Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz widmowy na diodach RGB

22 Sie 2006 15:42 28701 41
  • Poziom 40  
    Witam
    Chciałbym pomóc tym co chcą zrobić trochę bardziej bajerancki wyświetlacz od tych dostępnych na ELEKTRODZIE. Nie jestem w stanie sam skonstruować takiego urządzenia ale myślę że znajdą się chętni do pomocy dla wszystkich tych którzy chcą zbudować coś takiego. Potrzebny będzie programista PC do translacji obrazka BMP i wysłania go po RS (USB) i ktoś kto będzie chciał to urządzenie zrobić. Resztę jestem w stanie zrobić sam. Więc zaprojektuję schemat, PCB i jestem w stanie napisać program w asemblerze na AVR.
    Jeśli będą zainteresowani tym tematem to proszę o posty z pytaniami uwagami i propozycjami a także zgłaszaniem się chętnych do współpracy.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    Ja chetanie na beta testera i tego co zbuduje :D
  • Poziom 40  
    Trzeba jeszcze się dogadać na ile diod LED RGB ma to być układ i potrzebny jest ktoś kto napisze program na PC bo inaczej niewielki pożytek byłby z takiego wyświetlacza. Widziałem stronę gdzie pokazywali film z działania takiego wyświetlacza na kołpakach samochodowych :D . Ale lepiej zastosować to jako reklama na witrynie sklepowej lub coś koło tego.
  • Poziom 27  
    Ja mysle ze na wysokos to 5-6 led rgb
  • Poziom 40  
    Takie na 6 to już chyba można znaleźć ja chcę zrobić (zaprojektować) na 40 może na 60 sztuk. Ma to być bajer na max :D może nawet będzie można wyświetlać animację.
    ------------------------------------------
    OK przeraża was koszt, będzie ilość LED skalowalna co 8.
  • Poziom 27  
    To co ktoś więcej się zgłosi ?
    Ja nie umiem pisać softu :(
    Ale zbuduje chętnie :D
  • Poziom 40  
    Witam
    Pewnie mało kto wierzy w powodzenie akcji, ale trzeba wziąść pod uwagę że jak się w czymś pomylę to jest tu dużo fachowców. Chciałem więcej osób do rozpatrzenia na jakich elementach i do jakiego stopnia może być ten układ skomplikowany.
    1. Jak zapamiętywać obrazki a nawet animację
    a. może być cały czas podłączony do PC który przesyłałby obrazki na bieżąco (problem ze stykami - nie mogą iskrzyć)
    b. zapamiętać w EEPROMie dołączonym dodatkowo (niewiele da się w ten sposób zapamiętać)
    c. dane zczytywać z karty pamięci (komplikuje program w µP tak bardo że dopiero za rok pewnie zadziała chyba że jest ktoś by pomóc)
    2. Jak duży ATMega, jest uzależnione od punktu 1, ale na wszelki wypadek ATMega128 lepiej użyć (kupić już można za 20zł).
    3. Jakie scalaki wolicie lub które łatwiej kupić 74HC4094 lub 74HC595, trzeba 3 sztuk na każde 8 diod RGB.
    4. Myślę że LEDy wykorzystamy na max świecenia, jeśli mają świecić przez 1/4 koła to prąd możemy dać 4x większy (spowoduje to pobór dużego prądu dla większej ilości diod).
    5. Układ byłby zasilany z przetwornicy, wtedy można będzie użyć 24V co ograniczy prąd na szczotkach i wydzielania ciepła (w szczególności dla większej ilości LED)
    Coś dziwnego dzieje się na ELEKTRODZIE, ucina teksty albo ładuje w inny temat.
  • Poziom 14  
    coś urwało ostatnie zdanie....

moja wskazówka to zastosowanie wirującego lustra bądź pryzmatu (potrzebny ekran do wyswietlania) , rozwiązanie to eliminuje wiele problemów - głównie duuuzo większa żywotność

o programowaniu na PC nie mam pojęcia ale reszta jest w zasięgu, jak sie znajdzie programista to mozna cos zacząć myśleć

pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Ja się bardzo chętnie przyłącze :D uważam że absolutne minimum to 16 ledów RGB najlepiej matowych tylko gdzie takie dorwać ? Co do przesłania zasilania na wirnik mam lepszy pomysł niż szczotki a mianowicie transformator powietrzny - jedna cewka stoi w miejscu druga w niej wiruje na stojącą podajemy sygnał parędziesiąt kHz na wirniku prostownik na szybkich diodach i wygładzanie. co do przesyłania danych na wirnik po RS232/USB za pomocą szczotek - to nie ma sensu zawsze będą iskrzenia i związane z tym błędy wydaje mi się że jedyna droga to radio albo podczerwień może CC1000 albo WiFi/Bluetooth ? :D Mogę się podiąć napisania softu do wysyłania BMPków z kompa :D

