Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy do gramofonu

22 Sie 2006 16:30 4762 24
  • Poziom 10  
    witam
    Mam gramofony z napędem paskowym i są strasznie słabe , wpadłem na pomysł by zainstalować w nich silniki krokowe ,gdyż na nowe mnie nie stać. Wymagana jest predkość 35 i 45 obr/min. Oraz regulacja predkośći w zakresie +- 8% . Oczywiście ważna jest stałość obrotów. Moment obrotowy taleza w granicach 4Kg/cm. Czy jest to zrobienia ? Jakich silników moge do tego urzyć i jakiej musiał bym urzyć elektroniki żeby poprawnie to pracowało ?

Moderowany przez Bartek_Wosik:

Przeniosłem z działu Automatyka i Robotyka

• Computer Controls
  • Poziom 39  
    z pewnością w gramofonie masz silnik DC ( chyba że jest to naprawdę stary model z silnikiem AC na 230 V ) wraz z układem stabilizacji obrotów , a jeżeli jest to lepszy model to nawet z enkoderem tak więc nie rozumie po co układ który jest dopracowany do takiego napędu , chcesz zamieniać na układ z silnikiem krokowym , koszt budowy całego układu do sterownia silnikiem krokowym jest dość wysoki i właściwie pozbawiony sensu , nie wiem co chcesz tym osiągnąć
  • Computer Controls
  • Poziom 10  
    Chodzi o to by zwiekszyć siłe ciagu talerza , wiaże sie to z tym ze podczas grania(dj) w momencie zatrzymania płyty zatrzymuje sie też talerz. W takim gramofonie silnik powinien byc na tyle mocny by talerz zachował swoje obroty. Nie dodałem ze ma to byc naped bezpośredni (talerzna na osi wału) -mój błąd. U mnie jest paskowy... Moje gramofony różnią sie własnie tym od wyższych modeli których cena kręci sie koło 2 tys. zł szt. Róznią sie jedynie napędem. Także uważam że idea jest słuszna i opłacalna... Jeżeli ktoś ma doświadczenie z silnikami krokowymi i ich sterowaniem poprosze o podsuniecie jakiś propozycji jaki silnik zastosowac i gdzie mozna go zdobyć oraz jak rozwiązac sterownie, gdzie można poszukać czegos takiego. Poprostu nigdy czegoś takiego nie robiłem i nie wiem gdzie sie rozglądac.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Chodzi o to by zwiekszyć siłe ciagu talerza , wiaże sie to z tym ze podczas grania(dj) w momencie zatrzymania płyty zatrzymuje sie też talerz.

czegoś tu mie rozumię , gramofon służy do odtwarzania płyt i napewno silnik , przekładnie pasowe , elektronika jest dobrze dobrana do tego celu , jeżeli robisz eksperymenty zatrzymując płytę i myślisz że silnik ma to uciągnąć to się mylisz i żadem układ tego nie zmieni
    skoro tak bardzo chcesz zastosować silnik krokowy to na forum jest tego sporo , tu masz przykład kilku rozwiązań http://pminmo.com/ zapoznaj się z zasadami sterownia i budowy takich sterowników , później pozostaje sprawa napisania programu na uC obsługującego sterownie silnikem , pomiar prędkości z enkodera i wybór prędkości na koniec sprawa mechanicznego połączenia silnika z talerzem
    życzę powodzenia przy zamianie silnika DC na krokowy
  • Poziom 10  
    Gramofon moze też służyc tez do pracy dj-a , wtedy czesto zatrzymuje sie płyte , takze cofa sie ja do tyłu ,oczywiscie miedzy płyta a talerzem znajduje sie tz. slipmata filcowa podkładka zmniejszajaca tarcie. Nie rozumiem twojego podejścia "nic tego nie zmieni" w każdym dobrym gramofanie tak sie dzieje ... Gdybym nie był pewny nie podejmował bym tematu. narazie znalazłem cos takiego :

