Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować dobrą antenę do tv?

radekbu 21 Sie 2006 18:48 4147 19
  • #1 21 Sie 2006 18:48
    radekbu
    Poziom 11  

no wiec mam taki maly problem mieszkam sobie na wsi no i nadajnik tv mam gdzies jakies zz 30km od chaty. problem to: tvp1 tvp2 tvp3 mi tylko dobrze chodzi reszta sniezy strasznie...!! jak bym zime mial przzez caly rok w tv :)i prosil bym o jakis schemat dobrej antenki do zbudowania zeby mi tu wszystko elegancko chodzilo tylko ze kabelek od anteny do tv musi byc dosc dluugi zz jakies ok 8-9 metrow:) DZIEKI!!!:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

0 19
  • #3 21 Sie 2006 20:02
    Hammer111
    Poziom 28  

Witam.Kolega już ci podał linki do b.dobrych anten i tylko dodam od siebie że użyj wzm.antenowych o duzym wzmocnieniu.A tak na marginesie juz czasy budowy anten TV mineły.pozdr.

0
  • #5 21 Sie 2006 23:02
    Qbuś
    Poziom 38  

Ciekawe z czego jest zrobiona,bo cena powala :D :D

0
  • #6 21 Sie 2006 23:28
    wow
    Poziom 27  

No wiesz 130 zł piechotą nie chodzi ale jaka radość z oglądania innych programów! Ciekaw jestem czy to by pomogło! A może zamontuj wyżej antene? A sąsiedzi mają takie same problemy?

0
  • #7 22 Sie 2006 02:13
    Jaś Kula
    Poziom 32  

Witam.
    Koledzy.
    W temacie

radekbu napisał:

Uważam więc wszystkie powyższe posty jako odpowiedzi nie na temat. Autorowi nie chodzi o to jaką antenę i gdzie kupić, ale jak samemu zbudować. Oczywiście, może się w dzisiejszych czasach wydawać anachronizmem budowa anteny, ale ludzie mają różne kaprysy : jedni składają wzmacniacze, linijki LED, autoalarmy, roboty, kolumny ... a inni chcą sobie zbudować porządną antenę. Proszę o odpowiedzi na temat.
    Jeżeli mimo wszystko kol. radekbu uzna że wystarczą mu powyższe informacje, temat zostanie przeniesiony do działu "Co kupić i gdzie kupić". Jeżeli chce jednak rzeczywiście samodzielnie zbudować antenę TV , to powyższe posty niestety zostaną przeniesione do kosza, a temat pozostanie w tym dziale i oby się rozwijał.
    Przyznam że nie zajmowałem się nigdy budową anten, ale ze swej strony polecam lekture :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=178646
    http://www.fonar.com.pl/audio/ksiazki/bator1.htm
    http://republika.pl/antenyukf/
    http://www.acdc.com.pl/~spanner/elektronika/index.php?Spanner=zasada
    Pozdrawiam.

0
  • #8 22 Sie 2006 04:55
    tomarex
    Poziom 24  

radekbu napisał:
    .....zeby mi tu wszystko elegancko chodzilo t

Witam.
    Niestety na tak postawione pytanie nie można dać satysfakcjonującej Cię odpowiedzi.
    Nikt nie może podać Ci opisu budowy dobrej akurat dla Ciebie anteny, bowiem antenę (anteny) dobiera się w zależności od warunków odbioru w danym miejscu i to konkretnych częstotliwości.
    Oczywiście w kontekście pytania chodzi o uzyskanie dobrego odbioru pozostałych programów TV, a do tego najczęściej nie jest konieczne wykonanie samodzielnie anteny (anten), bowiem w specjalistycznych firmach jest wiele dobrych anten.
    Rozwiązaniem może być np tylko odpowiednia konfiguracja całej instalacji odbiorczej. Poczynając od zamontowania odpowiedniego wzmacniacza, a kończąc na skomplikowanym wieloelementowym zestawie anten, zwrotnic, filtrów, pułapek, wzmacniacza selektywnie strojonego.