PS. Zapamiętywanie grafiki w urządzeniu to zły pomysł lepiej skupić się na wyświetlaniu danych przesyłanych przez jakiś port a do zapamiętywania drugie urządzenie np z kartą SD i małym prockiem np. mega8 które tylko czyta dane z karty i wysyła do wyświetlacza mamy większe możliwości.

Co do ledów RGB :arrow: http://www.allegro.pl/item121132974_led_super_flux_rgb_wspolna_anoda_.html
    Niestety nie matowe
  • Poziom 27  
    A czy problem je zmatowac ?
    Co do przesylu danych to ja mysle ze najlepiej to bt :D
  • Poziom 40  
    Nareszcie coś się ruszyło :D . Zasilanie przez szczotki albo przez pętle indukcyjną każdy będzie mógł wypróbować, nie zmienia to schematu zasilacza który będzie działać w dość szerokim zakresie 10V - 30V a może jeszcze szerzej. Co do przesyłania danych z PC to CC1000 jest za wolne i trzeba wziąść pod uwagę możliwość wykonania urządzenia przez średnio zaawansowanego elektronika. Karta CF lub podobna byłaby dobrym rozwiązaniem na początek tylko ja jeszcze nigdy nie pisałem obsługi takiej pamięci a wyświetlanie widmowe wymaga asemblera żeby nie bujało obrazem. Ilość led będzie wielokrotnością 8 a max myślę spróbować do 64 sztuk. Diody które znalazłeś na Allegro nie nadają się, muszą być wielkości soczewki aby tworzyć ciągły obraz (być blisko siebie).
    Obrazek BMP zanim się wyśle musi być przetworzony dla ATMegi, przeorganizować bajty tak aby były gotowe do wysłania bezpośrednio przez SPI.
  • Poziom 26  
    Zmatowienie diody:
    przetrzeć papierem ściernym.
    Może mało ambitne, ale jednak daje efekt.
  • Uczeń
    Jak wszycy wiedzą ja wiele razy prosiłem o taki schemat wiem tylko co jest mniej wiecej potrzebne na jednej ze stronek znalazłem(wszyscy to pewnie już widzieli) koleś zrobił wyświetlacz RGB na 32diodach użył tam 12 zatrzasków a zresztą jak ktoś zna niemiecki to mozę się wszystkiego o tym dowiedziec (ja nie znam i tylko sobie dumam co tam jest zastosowane):
    Jak się zjedzie troche niżej to dopiero jest jego projek na 32diodach RGB:

http://zuiderzeemuseum.netfirms.com/url5.php?...//home.versatel.nl/edithenwilliam/william.htm

a to zdjęcia:

Wyświetlacz widmowy na diodach RGBWyświetlacz widmowy na diodach RGB

chętnie pomogę w konstruowaniu takiego wynalazku
    koleś miał do wysterowania 120 diud a wy chcecie robic na 64!!!! to będzie 192diody(jeśli dobrze licze)
    z tej stronki można sobie ściągnąc filmi jak to działa mi się podoba i sam chciałbym coś takiego zrobic: dodam ze mam już troszeczkę części prubowałem zrobic schemat ale jakoś przestałem go projektowac ale znowu moge zacząc...
    koleś zastosował tam:
    # 64kbit SPI EEPROM(versie 1)/MultiMediaCard (versie 2)

# Microprocessor (PIC 16F628)

# InfraRood lichtsluis

# 12 serieel parallel(8 bit) omzetters met latch

# 32 rgb leds

a ja mam inne części narazie tyle ale z czasem będzie więcej potrzebnych

Atmega32(w dip-ie)
    kawrc 16MHz
    2x kondensator 33pf
    5x zatrzask 74HC574(potrzeba 12)
    tranzoptor szczelinowy
    BD912
    i stabilizatorek 7805