silnik
    http://www.wobit.com.pl/download/pdf/silniki/42bygh.pdf
    sterownik
    http://www.wobit.com.pl/produkty/sterowniki/suc63.htm

nie jestem pewnien czy ten silnik moze pracowac przy tak niskich obrotach, pozosaje także kwestia czy da sie taki sterownik przerobic tak by mozna bylo zmieniac obroty 33 i 45 , za pomocą potencjometru sterowac predkościa w zakresie 8 % ???
  • Poziom 41  
    Witam
    Silnik krokowy jak sama nazwa wskazuje robi krok a potem czeka na następny, nie kręci się liniowo. Muzyka z takiego napędu może wibrować, więc trzeba zastosować sterownik mikrokrokowy żeby było płynniej. Moc takiego silnika i jego max obroty musisz dobrać raczej eksperymentalnie lub od razu kupić taki który da sobie na pewno radę.
  • Poziom 19  
    Tak jak napisał mój poprzednik silnik krokowy wykonje skoki. Drgania od napędu będą przenosić się na obudowę, z niej na płytę dalej na igłę i do reszty toru odsłuchu. W konsekwencji w głośnikach będziesz słyszał silnik a nie płytę:/
    Zdecydowanie bardziej polecam zastosowanie silnika DC z przekładnią ślimakową i stabilizacją obrotów.
    Moment - zadowalający, a regulacja obrotów... nawet płynna może być.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Sprawa wygląda tak ze oglądalem gramofon który miał silnik krokowy jest to jeden z nalepszych gr. firmy vestax. Z tąd ten pomysł . Zaczołem sie interesować i wyczytałem ze przy odpowiednim sterowaniu z silnika krokowego można uzyskac bardzo stabilną i płynną prace. Wydaje mi sie ze dobierajac nie zbyt wielki moment silnika , masa talerza powinna wyprostowac te drgania . Jeżeli chodzi o silnik DC to też takie rozwiazania sie stosuje. Musiał by byc to silnik bezszczotkowy , ze wzgledu na nierównomierność pracy szczotkowców. Wtedy także dochodzi problem sterowania, oraz problem zdobycia silnika o tak niskich obrotach , bądz silnika z przekładnią.
    Jeżeli znacie sie na sterowaniu silników krokowych powiedzcie mi czy stosujac taki układ
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=123034715
    można osiagnć dwie rózne predkosci 33 i 45 obr/min silnika i płynna regulacje prędkosci +- 8 % co by trzeba było do tego układu dołączyć aby to osiągąc ?

Moderowany przez Bartek_Wosik:

Proszę nie umieszczać w postach linków do aukcji internetowych ponieważ nie jest to zgodne z zasadami pisania postów w tym dziale. Zapoznaj się z tematem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic625917.html Nie popełniaj tylu błędów ortograficznych.

• Poziom 41  
    Ten układzik jest tylko sterownikiem do silnika krokowego. Potrzebny będzie jeszcze generator i jeśli silnik będzie miał 200 kroków na obrót to przy 45 obrotach gramofonu trzeba wykonać 9000 kroków i jest to już blisko granicy tego sterownika ale powinien jeszcze działać. Niestety w specyfikacji sterownika jest podana maksymalna częstotliwość na 10kHz więc w trybie półkrokowym przy którym silnik miałby mniejsze drgania, sterownik się nie wyrobi bo potrzeba by było 18kHz. Więc potrzebujesz silnika który będzie miał 200 kroków na obrót (1,8°), sterownik, i generator przestrajany 9kHz dla 45 i 7kHz dla 35 chociaż pamiętam że to chyba było 33 czy coś koło tego.
  • Poziom 10  
    dzieki za pomoc , wreszcie ruszylem sie do przodu , wiec musze szukac sterownika o max. czestotliwosci wiekszej od 18kHz . Silnik który wybrałem jest taki jak napisałeś ma 1,8 stopnia na krok. Teraz znaleść generator , wiesz może gdzie sie za tym rozglądnąć ?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Generator powinien być stabilny bo ucho ludzkie wykrywa bardzo małe zmiany tak więc nie wiem czy na 555 wystarczy, musisz zrobić próby.
    Na końcu tego tematu umieściłem schemat przestrajanego generatora.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=569740&highlight=
    Sprawdź jeszcze ile twój silnik może maksymalnie wykonać kroków na sekundę.
  • Poziom 41  
    Silnik może być, ale na tej stronie są też silniki 0,9°. Są tam też sterowniki do 50kHz i z mikrokrokiem 1/8. Ale obawiam się że do tanich rzeczy to nie należy. Generator jak nie potrafisz zrobić sam to wystaw nowy temat w dziale "Ogłoszenia Elektronika i Biznes Elektronika" -kupię generator do sterowania silnikiem krokowym- podasz tam jak on ma działać i myślę że znajdą się chętni do zrobienia. Mogę pomóc w tworzeniu schematu ale wykonać już nie mam kiedy.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Niestety w parametrach nie podano ilosci kroków na sekunde...

