Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Neostrada na kilka komputerów w domu

mateusz885 23 Aug 2006 23:12 5080 27
    mateusz885
    Level 23  
    Więc tak :P
    Mam w domu 2 kompy:
    1. celeron 634MHz, 64 MB SDRAM, NVIDIA Riva TNT 2 64 MB, 20GB HDD, WINDOWS XP Profesional
    2. celeron 400MHz, 64 MB SDRAM, Diamond Viper V550 (chyba 16MB), 8GB HDD, WINDOWS 98 Second Edition
    Z czasem dojdzie przynajmniej jeszcze jeden za około 3000pln+....(braciak ma niecałe 3 tyś :P ale namowiłem go żeby sie wstrzymał do II komuni bo mi wystarcza ten komp 1. - siedze w necie jedynie nieraz cos zeskanuje, wydrukuje, pogram w Tibie, przegram)
    jakiś p4 3,2GHz(albo PentiumD, 1(lub 2)GB DDRAM, jakiś radeonik 256/512MB.z 120GB HDD
    Do zrobienia sieci w domu wystarczy mi Switch Digitus 5p RJ45 10/100 Mbps?
    (link z opisem) http://sklep.vobis.pl/produktinfo.aspx?symbol=882605
    Pojawia sie następny problem- karty sieciowe czy będą działać Digitus NN Fast 10/100?
    (link z opisem) http://sklep.vobis.pl/produktinfo.aspx?symbol=848220
    No i następny problem xD - okablowanie --> 10-o żyłowy kabel taki do domofonów (on ma 5 białych zył i 5 kolorywych, tzn 5 par kolorowy + biały) będzie dobry? xD jak go znajde to dam fotke ale bankowo leży gdzieś w piwnicy całe 100m w paczce :D do tego końcowki -->ML-MP08-8-15 Wtyk RJ45 8stykowy
    (link z opisem) http://sklep.vobis.pl/produktinfo.aspx?symbol=848181
    oraz osłonki --> ML-SR-V11-GY Osłona do wtyków RJ45 8styków
    (link z opisem) http://sklep.vobis.pl/produktinfo.aspx?symbol=848202
    Przydałaby sie zaciskarka xD --> A-SK 312 Zaciskarka do złącz RJ45
    (link z opisem) http://sklep.vobis.pl/produktinfo.aspx?symbol=848204
    Niewiem jak sie zaciska te kable w tym :P i jak kolorami trzeba powkładać więc tu prosze o pomoc.
    Kolejne pytanko - o co chodzi z kablem skrosowanym ? czym on sie różni od prostego(niekrosowanego).
    Serwerem byłby komputer 1. (z czasem, jak będzie gotówka to kupie Router AccessPoint z Modemem ADSL i Wirelessem - taki na wypasie ^^).
    Czy z drukarki podłączonej do kompa 1. bedzie można drukować pliki z kompa 2.:?::?::?: i odwrotnie :?:
    Przy okazji - ma ktoś stery pod XP do HP Deskjet 930c :P? (drukarka jest dosyć stara i na dołonczonej płytce niema driverow pod win 2000 i nowszych :cry:.
    Jakby ktoś mugłby jeszcze napisać jak to popodłanczać i skonfigurować to jest "miszcz" XD (a jak komuś niepasuje to mistrz :) ).

~~~~~~~~~~~~
    Jak zapomniałem sie o coś spytać to jeszcze sie dopytam :P.
    Jeśli ktoś woli pisać na gg:8852005 to zapraszam :D albo email:dziubdziub_ots@o2.pl
  • Helpful post
    sheeeep
    Level 25  
    To tak:)
    Karty sieciowe 10/100 obojętnie jakie, Realtek robi dość dobre i są b. popularne oraz tanie(15 -20 zł). 29zł to troche dużo jak na kartę sieciową, ale jak chcesz to może być.

Co do switcha to jest ok. Switch jak switch ma działac:-)

Co do kabli to jest tak że najlepiej było by mieć skrętkę kategori 5 Cena około 80gr - 1zł za metr, 8 żył. Ten domofonowy jest np. parowany i skręcany? Nie znam sie na kablach do domofonów.

Można na serwerze postawić serwer druku bez problemu i będize można drukować z każdego komputera.

Krosowoany czy nie, pomiędzy 2 PC-tami się kable krosuje, pomiędzy switchami a PC sie nie krosuje.

A pytałeś się o co chodzi z krosowanymi kablami, poprostu mają one inną kolejność połączeń, tzn na końcówkach jest inna kolejność.

Co do końcówek to ok.

Co do zaciskania, zdejmujesz izolacje, układasz kable ustawiasz i zaciskasz. Tyle ;)

Co do zaciskarki, nie musisz kupować zaciskarki za 50zł może masz jakiegoś kolegę i poprostu pożycz takową, a jak nie to podejdz z gotowymi kablami do najbliższego sklepu komputerowego to ci zacisną za grosze.

Ten serwer na jakim OSie planujesz postawić? Polecam linuxa, rutning oraz serwer wydruków, powinno być ok:)

pozdrawiam
  • Helpful post
    dudexx
    Level 14  
    mateusz885 wrote:
    ...ma ktoś stery pod XP do HP Deskjet 930c...

>>np. tutaj?<<

pzdr
    mateusz885
    Level 23  
    mam tu fotki tego przewodu :P
    niebardzo są troche te fotki bo robiłem je kamerką internetową media-techa kupioną rok albo 2 temu :P(ostrośc ustawia sie ręcznie)
    tylko że to troche jest a mam jeszcze całą nieruszoną paczkę, to jakos trzeba go wykorzystac bo bede musiał przewiercic sie przez sciane za biurkiem i w ten sposób dostane sie do garderoby ktora jest z płyty klartonowo gipsowej na stelarzu i zamykana suwanymi drzwiami na prowadnicy więc za półkami nikomu niebedzie przeszkadzał ten kabelek, garderoba jest w sypialni starych, z garderoby przewierce sie do strychu, potem strychem kabelek pojdzie przez korytko z kablami antenowymi w ścianie i wyjde z nim obok gniazdka antenowego, potem pod listwe przypodłogową i tak do kompa braciaka :P
    Mam jeszcze ptanie z tym kablem prostym i skrosowanym, zrobiłem fotke telefonicznego chyba skrosowanego, ale chodzi mi o zarys kolorami...
    Tu jest prosty?
    A tu jest skrosowany?

