Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyczyna częstego uszkodzenia wzmacniacza antenowego płytka

PKi 22 Aug 2006 18:32 9219 13
 • #1
  PKi
  Level 21  
  Helo :)

  Regularnie, podczas burzy uszkodzeniu ulegają płytki (wzmacniacz antenowy) umieszczone w antenie. Ja antene mam na strychu, problem ten jest również u wielu znajomych który mają anteny na masztach, dachach i również strychach.

  Zasilanie (zasilacz wtyczkowy) jest wyłączany z gniazda podczas każden burzy. No wiadomo dopiero jak słychać lub widać burze.

  Również kabel do telewizora wyciągany jest podczas wyładowań.

  Jest na to jakieś rozsądne rozwiązanie? Gdzie leży przyczyna uszkodzenia? Od strony radiowej czy od zasilania?
 • #2
  bogusdr
  Level 20  
  To jest problem wielu ludzi .Dawniej nie bylo tak czestych spalen tych wzmacniaczy.Otoz terz na kazdyn prawie domu jest dach z blachy a on laduje sie jeszcze przed burza ladunkami elektrostatycznymi i potem robi bum do anteny i stad te usterki.
 • #4
  PKi
  Level 21  
  No tutaj mam dach z e*ernitu tfu, to antene pod dachem na strychu mam uziemic? To coś pomoże?
 • #5
  LeDy
  Level 43  
  Moim zdaniem nić na to nie poradzisz. Siła natury wyższa.Jedyne co możesz zrobić to wyposażyć się w płytki i wymieniać.Ewentualnie ukryć antenę gdzieś we wnęce ( jak jest odpowiednie miejsce) uziemić ale jak sam piszesz u innych to samo. Wzm . są zbyt czułe i reagują na ładunki. Możesz kupić płytkę z tranzystorami polowymi- mają cztery nóżki-są bardziej odporne.
 • #6
  wota
  Level 15  
  Quote:
  Najrozsądniejsze rozwiązanie to uziemienie masztu antenowego. Co nie znaczy, że wzmacniacz nie zdąży się uszkodzić w sprzyjających warunkach

  Zgadzam się z kolegą. Z tego co pamiętam miałem kiedyś w ręku instrukcję montażu anteny ze wzmacniaczem i pisało tam o uziemieniu anteny. Możliwe, że niewiele to pomoże a przy mniejszych wyładowaniach nie będzie uszkadzało płytki.
 • #7
  LeDy
  Level 43  
  Uziemianie anteny nie jest po to ,żeby się nie uszkadzał wzmacniacz ale w razie pioruna uchronić domowników ,w mniejszym stopniu instalację antenową i sprzęt. Powoduje,że większość ładunku jest odprowadzana do ziemi. Oczywiście nie zaszkodzi . Mam maszt 4m nad dachem wzm. AWS30 anteny siatkowe bez wzm. maszt nie uziemiony i przez 20lat nić się nie stało.Może wyjściem jest antena bez wzm a dać jak napisałem wzm. np. AWS30
 • #9
  wota
  Level 15  
  Dodatkowo ważne jest niestety jeszcze miejsce gdzie się mieszka. Znam takie gdzie podczas burzy uszkodziło lodówkę mimo wyłączonej z gniazdka. Był przeskok przez gniazdko do przewodu i niestety. Być może wystarczy założyć wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu i problem (może ) zniknąć. 100% rozwiązanie to
  Quote:
  Może wyjściem jest antena bez wzm
  . Pozostaje kwestia jakości odbieranych programów.
 • #10
  mysu
  Level 11  
  ostatnio montuję wzmacniecze rurkowe które mają wyprzeć plytki(wymóg uni eur). Są one całe zaekranowane na popularne złącze F. Do anteny montujemy symetryzator a ten wzmacniecz w odległości około 1-3m od anteny(dla wygody dostępu na przzyszłość) . Jeszcze takiego nie wymieniałem po burzy(być może kwestia czasu)
  Chciałem montować taki wzmacniacz bezpośrednio przy TV lecz na 20m przewodu miałem zbyt dużą stratę niewzmocnionego sygnału z symetryzatora.
  Wadą tego rozwiązania jest cena
  Płytkę mamy już od 8zł(detel) a ten wzmacniacz rurkowy 23 + symetruzator 5zł + 2xF 2zł-klienci którzy chcą mieć tanio wybierają płytkę...
 • #11
  LeDy
  Level 43  
  Może antena bez wzm. ale w antenie .Pisałem,że mam AWSa a teraz dodaję ,że w odległości od anteny 4m. Te rurkowe skoro można montować poza anteną mogą być dobrym wyjściem .AWS jest droższy ale za to mam na nim podłączone na wej. 3 anteny-2TV 1 Radio i jeszcze wej. z modulatora SAT co daje mi odbiór wszystkiego we wszystkich gniazdach.
 • #12
  PKi
  Level 21  
  a gdzie można dostać te rurkowe, mają jakieś oznaczenia?
 • #14
  mysu
  Level 11  
  Ja używam właśnie tych z Dipolu AP109P oraz AP107P ze wzgledu na odpowiednie wzmocnienie w mojej okolicy.
  Na bazie AWS też można zbudować fajną instalacje.(kwestia doboru anten, zwrotnic ewentualnie wzmacniacz kanałowy i mamy efekt zadawalający(kilka TV + radio) niewygórowanym kosztem.
  Jezeli ktoś chce zaszaleć może sobie kupić sprzęt Hirschman (CMU108, CMU109)ale warunek że sam wzmacniacz wszystkiego nie zrobi. Sprzęt nz lata.