Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć dławik skompensowany ?

kwierzyk 22 Sie 2006 17:38 3752 8
  • #1 22 Sie 2006 17:38
    kwierzyk
    Poziom 15  

Witam wszystkich 

Mam mały problem, a mianowicie, chcę zbudować sobie filtr sieciowy, którego schemat znajduje się tutaj :
    http://audiopit.fm.interia.pl/schematy/powermagic.pdf

Mam już wszystkie elementy, ale zanim wytrawie płytkę itd. chciałbym rozwiać ostatnie moje wątpliwości. W temacie o sposobie podłączenia uziemienia Cyrus napisał:

:arrow:

Cytat:
    Dławiki L1 i L2 to oczywiście jeden cztero końcówkowy dławik skompensowany, dla działania kompensacji ważne jest gdzie wejdziemy do niego z prądem a gdzie wyjdziemy. Powinno być na nim oznaczone. Gdyby nie było to faza wchodzi na początek jednego uzwojenia a zero na koniec drugiego (albo na odwrót).

Mam 2 rodzaje dławików. Nie wiem jak mam je podłączyć, zgodnie z tym co napisał Cyruss żeby było dobrze. Dławiki, które mam aktualnie:

W ilości dwóch sztuk.

W ilości jednej sztuki.

Rysunek płytki w Eagle przedstawia się tak, są 2 wersje, proszę was o wskazanie tej dobrej  Dławiki byłyby wlutowane tak jak na zdjęciach, ze jak się patrzy na płytkę to napisy nie s do góry nogami, chodzi o ustawienie odpowiednie dławika.

Wersja 1 z wykonanymi połączeniami „tak jak leci” :D

Wersja 2 z połączeniami nie „tak jak leci” ale tak jak wyczytałem z wypowiedzi Cyrusa

Prosiłbym o wskazanie prawidłowego prowadzenia ścieżek. Jeśli ktoś by się pytał do czego służy złączka ARK w prawym górnych rogu rysunku, to podłączony tam będzie włącznik/wyłącznik.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi, kw

0 8
  • Pomocny post
    #2 22 Sie 2006 19:33
    -RoMan-
    Poziom 42  

Cyrus się myli. Tak jak on podał łączy się wyjściowy dławik sprzężony dla przetwornicy z wyjściem symetrycznym.

Dławik skompensowany pracujący jako filtr sieciowy łączy się bez zamiany końcówek.

0
  • #3 22 Sie 2006 19:38
    kwierzyk
    Poziom 15  

Czyli tak jak to przedstawiłem na pierwszym rysunku ? To pytanko tak dla całkowitej pewności :) no i może ktoś jeszcze potwierdzi wypowiedź RoMana ?:D

0
  • Pomocny post
    #4 22 Sie 2006 23:45
    Quarz
    Poziom 43  

kwierzyk napisał:
    Czyli tak jak to przedstawiłem na pierwszym rysunku ? To pytanko tak dla całkowitej pewności :) no i może ktoś jeszcze potwierdzi wypowiedź RoMana ?:D

niewierny Tomasz z Ciebie. Zajrzyj do jakiegokolwiek zasilacza komputerowego (ale do najnowszego CODEGEN"a nie zaglądaj...) i zobacz jak to tam wygląda.
    Dławik do tego celu przeznaczony, ma już tak zrobione wyprowadzenia, iż jest częścią linii transmisyjnej. Wejściowe wyprowadzenia z jednej strony, a wyjściowe z drugiej.

Greg

0
  • #5 23 Sie 2006 10:19
    kwierzyk
    Poziom 15  

Hehe :) wole sie 2 razy upewnić :D wtedy już na pewno będzie dobrze :D Myślę ze temat mozna juz zamknąć, bo sprawa sie wyjasniła co i jak. Od autora schematu z linku n samej górze otrzymalem foto, zlozonego przez niego filtru sieciowego, gdzie widać, ze nie ma pozamienianych wyprowadzen gdzie wchodzi napięcie a wychodzi itd. Przyklad:

Aktualnie płytka wygląda tak i chyba nic na niej nie zmenię. Przynajmniej nie mam takiego zamiaru.

Jeśli ktoś chce sie jeszcze wypowiedzieć prosze bardzo, temat zamknę za kilka dni, a może ni ejeśli moderator zrobi to wcześniej. Pozdrawiam, kw

0
  • #6 23 Sie 2006 10:25
    -RoMan-
    Poziom 42  

Jedyna uwaga do tej płytki to ta, żebyś tak nie oblewał masą pustych przestrzeni w okolicach, gdzie panuje napięcie sieciowe.

0
  • #7 23 Sie 2006 10:28
    kwierzyk
    Poziom 15  

Odstępy w rzeczywistości są rzędny 3 mm, mogę dać nieco szersze oblewanie, ale tak jak jest teraz chyba si enic nie powinno stać ?

0
  • #8 23 Sie 2006 10:31
    -RoMan-
    Poziom 42  

Jeśli faktycznie są 3 mm, to może zostać.

0
  • #9 23 Sie 2006 10:35
    kwierzyk
    Poziom 15  

Na wszelki wypadek zwiększe zaraz to oblewanie, bezpieczeństwa nigdy dość :)

Tak na szybko dla porównania:

i poprawiony

Myśle, ze sprawa wyjaśniona,temat zamykam. Dziękuję z odpowiedzi, pozdrawiam, kw

0
  Szukaj w 5mln produktów