~~~~~~~~~~
    Dzięki za pomoc :)
    przemo.t
    Level 27  
    Witam...
    Zamow LiveBox TP, teraz jest jakas promocja i przez polowe okresu jaki Ci zostal do konca umowy placisz 1,22zl potem 10 zl/miesiac za livebox. Bezposrednio do Liveboxa mozesz podlaczyc 2 kompy przez kabel + dostajesz USB dongle WiFi przez ktore mozesz udostepnic net bezprzewodowo na innym kompie, do tego dochodzi jeszcze blutooth przez ktory takze mozesz dac neta.Wszystkie potrzebne rzeczy dostajesz od TP w zestawie liveBox.
    Glowna zaleta LiveBoxa to to ze zeby miec net na jakimkolwiek kompie nie musisz miec wlaczonego innego kompa/serwera, wystarczy sam modem LiveBox.

Co do kabli to jesli nie wiesz jak sie to dokladnie robi to w Media Markt sa gotowe kable z wtyczkami 20m chyba cos kolo 30zeta. Podejdziesz do vobisa to pewnie jak ladnie poprosisz tez Ci zarobia wtyczki na kablu.
    dudexx
    Level 14  
    przemo.t czyzby pan od TPsa? :P nieladnie tak zlodziejom reklame robic :]

Dodano po 30 [sekundy]:

chociaz musze przyznac ze ten modem jest ok :)
    przemo.t
    Level 27  
    dudexx wrote:
    przemo.t czyzby pan od TPsa? :P nieladnie tak zlodziejom reklame robic :]

Dodano po 30 [sekundy]:

chociaz musze przyznac ze ten modem jest ok :)

Hehehe nic z tych rzeczy choc przyznam ze moglo to tak zabrzmiec:D tez nienawidze tych zlodziei ale wlasnie z trudem doprosilem sie LiveBoxa i musze przyznac ze po raz pierwszy jestem zadowolony z TP ( nie liczac problemow z zamowieniem LB)

Pozdro
  • Helpful post
    dudexx
    Level 14  
    a ja go zalatwialem 10 minut w telepunkcie :D szybko latwo i bezproblemowo ( chociaz raz :D bo na samo zalozenie neostrady jakis czas temu prawie miesiac czekalem !! )
    przemo.t
    Level 27  
    Ja za to mam to szczescie ze dopuki nie postrasze ze zadzwonie do kierownika alabo kiedy do niego zadzwonie to nagle modem jest u mnie na drugi dzien. W przeciwnym razie czekam miesiac! Zamowilem kazali mi pojsc do telepunktu no i w telepunkcie nie mieli ;p Tak samo mialem z sagem f@st i z livebox...

No ale robi sie off topic
    sheeeep
    Level 25  
    Tak ten 2 kabel telefoniczny jest krosowany. Co do tego kabla to cięzko powiedzieć, jescze niewiemy jaką grubość mają żyły czy będzie go się dało zacisnąć. Tak naprawdę do internetu powinien nawet taki kabel wystarczyć ale głowy za to nie dam, chodzi o indukcje, oraz inne zakłucenia związane z tym. Jakbyś miał zaciskarkę to możesz spróbować czy żyły nie są za grube/cienkie żeby to dobrze tam pasowało, i jak coś to go sprawdz na 'sucho' tzn bez montowania go, tylko niech leci wierzchem :) i potem będzie wystarczyło podpięcie switcha na chodźby 2 windowsach a potem przerzucenie pingów, może ftp do sprawdzenia przesyłu.