0
  • #9 22 Sie 2006 23:53
    radekbu
    Poziom 11  

Noo jedna osobba tu chociaz mysli . Każdy może sobie kupić antenkę :) a ja chce sobie zrobic bo i tak nie mam nic do roboty a taka antenka moze sie przydac mialem duzo anten jakies zlomy siatkowki ale to dziadostwo nic nie warte zawieje inny wiaterek chmurka zajdzie ptaszek siadzie i nie ma polowy programow :) z mojego dachu widac nadajnik tv i taka antenka zeby byla zeby sobie tam wycelowac i ciach hehe wiem sa tam jakies anteny kierunkowe czy cusik takiego i jak sobie to zrobic samemu i dobrej jakosci :) A nie kupić. Dzięki :D

0
  • #10 23 Sie 2006 01:46
    tomarex
    Poziom 24  

Ja oczywiście posiadam dane potrzebne do wykonania praktycznie dowolnej anteny np. na UHF
    - różne wersje anten Yagi-Uda : szerokopasmowe, kanałowe od sześciu do 30 elementów
    - anteny kierunkowe z dipolami zamkniętymi, otwartymi i typu X, z direktorami prostymi i typu X i z różnego rodzaju reflektorami
    - anteny logarytmiczno-periodyczne, wiele wersji od 13 do 45 elementów
    - anteny z reflektorami kątowymi i płaskimi, z dipolami motylkowymi i typu X
    - a nawet z reflektorem parabolicznym o średnicy 4 m
    Ale w Twoich pytaniach są niejasności.
    Mieszkasz niby w Krakowie, czy na wsi. Jeśli na wsi to konkretnie gdzie. Widzisz maszt nadajników, ale który w Chorągwicy?, na Luboniu?. A może w innej części Polski.
    Nie podałeś które programy Ci śnieżą, na jakich kanałach (częstotliwościach).
    Jak chcesz mieć odpowiedź, to te dane powinny być na początek podane w pytaniu i nie unoś się, bo tylko dobrą wolą jest podanie Ci przez czytających odpowiedzi poświęcając swój czas.
    Dlatego taką udzieliłem Ci powyżej odpowiedź.

0
  • #11 23 Sie 2006 09:10
    Preskaler
    Poziom 37  

Posty "Jasia Kuli" I "Tomarexa" są godne uwagi! Zdecydowanie mają rację! Osobiście nie znoszę określenia "najlepsza" (antena, żona, samochód, wieża, wzmacniacz itd.). NIE MA najlepszych! Są natomiast NAJLEPIEJ DOBRANE do istniejących warunków i upodobań posiadacza. Oczywiście jako antenę należy rozumieć cały system antenowy (antena lub zespół anten, maszt, kabel, zwrotnice, przełączniki, wzmacniacze, rozgałężniki, system obracania antenami itp.). Trzeba konkretnie wiedzieć, że chodzi o poprawę odbioru stacji pracującej (n.p) na kanale 48, który do tej pory był odbierany z dużym śnieżeniem na antenie "siatkowej" bez wzmacniacza a nadajnik tego programu znajduje się na tym samym (jeśli inny to podać jaki) azymucie co TVP 1 i 2. Chodzi także o drugą stację (n.p.) pracującą na kanale 61 i te same info co wyżej. Ważną sprawą jest też wysokość budynku i jego otoczenie (wysokie domy, dzrewa i inne ew. przeszkody. Śnieżenie niektórych programów może wynikać z niedopasowania anteny (anten?) do częstotliwości, kierunku lub małej mocy nadajnika ew. dużej jego odległości. W każdym z tych przypadków (a my ich nie znamy bo opis był skromny) rozwiązanie będzie inne i nie da się podać przepisu na uniwersalną antenę, która pomoże na wszystko.
    Poprostu trzeba podać na jakich kanałach i z jakich kierunków nadają stacje, których jakość odbioru chcesz poprawić? Pomocne też mogą być te pozostałe informacje (na jakich antenach był odbiór niezadawalający?) itp.

0
  • #12 23 Sie 2006 10:52
    radekbu
    Poziom 11  

TOMAREX Choragwica :) ja na wsi mieszkam a krakow mam tak jakos wpisany moja wioska piekna wspaniala lezy kolo Kozimic Wlk. Gorzkowa Rzeszotar miedzy tymi wioskami :P no i jak masz konkretne schematy z rozmiarami tych wszystkich dipolow i innych czesci antenki takiej ktura by mi tu podeszla zeby chodzil tvp1 2 3 polsat tvn i tv4 mile widziane domek mam wysloki jedyny problem to nadajnik telekomunikacyjny blisko mnie ja sie na tym nie znam na tych czestotliwosciach jestem elektronikiem od ukladow i sieci komputerowych a nie do czestotliwosci a po drugie w szkole sie nie uwarzalo hehe :P BRARDZO BYM PROSIL O TAKI SCHEMACIK ANTENKI zdolny jestem to sobie zrobie hehe :D DZIEKI
    ......................................................................................................

a kanaly jak mowilem tvvp 1 2 3 elegancko polsacik sniezy a o reszta to moje mazrnie a co do czestotliwosci to nie mam pojecia co i jak

0
  • #13 23 Sie 2006 20:35
    Preskaler
    Poziom 37  

Nic z tego nie będzie! MUSISZ znać numery kanałów. Dla każdego kanału są inne rozmiary elementów anteny. Poszukaj w internecie. Są wszystkie nadajniki wyszczególnine. Na jakim kanale, gdzie umieszczony nadajnik i jaką ma moc? Ja nie poszukam bo nie wiem jakich stacji (oprócz TVP 1,2,3 i "Polsatu") mam szukać. Możesz też czekać na kogoś z Krakowa. No i podaj przynajmniej tą resztę, Twoje marzenie!