narazie mam tyle...
  • Poziom 40  
    :arrow: klose
    Coś się tak uparł tych zatrzasków, jak byś chciał robić na nich to potrzeba 6 sztuk dla 8 LED RGB. Stosując 74595 trzeba 3 sztuk na 8 LED RGB czyli przy 64 LED trzeba użyć 24 układy a twoich zatrzasków 48 :D . Na tej stronie tylko się chwalą i niewiele można dowiedzieć się jak to zrobić. Myślę że za jakiś czas pokarzemy Niemcom nasz działający wyświetlacz, może nawet lepszy :D .
  • Poziom 10  
    Tak gwoli ścisłości to nie Niemcy a Holandia.
  • Poziom 40  
    Witam
    Jeśli takie zasilanie da 20W to można będzie wypróbować, tylko obroty będą dużo niższe :cry: i nic z tego nie wyjdzie. Zaprojektuję PCB na 8 LED RGB tak żeby można było łączyć w szereg nawet do 8x8. Procesor będzie AVR być może ATMEGA128 lub inny który obsługuje zewnętrzny RAM bo przy wyższej rozdzielczości np. 64x128 potrzeba 3kB szybkiej pamięci + jakaś pamięć masowa. Jak uda nam się zastosować kartę pamięci to i animacje się zmieszczą.
  • Poziom 31  
    Dlaczego obroty mają być niższe przy zasilaniu przez cewki ? W czym projektujesz pcb ? Jak co to mogę przerzucić projekty do protela. Próbowałem kiedyś walczyć z kartą SD w bascomie ale odpuściłem moja karta nie chciała współpracować raz działała raz nie :( W EP był bardzo ładnie opisany sposób komunikowania się z kartami CF i SD/MMC numer podam jutro bo nie mam pod ręką. Nie było to trudne nie musimy przecież obsługiwać FAT-a na karcie można ją potraktować jako zwykłą pamięć. Jeśli zbuduję ten wyświetlacz a mam taki zamiar to raczej pójdę w kierunku wysyłania danych z PC przez jakiś szybki interfejs. Jeśli ktoś chce można się dogadać w sprawie zrobienia płytek positiv-em po kosztach materiałów.
  • Poziom 27  
    Co do obrotow to nawet bez obrotow dziala ponoc :D (look na zdjecia)
    A co do mocy to jak widac nawet zarowke zasila a ona to ok 25W pobira.

p.s. Dziki za klika w poogł :)
  • Poziom 40  
    Witam
    Takie cewki będą musiały być zrobione naokoło silnika który jest z żelaza. Zmienne pole magnetyczne z tych cewek wytworzy prądy wirowe na obudowie silnika. Sposób przekazywania energii do układu zostawiam dla innych ja się zajmę tym co już jest na ramieniu :D .
    Najlepiej jak układ działałby ONLINE z PC, wtedy nie byłoby żadnych ograniczeń ale przy maksymalnej rozdzielczości potrzeba przesłać 3kB w ciągu 30ms a to daje 1Mbit/s i można chyba to sobie odpuścić. Zostaje karta pamięci z FATem bo wtedy można zapisywać pliki na PC, wtykasz w gniazdko i już się kręci. Albo po USB (FT232) i nagrywanie plików do pamięci karty w naszym formacie. To kusi i to nęci, :D a może połączyć oba pomysły i na FATcie umożliwić zapis przez USB.
  • Poziom 27  
    KOLEDZY ! Nie komplikujmy życia, przeciez to musi byc w miare realne a nie wymagac fabryki :P
    Moze zaraz ktos zaproponuje dysk twardy ?
    Ja mysle ze karta cf odpada ze wzgledu na mnogosc wyprowadzen a mmc lub Memory Stick Duo albo Duo Pro.
    Pomyslalbym tez o bt :D
  • Poziom 40  
    Odczyt równoległy w CF jest dużym atutem, potrzeba uzyskać ponad 200kB/s czyli 1,6Mb/s dla kart szeregowych. SPI będzie do wysyłania danych na wyświetlacz z szybkością 4,6Mb/s co powinno wystarczyć nawet na uzyskanie modulacji jasności koloru o 50%. Sam procesor ma dużą wydajność prądową aby wysłać po SPI taką częstotliwość na większą odległość, jeśli będziemy współdzielić SPI jeszcze do odczytu karty to może to skomplikować układ. Mam nadzieje że ktoś wie z jaką szybkością można czytać z kart o interfejsie szeregowym bez użycia SPI i zapisywać do RAMu.
    ----------------------------------------------------------
    29.08.06
    Mam do was pytanie: gdzie można kupić diody RGB ale w obudowie 5mm?
    Ostatnio są na allegro ale prostokątne, soczewka ma 5mm i po przystawieniu takich diod jest przerwa 2,7mm, czy taka przerwa w tym układzie może być?
    Potrzeba wybrać jakieś diody abym mógł zaprojektować płytkę.
  • Poziom 42  
    Piekarz.pl