w żadnym silniku krokowym nie podaje się ilości kroków na sekundę , tylko ilość kroków na pełen obrót , lub kąt jednego kroku
    w nocie katalogowej producenta znajdziesz częstotliwość graniczną dla danego modelu silnika
    w gramofonie o którym pisałeś jeżeli był to na pewno silnik krokowy to prawdopodobnie silnik 3 fazowy , a bardziej prawdopodobne że to był silnik bldc ( bezszczotkowiec )
    przy całej konstrukcji nie zapomnij o układzie pomiaru prędkości w celu korekcji obrotów silnika i stabilizacji , co będzie wymagało enkodera lub halotronu
    nadal uważam że jest to bezsensowna przeróbka , tym bardziej że poza elektroniką wymaga bardzo precyzyjnej przeróbki mechaniki gramofonu nie wspominając o kosztach

• Poziom 12  
    Nie wiem jak bardzo śliski jest ten podkład pod płytę ale muszę stwierdzić że na tak długim ramieniu jakie daje średnica płyty to zatrzymasz wszystkie małe silniki krokowe dotknięciem piórka :).

Swoją drogą co przeszkadza w napędzie na pasku?
    Może spróbuj zastosować pasek zębaty http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pas_t5.htm

Jeśli jednak chcesz poeksperymentować z silnikami krokowymi zobacz sterownik mikrokrokowy z podziałem 1/128 o częstotliwości wejściowej 400kHz http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterownik_silnika_krokowego_sskb03.htm
  • Poziom 10  
    Jeżeli silnik który mam w gramofonie dysponuje momentem 1,0 kg/cm , a ten który chce założyć ma 3,8 kg/cm to jest prawie cztery razy mocniejszy i bedzie go duzo trudniej zatrzymać .
    Co do paska to to był by eksperyment , nie spotkałem sie z takim rozwiązaniem ale napewno by działało. Silnik krokowy ma tą zalete ,że momencie krecenia płytą do przodu lub do tyłu , talerz zachowa swoje obroty , nie da sie go rozpędzić ani zwolnić ze wzgledu na moment trzymający. Ten sterownik który mi pokazaleś jest fajny ale ma też fajną cene...
    Znalazłem program do obliczania obr. silnika krokowego i wychodzi zniego że generator musiał by dawac 220 hz dla 33 obr/min i 300 hz dla 45 obr/min w półkroku czy to sie zgadza ?
  • Poziom 30  
    Dar.El napisał:
    Ten układzik jest tylko sterownikiem do silnika krokowego. Potrzebny będzie jeszcze generator i jeśli silnik będzie miał 200 kroków na obrót to przy 45 obrotach gramofonu trzeba wykonać 9000 kroków i jest to już blisko granicy tego sterownika ale powinien jeszcze działać. Niestety w specyfikacji sterownika jest podana maksymalna częstotliwość na 10kHz więc w trybie półkrokowym przy którym silnik miałby mniejsze drgania, sterownik się nie wyrobi bo potrzeba by było 18kHz. Więc potrzebujesz silnika który będzie miał 200 kroków na obrót (1,8°), sterownik, i generator przestrajany 9kHz dla 45 i 7kHz dla 35 chociaż pamiętam że to chyba było 33 czy coś koło tego.

