Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa przetwornika/pickupa gitarowego (?)

22 Sie 2006 11:00 11253 7
  • Poziom 26  
    witam.
    trafilem kiedys gdzies na dobry opis konstrukcji pickupa, jednak nie moge go odalezc :/ moze ktos moglby pomoc.
    zawsze wydawalo mi sie ze kupienie materialow do budowy pickupa w ilosciach jednostkowych to duze koszt, a tu nagle okazalo sie ze magnes walcowy 5x15 mm kosztuje niecale 50 gr, wiec pomyslalem ze moze jednak warto sie pobawic w robienie pickupow, bo coz takiego jest w przetwoeniku za 200pln czego nie moglbym wykonac sam? ;) nie no, nie oczekuje rewelacji, ale chcialbym sie pobawic, tylko dobrze wiedziec od czego zaczac ;)
    pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    kiedyś czytałem dyskusje na ten temat, ktoś proponował nawijanie cewek na neodymach. spytaj 'beniekk' on moze kojazy, jest bardziej w temacie
  • Poziom 42  
    Witam! Sam się nie raz zastanawiałem, dla czego one takie drogie, http://allegro.pl/item121867125_fender_tex_mex_3x_single_super_brzmienie.html jak praktycznie tam tylko jedna cewka i magnes. Też kiedyś to nawijałem, ale to były inne czasy, gdzie samo zdobycie przetwornika graniczyło z cudem. Wydaje mi się, że jakość tych przetworników, przede wszystkim zależy tylko od grubości drutu i ilości zwoi. Pamiętam, że podstawą nawinięcia, to było minimum 10000 zwoi, ale problem polega na tym, że bardzo cienki drut w amatorskich warunkach w takiej ilości zwoi, bardzo ciężko jest nawinąć nie zrywając go. Jeżeli masz dostęp do nawijarki, to nie powinno być z tym problemu. Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    wlasciwie te ktore mam mi wystarczaja, humbuckery, okolo 120-150mV i odrobine ponad 7kΩ. (chociaz jesli moglbys niedrogo sprzedac, i jesli sa to humbuckery, to moze warto... :) )
    jesli chodzi o temat, to chcialbym sie poprostu pobawic i zobaczyc jakie beda efekty. ostatnio bardzo popularne staly sie przetworniki produkowane przez polskiego producenta, bylego gitarzyste i zalozyciela zespolu Vader, ktory zaczal od produkcji we wlasnym zakresie, a teraz z powodzeniem sprzedaje swoje pickupy po ponad 200pln nie tylko amatorom, ale takze popularnym artystom.
    zastanawia mnie tez dlaczego te tansze przetworniki maja gorsze parametrym gorsze brzmienie, przeciez technologia wytwarzania humbuckerow jest dla wszystkich taka sama, czyli magnes sztabkowy i 12 nadbiegunnikow... z singlami jest inaczej, bo te drogie maja 6 magnesow walcowych, a tanie jeden sztabkowy pod szpulka.(choc tego tez nie rozumiem, bo detalicznie magnes neodymowy sztabkowy 50x20x20 kosztuje 30pln a szesc walcow okolo 4pln)
    szczerze mowiac za samo wyjasnienie dokladnie zasady dzialania pickapa bylbym wdzieczny, tym bardziej ze chyba single(szesc magnesow walcowych, jedna cewka) dzialaja na odrobine innej zasadzie niz humbuckery(magnes sztabkowy, 12 walcow stalowych, dwie cewki w szeregu)...
  • Poziom 11  
    Temat bardzo mnie interesuje jako że nieco interesuje się elektroniką, mam dostęp do odpowiednich materiałów, tylko brak mi informacji. W internecie nigdzie nie można znaleźć jaka grubość drutu jest odpowiednia. Nawijanie na próbę było by nieco zbyt czaso i praco chłonne...

Gdzie widzieliście takie walcowate magnesy??
  • Poziom 14  
    Witam!Do wykonania przetworników można wykorzystać drut z przekażników R15 na 230v.Trzeba się obchodzić bardzo ostrożnie ponieważ średnica drutu to 0,05mm,a rezystancja tego uzwojenia to ponad 7kom.Myślę,że nawinięcie takim drutem nie odbiegałoby od wykonań fabrycznych.Drugim sposobem wykonania przetworników jest wykorzystanie słuchawek magnetoelektrycznych wykorzystywanych niegdyś w chełmofonach.Pozdrawiam!!
  • Poziom 11  
    Przetworniki single coil , jakie są głownie stosowane w Stratocasterach maja ok 8300 zwojów drutu 0.063. te ilości zwojów mogą się nieco różnić w zależności od tego w którym miejscu ma być przetwornik zamontowany. Te przy mostku maja nieco więcej a te przy szyjce nieco mniej zwojów. Istotne jest jednak jaki magnes ma być uzyty. Te dane zwojów sa dla magnesów ALNICO5, ale dla innych to już czarna magia:). Tylko wiele prób i doświadczeń pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu. Bo grac to zawsze będzie.
    Ja niedawno właśnie, tak z ciekawości, wstawiłem w typowe single zamiast tego pojedynczego magnesu, sześć wałków neodymowych 5x15. I co sie okazało? Otóż dużo się dowiedziałem dzięki temu.
    Po pierwsze te magnesy są zbyt silne i za mocno przyciągają struny. Dźwięk nie wybrzmiewa długo, no chyba że się dość odsunie przetwornik. Tylko wtedy znów spada poziom sygnału więc żaden zysk. Co do barwy dźwięku to zrobił się bardzo ostry z duża zawartością wysokich harmonicznych. Jako czysty dźwięk jeszcze ujdzie, ale na przester to musiałem całkiem obciąć wysokie tony w gitarze. Poza tym na przesterowanym sygnale było dobrze słychać jak struny wibrują już tylko od samych magnesów.
    Jednym słowem nie wyszło to tak jak oczekiwałem. neodymy maja ok 7 x większą energie magnetyczna od ALNICO5 i z pewnością firmy to już przećwiczyły. Można pokusić się o zwiększenie ilości zwojów dla tych silnych magnesów, ale jaki to da efekt można jedynie eksperymentalnie sprawdzić.
    I na koniec jeszcze jedna sprawa. Te ceny oryginalnych przetworników np Fendera wynikają nie tylko ze znaczka firmy. Dawniej nawijało sie cewki ręcznie i wbrew pozorom dawało to bardzo dobre rezultaty. To nie żart, ale taka jest prawda. Widać to nieregularne nawijanie, większa pojemność własna cewek dawały ten trudny do naśladowania dźwięk , za który dzis ludzie sporo płacą :)