Wspólna Anoda lub wspólna Katoda
  • Poziom 40  
    Witam
    Wpadłem na pomysł ominięcia problemów z zakupem drogich diod RGB za cenę trochę bardziej skomplikowanego programu. Jak sądzicie, czy można umieścić w jednym rzędzie diodę R,G i B i tak sterować wyświetlaniem obrazka aby kolor R był pierwszy potem G a w tym czasie R już świeci następny punkt i w trzecim kroku R świeci 3 punkt G 2 punkt a B 1 punkt. Czy oko ludzkie połączy te trzy kolory, błyskające w tym samym miejscu ale przesunięte w czasie, w jeden kolor?
  • Poziom 40  
    kiedys slodowy robil taki pokaz. Na tarczy umieszczonej na silniczku byly trzy kolory RGB ktore po wlaczeniu silniczka zamienialy sie w jeden kolor bialy.
  • Poziom 12  
    Witam. mam do zrealizowania podobny projekt, ale będzie w nim 100 diod RGB. Ma to być na dwóch ramieniach,(po 50) ale zastanawiam się czy nie zrobić na 4, ale trochę rzadziej rozłożyć diody? Zasilanie zrobiłbym na komutatorach, bo transformator bezrdzeniowy chyba nie da takiej mocy? Chciałbym się mylić;)
  • Poziom 21  
    można wykożystać głowice z nagnetowidu
    pod każdą głowicą jest sprzeżenie indukcyjne pare wat przy wiekrzej f przejdzie;) i bez żadnego tarcia;)
  • Poziom 20  
    witam
    i jak tam panowie zrobił ktoś coś
    mnie bardzo zainteresował ten temat i mam zamiar zbudować takowy wyświetlacz rgb
    jak będę miał tylko kasę to kupuje diody i do dzieła
    jak na razie zbudowałem dwukolorowy 16 czerwonych led i 9 niebieskich
    sterowane z mega8
    musze tylko szybszy silnik zamontować żeby tak nie migotało
    w dzień zrobię fotki całej maszyny a teraz załączam fotki poprzedniej wersji i tego co wyświetlała i wyświetla
    druga wersja wyświetlacza ( tylko czerwony kolor)
    i po przebudowie ( czerwony i niebieski)
    miałem tylko jeden hallotron więc musiałem zamontować podczerwień ale działa świetnie .

jeśli ktoś nadal chce budować taki wyświetlacz lub ma ochotę podyskutować na temat budowy/działania to ja chętnie się przyłączam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam. Pozwólcie, że odświeżę temat ;). Chętnie posłużę jako "tester" przy wyśw. widmowych, chociaż nie za bardzo u mnie z soft'em, ale mogę testować konstrukcje i pomysły :D. Ostatnio przeglądając youtube wpadł mi w oko taki: http://www.youtube.com/watch?v=oLygWkHo9nw&feature=related wyświetlacz widmowy. Nie jest to co prawda RGB, ale trzeba przyznać, że efekt "powala" ;). Co prawda pakowanie w to 256 diodek to lekka przesada (chociaż 100 LED czerwonych to ok 8zł - z białymi byłoby raczej gorzej - , ale byłby chyba problem z obsługą ;) ), ale może na 100 (128, bo w sys. 8'kowym chyba miały być robione "plany") dałoby się coś wykombinować z mniejszą rozdzielczością? Oczywiście oprócz "globusów" fajnie byłoby też móc wyświetlać inne obrazy. Jeśli chodzi o konstrukcję, to całość byłoby chyba najlepiej zamknąć w sześcianie z plexi - aby górny koniec osi był do czegoś przyczepiony, bo z czasem może się wykrzywić, a wtedy koniec "świata" ;). Tyle, jak na razie, co do moich "pomysłów".
    Pozdrawiam
    Holcer
  • Poziom 40  
    Witam
    Nie tylko chodzi o testowanie ale trzeba zrobić płytki itd. Mogę zaprojektować schemat i PCB ale tylko w SMD, oczywiście parę elementów będzie i tak przewlekane, np. LED. Jak już robić to na diodach LED RGB lub wykorzystać mój pomysł z postu powyżej i nie nadają się do tego LEDy po 10gr, trzeba trochę kasy wydać i tu jest problem. Nikt w ciemno nie chce inwestować.