Witam !!

Kolega trochę się myli, obroty talerza podane są /minutę, a częstotliwość /sec. To daje nam: 400 kroków(sterowanie półkrokowe) *45 / 60 = 300 Hz dla silnika mającego wykonać 45 obr/min. Niestety przy normalnym sterowniku silnika (pełnokrokowe i półkrokowe) nie da się pozbyć drgań mechanicznych ponieważ silnik wykonując krok szarpnie pełnym momentem, aż oś obróci się do następnego położenia. Jeśli będzie to mocny silnik to wykona pracę w tak krótkim czasie, że będzie hamował płytę aż do następnego impulsu, wykona szarpnięcie do następnej pozycji ... itd. Jedyne sensowne wyjście to silnik DC z enkoderem lub sterownik mikrokrokowy najlepiej o wysokim podziale kroku. U kumpla widziałem sterownik o podziale kroku na 1024.

Jednym słowem życzę udanej zabawy !!
  • Poziom 10  
    Tez to wypatrzylem dzieki za pomoc.
    Nie chce "inwestowac" w tak drogi sterownik , spróbuje z 1/2 kroku . Wychodziło by 5 kroków na sekunde + bezwładność 1,5 kg talerza , może sie uda... wcześniej chciałem zamontowć jak najmocniejszy silnik ,z czasem troche wychamowałem żeby ograniczyć mozliwość drgania.
  • Poziom 41  
    Witam
    Miałem do czynienia z gramofonami tak dawno że nie pomyślałem że jest to na minutę :D . Ułatwia to zarazem i stwarza nowe problemy. Sterownik będzie tańszy ale proponuję kupić silnik 0,9° to ze sterowaniem półkrokowym daje 440 Hz.
  • Poziom 10  
    moze i sie pomyliles ale pomogłes mi zrozumieć co i jak działa ...

• Poziom 12  
    to ja jeszcze dodam że warto pomyśleć oprzełożeniu napędu przez pasek jak będziesz 1/2 kroku sterował bo drgania silnika napewno przeniosą się na tależ i płytę.
  • Poziom 10  
    chos - jaka ta polska mała , to pytanie z all.. oczywiście nie aktualne . Nawet nie zwróciłem uwagi na nick ...

Kupiłem dwa gramofony unitry "Bernard" które posłurzą za prototypy by nie zniszczyć swoich jak by coś nie poszło. Będzie można przetestowć kilka rozwiązań nie licząć strat... (nie jestem fanem psucia tych gramofonów , najchetniej bym je wyremontował i dalej w polske... Ale te są dość powarznie uszkodzone).
    Poluje na silniki z all. Vexta PH 266-01 , 0,6N/m cena przyzwoita ,mysle ze bedą w sam raz , znalazłem gościa co zrobi mi odpowiedni generator , sterownik chyba tez bedzie składany , jest kilka projektów których wykonanie to ok. 50 zł bez zasilania. i mają podział 1/8 także chyba skusze sie na takie. Wyjdzie to 3 x taniej od kupnego . Jak juz zakupie silnik bede działał dalej ...
  • Poziom 24  
    mi się wydaje ze łatwiej i taniej bedzie zrobić przeszczep narżądów z jakiegoś duala, chociaz on sam w sobie jest dobry i ja bym go zostawił, kumpel na takim trszki skreczował parę lat temu. mozna tez kupić jakąś taniąuzywkę reloopa albo jayteca. sądze ze za 400- 500 zł kupisz taniego direct driva, i problem z przeróbkami masz z głowy
  • Poziom 21  
    magnesy neodymowe na wewnecznej krawedzi tależa i naokoło cewki
    tak zeby powstało coś takiego :
    www.lge.com/.../drum_outerBLDC.jsp

do tego sterownik z starego widea z koncówka mocy w mosfet
    dobra igła i gramofonik gotowy;)
    polecam:
    http://www.alexrc.com/v-web/bulletin/bb/index.php

ps.
    silniki krokowe nie nadaja sie do tego!!