A jak jest z rutingiem w LB i serwerem druku?
    10zł / miesiąc to tak wsumie tanio bo za prąd do tego serwera będzie z 40zł/miesiac.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    _Ho_in:)ka_
    Level 15  
    Kabel telefoniczny jest skręcany, jednak nie tak mocno jak sieciowy, przez co ma inną impedancję. Na krótkich odległościach będzie pracował, jednak przy większych odległościach radziłbym zastosować kabel UTP/FTP. Jeżeli są specjalne kable sieciowe, to widocznie są potrzebne ;)

Kabel telefoniczy da się zacisnąć poprawnie w złączu RJ-45 (RJ-11 są takie same tylko mniej pinów :) )

Powodzenia
    przemo.t
    Level 27  
    Co do serwera drukarek i LB. Nie wiem do czego w ogole jest tal port USB Vcc bo drukarki napewno tam nie podlaczysz, podlaczysz ale nic poza tym. :d Na angielskim forum pisza ze ich LB maja niby serwer druku, niby w TP jest tez testowany LB ver 2 ktory ma posiadac serwer druku.

Poki co do tego porty mozesz podlaczyc kamerke, choc tez nie wiem jak to dziala. A na infolini nic wiecej nie wiedza, jak zwykle zreszta :D
    sheeeep
    Level 25  
    Bo jeśli kolega ma kupować osobny serwer druku jescze do LB to to się mija z celem. A tak z ciekawości jak to jest z rutningiem na LB?
    pozdrawiam
    mateusz885
    Level 23  
    Wiecie co? Takie rady jak zakupupienie live boxa to se w kieszenie wsadzcie bo to prosta strata pieniędzy 10 żł miesięcznie a kupisz Linksys WAG200G ModemADSL Router AccessPoint Wireless-G NEO za 350 złoty.... i też nietrzeba mieć serva odpalonego bo ma wbudowany modem.
    A więc po 3 latach użytkowania zwraca sie bo 36miesięcy*10pln=360pln
    Ale nadaje sie chyba ten kabel do tego bo taki też kładli biurze do tego samego celu :P

@Edit
    link z opisem tego routera wypasionego http://sklep.vobis.pl/produktinfo.aspx?symbol=848280
  • Helpful post
    sheeeep
    Level 25  
    Hmm co z kablem:-) Spróbuj podłączyć 2 komputery tym kablem albo nawet do 1 z 2 sieciowkami i sprawdź komunikację. Może być nawet zwinięty w szpulce, inaczej niż testem chyba sie nie dowiemy czy będzie ok. Ile metrów tego kabla przewidujesz pomiędzy komputerami?
    pozdrawiam
    mateusz885
    Level 23  
    Przynajmniej 17-18 metrów(myśle że będzie mniej bo to tylko tak na oko przeszedłem sie po domu, a dopiero jutro wezme miarke i zmierze), ale myśle że ten kabel bedzie wporządku bo taki sam (chyba taki sam :P) kładli też w mojej sterej szkole jak dostali nowy sprzęt z unii i tam to cudowali bo jednego końca szkoły na drugi kładli te kable.

@Edit
    jak ma ktos o tym cos pojęcia to niech zagada jak mu sie chce na gg:8852005
    Sapacz
    Level 11  
    Myślę że powinno ci działać, jeżeli zaciśniesz wtyczke na kablu.
    I proponuje zrobić tak jak sheeeep radzi.
    sheeeep
    Level 25  
    Powinno działać :D ja u siebie testowo zrobiłem experyment z kablem szczałowym do dynamitu. 10 metrów takiego kabla na 4 szpulach, połączlem, zacisnołem, podłączyłem między 2 karty sieciowe, na linuxie wrypałem szybciutko program i działa. Nie jest to może 10 Megabit aczkolwiek do neostrady by spokojnie starczyło z bardzo dużym zapasem. Myślę że jak mi to chodziło bez parowanych kabli i skręcanych i chaotycznie ułożonych to Tobie też będzie spokojnie chodziło. Możesz spokojnie te 17 - 18 i więcej metrów ciągnąc tym kabelm. Pozdrawiam
    mateusz885
    Level 23  
    A jakim programem na XP prof można sprawdzić przepustowość?
    i niemozna tego zrobić omomierzem?
    mateusz885
    Level 23  
    Napisałem nowego posta bo poco nowy temat jak tez dotyczy neostrady, a dokładniej chodzi mi o jakieś oprogramowanie lub coś w tym stylu żeby mi po rozłączeniu neta (jak pojawi się komunikat "Użytkownij został odłączony od usługi") po 5 minutach wznawiało połączeni bo odrazu niemożna (wyskakuje jakis błąd, że niemożna nawiązać połączenia).