0
  • #14 23 Sie 2006 22:03
    radekbu
    Poziom 11  

no wiec wynik moich poszukiwan to Krakow Choragwica :
    1.) kanał 35 moc - 3 kW ERP charakterystyka anteny dookólna polaryzacja pozioma
    2.) kanał 50 moc - 3 kW ERP charakterystyka anteny dookólna polaryzacja pozioma :) takie cos znalazlem jak narazie dalo by sie cos z tego zrobic?? jak tak to proooszee! :(

Dodano po 8 [minuty]:

i jeszczze POLSAT kanal 53 moc 200 kW szukam dalej :) ale cos tez znalazlem ze cos od kanalu 21 do 60 sa te okolice a o co dokladnie chodzilo to nie wiem :)

Dodano po 21 [minuty]:

MHz:207,25 Kanal: 10 nazwa stacji:TVP1*
    *MHz:527,25 Kanal: 33 nazwa stacji:TVP2*
    *MHz:583,25 Kanal: 35 nazwa stacji:TV4*
    *MHz:703,25 Kanal: 50 nazwa stacji:TVP3*
    *MHz:519,25 Kanal: 27 nazwa stacji:Puls*
    *MHz:727,25 Kanal: 53 nazwa stacji:POLSAT*
    *MHz:543,25 Kanal: 30 nazwa stacji:TVN*

tyle by mi wystarczylo nawet bbez tego pulsa bo babci nie mam hehe da sie cos z tego zrobic bo mocy tu nie mylo podanych :)

Dodano po 7 [minuty]:

czego sie nie robi dla mojego celu i moce sie znalazly :)
    TVP1 -200 kW
    TVP2- 300kW
    TVP3 -500kW
    PULS -10kW
    TV4- 20kW
    POLSAT - 200kW

to juz chyba wystarczy ?? czy jeszzcze cos znalesc :)

Dodano po 3 [minuty]:

ahhhh i ten TVN jeszcze :)
    TVN - 10kW

z GÓRY DZIEKI JAK BY SIE COS DALO Z TEGO ZROBIC JEZELI NIE TO TRUDNO I TAK DZIEKI :) przynajmniej sie czgos nauczylem hihi nigdy nie mialem pojecia ze takie cos istnieje wogule :D

0
  • #15 24 Sie 2006 12:30
    radekbu
    Poziom 11  

http://www.republika.pl/elektronikjk/i0.html z tego co znalazlem to tez sie moze przydac ? :D kalkulatoorek do obliczania dlugosci antenki i wogule :)

Dodano po 7 [minuty]:

a i jeszcze pytanko do tego kalkulatorka bo sprawdzalem sobie tak na 7-elementowej antence i co ma byc wpisane w tej czestotliwosci zz jaka ma praccowac antenka?? nie wiem to sumy tych czestotliwosci kture podalem do kazdego programu wyrzej czy jakis przzedzial miedzy nimi ?? o co to chodzi?? :) jak by ktos wiedzial :)

0
  • #16 24 Sie 2006 14:23
    anddd
    Poziom 23  

Może tak: Yagi to anteny kierunkowe nastawione na pewną częstotliwość. Teoretycznie musiałbyś na każdą podaną wyżej częstotliwość zbudować taką antenkę i wszystkie je później połączyć. Tylko czy się to opłaca? I jak to będzie wyglądało.... :)
    Wydaje mi się, że jedną antenę szerokopasmową kup a zrób antenę na częstotliowość programu którego odbiór jest słaby.
    Może być taka sytuacja, że masz za mocny sygnał i antena ze wzmacniaczem będzie tłumić ten sygnał.
    Ogólnie mówiąć: czytać książki a praktyka i tak swoje....(to jednak podstawy w falach trzeba mieć).
    Powodzenia.

