Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odgromniki

mrus 23 Sie 2006 22:06 2640 4
 • #1 23 Sie 2006 22:06
  mrus
  Poziom 12  

  Witam wszytskich. Opiszę po krótce mój problem. Jest do przerobienia instalacja elektryczna, która ma następujący schemat zasilania: Jest to hala, której pietro przerabiane jest na biuro. Na pietrze znajduje się jedna duża rozdzielnia, która zasilana jest z rozdzielni głównej znajdującej się na parterze. Teraz trzeba zainstalowac 4 podrozdzielnie które będą zasilane z rozdzielni piętrowej.
  Moje pytanie jest następujace: Jesli w rozdzielni głównej (na parterze) zainstalowane są odgromniki typu B a w rozdzielni piętrowej odgromniki typu C to czy trzeba w podrozdzielniach instalowac jeszcze odgromniki. Mi się wydaje że nie, ale chciałem się upewnic.
  druga sprawa na całym piętrze nie ma żadnej szyny wyrównawczej, choc jest bardzo dużo elementów metalowych: (dach, rury, koryta) to w tym wypadku czy ochrona odgromowa ma sens? Szyna znajduje się na parterze ale nie są do niej podpięte żadne elementy metalowe z piętra.

  0 4
 • Sklep HeluKabel
 • #2 23 Sie 2006 23:11
  Edek45
  Poziom 28  

  Witaj,jeżeli nie dostaniesz konkretnej odpowiedzi na swoje pytanie,to zajrzyj na stronę podaną niżej,tam są fachowcy którzy napewno ci odpowiedzą
  http://ise.pl/forum/

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 24 Sie 2006 11:58
  Raaf
  Poziom 21  

  Witam, niekoniecznie. Jeśli są to rozdzielnice dla pomieszczeń biurowych to ryzyko że coś się dostanie do instalacji jest znikome. dla pewności możesz zainstalować ochronniki klasy D, np. SPD-S firmy Moeller.
  Jeśli chcesz jednak wstawić ochronniki to musisz doprowadzić uziemienie przewodem min.16mm² - to że nie ma tam blisko szyny wyrównawczej jestnieważne - ważne abyś ten przewód podłączył do najbliższej szyny a rezystancja tego uziemienia ≤10Ω.
  Tyleochrona p.przepięciowa.
  Odgromowa to inna sprawa i sprowadza się do połączeń części metalowych dachów, galeryjek, dużych balustrad tarasów narażonych na wyładowania atmosferyczne z uziomami. R≤10Ω. Ilość uziomów zależy odkonstrukcji i rozmiarów, wysokości budynku.
  Poszukaj tu naforum bo trochę o tym już rozmawialiśmy.

  0
 • #4 24 Sie 2006 15:27
  mrus
  Poziom 12  

  Raaf napisał:
  Jeśli chcesz jednak wstawić ochronniki to musisz doprowadzić uziemienie przewodem min.16mm² - to że nie ma tam blisko szyny wyrównawczej jestnieważne - ważne abyś ten przewód podłączył do najbliższej szyny a rezystancja tego uziemienia ≤10Ω.


  A jesli mam układ zasilania TN-C-S to nie mogę podłaczyc tego ochronnika do przewodu PE kabla zasilającego przecież to i tak jest wszystko zwarte w ZK (przewód PEN z bednarką) a co z elementami znajdującymi się w środku budynku: metalowymi korytami, rurami itp.

  Ewentualnie zastanawiam się czy mogę zrobic w ten sposób: przeciagam przewód linkę z GSW znajdującej się na parterze instaluję listwę uziemniającą do której podłączam wszystkie metalowe elementy w budynku. Ochronnik także podłaczam do tej listwy. Mozna tak?

  0
 • #5 25 Sie 2006 15:09
  Raaf
  Poziom 21  

  Tak jak napisałem :
  jeśli w tym miejscu masz poniżej 10 Ohm to ochronnik zadziała.
  Jeśli nie to szukaj(wykonaj ) odpowiednie uziemienie i do niego podłączochronniki.
  W TNC-S chronisz 3fazy i N - ( to tak przy okazji) :)

  0