Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mercedes Sprinter - prędkosciomierz - błędne wskazania

21 Sie 2006 23:14 4930 10
  • Poziom 10  
    Mercedes Sprinter 212 2,9 TDI 1997r - VIN WBD902462....

Co mam zrobić? Prędkościomierz nie pokazuje rzeczywistej prędkości, pokazuje mniejszą. Np. Jadąc około 50km/h pokazuje około 40km/h, jadąc ok. 80km/h pokazuje około 60km/h.

Kolega mi podpowiada, że najprawdopodobniej mam wstawiony czujnik w skrzyni biegów od innego modelu i stąd te przekłamania. Moim zdaniem jednak czujnik nie ma nic do rzeczy. Bardziej stawiam, że poprzedni właściciel coś przekombinował (na pewno zmieniał stan licznika). Czy mógł przy okazji zmienić programowo jakieś ustawienia w liczniku (np. wpisać że mam koła 18" - jest wogóle taka opcja w liczniku?). Czytając inne tematy widzę że chyba tak.

Czytając temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic155270.html
    widzęduże podobieństwo z moim problemem. Otóż przy liczniku jest kostka z 4 przewodami w "rurce" + 2 z boku.Te cztery przewody są od czujnika, który jest obecnie odłaczony i wisi podwiązany pod spodem. Podłaczony za to jest czujnik z dwoma przewodami i jest wpięty do prawej kostki na wskaźnikach (patrząc od kierowcy). Zapewne zatem ten sprnter miał kiedyś tachograf i poprzedni właściciel go wyrzucił.

Co jednak zrobićby teraz licznik dobrze pokazywał prędkość?

Mam styczność z tym sprinterem od niedawna i jeszcze nie poznałem jego. Czy koledzy mozecie podpowiewdzieć, co może być powodem przekłamań?

Proszę o pomoc, pozdrawiam
  • Spec od Mercedesów
    W liczniku jest opcja ustawienia rozmiaru opon (nie felg ! - chodzi o promień toczny!) oraz opcja ustawienia przełożenia przekładni głównej. Jeżeli to prawidłowo ustawisz, to wskazania wrócą do normy. Twoje podejrzenia o likwidacj tachografu są słuszne. Tachograf ma czujnik z czterema kabelkami, zwykły szybkościomierz z dwoma.
  • Poziom 10  
    Ta opcja jest programowa czy mechaniczna? Wczoraj rozkręciłem wskaźniki, ale nie zauwazyłem żadnych przełączników. No chyba że były schowane pod wyświewtlaczem kilometrów.

Dzwoniłem też do serwisu mercedesa w Białymstoku zapytać czy to można zaprogramować. "Nie - nie można. Jesli cos jest nie tak wymienia sie liczniki" :(

Czy możesz mi podpowiewdzieć, jak to mozna we własnym zakresie zrobić? Ew. gdzie szukać kogoś, kto mi by to mogl poprawić (mieszkam w dawnym suwalskim).
  • Spec od Mercedesów
    Jest to funkcja programowa. Ja to robię przez HHT lub Star Diagnosis (urządzenia serwisowe) Podejrzewam że KTS też sobie z tym poradzi.
  • Poziom 10  
    Gerri napisał:
    Jest to funkcja programowa. Ja to robię przez HHT lub Star Diagnosis (urządzenia serwisowe) Podejrzewam że KTS też sobie z tym poradzi.

Czy zatem cisnąć w serwisie mercedesa że da się, czy "normalne" zakłady (lub inne serwisy samochodowe) też mają takie oprogramowanie i programatory?

OT.: W sumie jak juz mi powiedzieli w serwisie mercedesa ze "nie da się" a jak widać się da - to rozumuje ze mają w d..ie takich jak ja i nie beda sie bawić :( łatwiej liczniki wymienić... wiecej zgarnąć...
  • Poziom 14  
    Sprintery(najbardziej te nowe CDIki) mają to do siebie ze przy korekcji przebiegu bardzo łatwo źle zczytać eeprom i go uszkodzic. Jeśli poprzedni właściel cofał licznik mogło być tak, że fachowiec wgrał Ci inny wsad(orginał się uszkodził) od nieco innego licznika sprintera. Zazwyczaj w takiej sytuacji licznik totalnie szaleje i nie chodziłoby tylko o prędkościomierz ale o inne wskania ale teoretycznie istnieje taka możliwość.

Jeśli rozkręciłeś już licznik to poszukaj 8-nożnej kostki eeprom z napisem 24c02 (jeśli był z tachografem) - w nowych sprinterach cdi jest to 93c66 i przyjżyj się czy nie była wylutowywana, mogła być wylutowywana air-hotem i jeśli człowiek był fachowcem to nic nie zauważysz. Jeśli jednak znajdziesz jakiekolwiek ślady lutowania to obstawiam ze masz wsad od innego licznika.
  • Poziom 10  
    Czy któryś z forumowiczów posiada odpowiedni sprzęt i chciałby mi pomóc w sparametryzowaniu licznika? Oczywiście zapłacę (no chyba że ktoś chce dobry uczynek uczynić :) )
  • Poziom 11  
    Kazde ASO.... nie bój sie zapytac o cene..... lub jesli bedziesz na śląsku to zapraszam....
  • Poziom 10  
    wrubellek napisał:
    Kazde ASO.... nie bój sie zapytac o cene..... lub jesli bedziesz na śląsku to zapraszam....

No chyba nie każde. Białystok odmowił twierdzac, że tego nie zrobią... Zajmujesz się programowaniem takich liczników? Bo jesli tak to chętnie bym dogadał się co do swojego.
  • Poziom 14  
    adminek napisał:
    wrubellek napisał:

No chyba nie każde. Białystok odmowił twierdzac, że tego nie zrobią... Zajmujesz się programowaniem takich liczników? Bo jesli tak to chętnie bym dogadał się co do swojego.

Ja jestem z Białegostoku z tym, ze aktualnie w Krakowie i nie możemy sie umówić. Generalnie mamy w Białymstoku trzech takich profesjonalistów od liczników i kilku słabszych ale każdy Ci to zrobi wystarczy poszukać :)