0
  • #17 24 Sie 2006 20:56
    Preskaler
    Poziom 37  

Moja rada jest taka. Zrób jedną antenę wieloelementową "Yagi" (np.13 el.) na 30 kanał i dodaj wzmacniacz antenowy. Umieść możliwie wysoko i skieruj w stronę stacji przemiennikowej. Możesz jeszcze skorygować kierunek praktycznie na najlepszy odbiór. Jeśli uda Ci się odebrać z dostatecznie dobrą jakością TVN to żesz jeszcze spróbować złapać na niej pozostałe stacje z zakresu UHF. Na TVP 1 trzeba zrobić drugą antenę i połączyć ją przez zwrotnicę, przełącznik lub ręcznie je zmieniać.

0
  • #18 24 Sie 2006 22:41
    radekbu
    Poziom 11  

to mozze jednak przejdzmy do szeroko pasmowych :) da sie takie cos samemu zmątować?? :P

0
  • Pomocny post
    #19 25 Sie 2006 04:01
    tomarex
    Poziom 24  

No tak, teraz to można konkretniej odpowiedzieć.
    Najpierw uwagi.
    TVP1,2, 3 oraz Polsat nadają dookólnie dużą mocą, więc teoretycznie nie powinno być żadnych problemów z odbiorem w Twojej lokalizacji nawet na najprostszej, ale prawidłowo wykonanej instalacji. W praktyce jednak nie ma jednorodnego pokrycia terenu sygnałem, bywają bowiem "dziury" gdzie sygnał jest bardzo słaby.
    TVN i TV4 nadają kierunkowo małą mocą, a główna wiązka jest skierowana na Kraków > Olkusz. Ty zaś mieszkasz pod kątem ok 90 stopni od głównej wiązki, więc teoretycznie powinno być 0 sygnału. A w praktyce nie ma ideału, więc jakiś sygnał dociera.
    Dodatkowo anteny te są zainstalowane na Chorągwicy na wysokości ok 50m, a TVP na ok 300m.
    TV Puls miał charakterystykę dookólną na Krzemionkach, a po przeniesieniu na Chorągwicę nie wiem, ale mała moc.
    A teraz co zrobić w tym układzie.
    Na TVP1 oczywiście osobna antena - wystarczy np 5 elementowa Yagi.
    Na pozostałe na początek montujemy np popularną szerokopasmową 16 elementową Yagę i chodzimy z nią po dachu, balkonie, ogródku, podnosząc i opuszczając oraz kręcąc w lewo i prawo, patrząc jednocześnie na ekran telewizora, jak odbierane są poszczególne programy (to nie do śmiechu, ale tak się robi w trudnych warunkach odbioru).
    Z tych prób wyciągamy wnioski gdzie co można by zamontować.
    Jeśli znajdziemy miejsce gdzie wszystkie programy "chodzą" (małej mocy lekko śnieżą), podłączamy pod 16 elem. wzmacniacz na UHF (najlepiej z regulowanym wzmocnieniem), do niego zasilacz z regulowanym napięciem i kręcąc jednocześnie wzmocnieniem i/lub napięciem w zasilaczu, staramy się uzyskać na wszystkich programach optymalny odbiór. Jak w tym miejscu nie wyjdzie to szukamy znowu innego miejsca j.w.
    Jeśli jednak nie będzie się dało poprawić tych słabych programów, to montujemy antenę np na kanały 27 do 35 (jak najdłuższą Yagę). Do niej wzmacniacz (najlepiej obejmujący tylko te kanały, lub na IV pasmo UHF) i zasilacz j.w.
    Jeśli pogorszy się TVP2 i/lub będą przebicia jego na te słabsze programy, podłączamy przed wzmacniaczem filtr kanałowy regulowany (pisałem o tym na forum -poszukaj) aby osłabić sygnał TVP2.
    Jeśli ostatnia wersja wyjdzie podłączamy wszystko przez zwrotnicę 3 wejściową np VHF/UHF-IV/UHF-V.
    Naturalnie TVP3 i Polsat podłączamy na końcu do wejścia UHF-V sprawdzając czy się coś nie pogorszyło.
    Na razie na tyle, a teraz materiały.
    Na anteny najlepiej: profil Al kwadrat 15x15x1,5 mm i rurka Al fi 8 x 1 mm
    Przy dwóch antenach zwrotnica VHF/UHF, przy trzech j.w.
    Bardzo ważny kabel, najlepiej CTF-113.
    Wymiary anten niestety innym razem - muszę narysować, ze skanować.

0
  • #20 25 Sie 2006 11:04
    radekbu
    Poziom 11  

noo oo wlasnie konkretnie napisane w konicu az ci punkciki dalem heheh no nic to cos pokombinuje a schemacik by sie przydal :) DZIEKI

0