precz z pesymizmem! jeśli ktoś pyta jak coś zrobić to jak niewiesz nic na ten temat nie udzielaj sie!nie zniechecaj!
  • Poziom 1  
    Witam! no cóż... potrzebujesz (minimum!) silnik ośmio polowy (biegunowy , jak kto woli) powinien mieć 3 fazy np.taki jest w technics 1200mk2 posiada on 12 uzwojeń połączonych w 3 sekcje (po 4uzw. na sekcje)-przesunięte wobec siebie o 120 stopni - uzw. rozłożone są naprzemiennie tak , że uzwojenia kazdej z sekcji tworzą kwadrat wpisany w okrąg - następna sekcja to następny taki kwadrat przesunięty o te 120 stopni i trzecia sekcja identycznie , co w rezultacie daje nam: 3•120°=360° W tanich gramofonach typu direct drive stosuje się silniki dwu-fazowe 4-polowe o wiele słabsze od trójfazowych . Nowsze konstrukcje np. stanton str 150 , czy reloop 6000 - mają silniki 16-polowe 3-fazowe i napędzając 2kg talerz , osiągają torque (moment obrotowy) 4.½kG Ten w technicsie "tylko"1.½kG ze względu na ilość biegunów magnesu (8 pól) -A TERAZ NAJWAŻNIEJSZE!!! TO SĄ SILNIKI BLDC (CAPSTAN),A NIE KROKOWE!!!!!
    JEŚLI TAKI SILNIK CHCESZ ZAPIMPLEMENTOWAĆ DO GRAMOFONU , TO PAMIĘTAJ O TYM,ŻE UKŁAD NIM STERUJĄCY WYMAGA INFORMACJI ZWROTNEJ O POŁOŻENIU ROTORA (ROZKŁAD BIEGUNÓW) TZW. KOMUTACJA ELEKTRONICZNA realizowana za pomocą hallatronów a jeśli ma mieć kwarcowo stabilizowane obroty , to czeka Cię dłuuuuuuuuuga przeprawa przez noty katalogowe różnych producentów , gdż takie sterowniki bldc oparte są na mikrokontrolerach często 8-mio bitowych!!!
    Dodaj jeszcze pitch control (regulację obrotów) to dochodzi synteza częstotliwości układu pitch control z referencyjną częstotliwością zegara taktująjącego obroty silnika , przydał by sie jeszcze FG control (frequency generator control) - jest to specjalnie uformowana cewka wokół rotora(magnesu) często w formie "pofalowanej" ścieżki na płytce drukowanej , na jej zaciskach wytwarza się prąd przemienny o częstotliwości zależnej od obrotów silnika , to tez jest informacja zwrotna porównywana z referencyjną częstotliwością zegara
    bo nie tylko trzeba znać połozenie rotora , ale i jego prędkość ....UFF!!!
    WIESZ CO?? KUP SOBIE TECHNICSA MODEL SL-Q2-TANI DD QUARTZ TURNTABLE MA SILNIK TAKI SAM JAK SŁYNNY 1200MK2 NA ALLEGRO CHODZĄ PO 200-300 PLN , NAWET RAMIE MA TAKIE SAMO JAK 1200 , CO PRAWDA NIE MA PITCH CONTROL ALE TO NIE PROBLEM SCALAK DO PITCHA TO AN6682(+GARSTKA CZĘŚCI)+ POTENCJOMETR 20KA I MASZ REGULACJĘ +/- 8% JAK SIE PATRZY W DODATKU QUARTZ---POWODZENIA .ps technics rulez!!!