@Edit
    musiałem błędy poprawić :D
  • Helpful post
    sp4msu
    Level 20  
    AutoConnect v0.1.2.5 (Windows)
    » Program służący do automatycznego łączenia i wznawiania połączenia z internetem «
    mateusz885
    Level 23  
    dzięki za pomoc :P wypasiony program przydaje sie szczegolnie tym co np sciagają przez noc cos lub ktorzy maja np na strychu odpalony server
    przemo.t
    Level 27  
    mateusz885 wrote:
    Wiecie co? Takie rady jak zakupupienie live boxa to se w kieszenie wsadzcie bo to prosta strata pieniędzy 10 żł miesięcznie a kupisz Linksys WAG200G ModemADSL Router AccessPoint Wireless-G NEO za 350 złoty.... i też nietrzeba mieć serva odpalonego bo ma wbudowany modem.
    A więc po 3 latach użytkowania zwraca sie bo 36miesięcy*10pln=360pln

Hmmm czytales mojego posta czy nie bardzo? Gdybys czytal to bys wiedzial ze jest promocja i wlasnie dlatego polecilem LB. Wybrales akurat najgorszy wariant z mozliwych, podpiszesz umowe na 24 miesiace i wychodzi 12x1,22 + 12x10 =134.64zl nadal uwazasz ze linksys wyjdzie taniej??

Pozdrawiam
  • Helpful post
    sp4msu
    Level 20  
    Witam . Zainstaluj jeszcze programik Neon .
    # Wyświetla ilość zużytego limitu,
    # Wyświetla ilość pozostałego limitu,
    # Tworzy statystyki szacunkowe:
    I wiele jeszcze innych pomocy
    Pozdrawiam .
    mateusz885
    Level 23  
    Człowieku ty chyba niemyślisz przyszłościowo !!!???
    Linksys to bardzo wypas opcja... router na 5 wyjść + wireless.... i płacisz 350pln odrazu i masz lajt, SPRZĘT NA WŁASNOŚĆ.
    A takto po tych 2 latach za 135pln dalej już niepodpiszesz umowy?
    Jeśli nie to dobra opcja, ale jeśli tak to na kilka lat więcej nieopłaca się to zbytnio i musisz im to oddać potem....
    Linksys jak niebedzie ci już potrzebny to możesz sprzedać.
    Z doświadczenia wiem że takie promocje zazwyczaj sie nieopłacają...
    No ale szkoda mi 350złoty na Linksys to kupiezwykłego switcha za 70 i jak będe w domu to bedzie net opalony u mnie na kompie i braciak będzie mugł u siebie korzystać, a jak mnie niebedzie to bedzie siedział u mnie jak będzie chciał pograć w tibie itp....
    Oczywiscie każdy kupi co uważa za właściwe i na co go stać.....

Nieoszukujmy się !! W Polsce jest ciężko z kasą dla większości obywateli.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Mam pytanko :D
    Można dokupić jakiś nadajnik Wi-Fi z możliwością podłączenia do switcha? Czy trzeba kupić coś takiego jak Linksys?
    przemo.t
    Level 27  
    No kolego sam chyba nie wiesz czego chcesz. Na dobra sprawe to dla 3 kompow tez nie oplaca sie kupowac nawet switcha za 70 tylko kupic sieciowki za 20 zeta i wpakowac dwie do jednego kompa i rozdzielic na pozostale dwa. No ale tez nie myslisz przyszlosciowo bo komp ciagnie troche pradu i w dodatku musi chodzi aby udostepniac net!
    Quote:
    Oczywiscie każdy kupi co uważa za właściwe i na co go stać.....

No, jasne ze tak dlatego mysle ze dla wiekszosci ludzi nie bedzie problemem placic 135 zl w ratach przez dwa lata, 5,6zl/m-c !! Myslisz ze latwiej wydac 360 zl czy nawet 70zl +kable niz placic te 5zl miesiecznie??

Quote:

Linksys to bardzo wypas opcja... router na 5 wyjść + wireless.... i płacisz 350pln odrazu i masz lajt, SPRZĘT NA WŁASNOŚĆ

Ciekawe za ile go sprzedasz za te 2 lata, 100zl??
    Kolejna sprawa to po co Ci 5 wyjsc skoro masz tylko max 3 kompy? po co Ci wireless? zeby placic dodatkowo prawie 100zl za chocby karte dongle USB WiFi? Ja rozumiem ze linksys to spoko sprzet, ale nie do takiego zastosowania... za drogo! W zestawie LB masz wszystko czego Ci trzeba i to za 5zl/m-c (nie myslec ze zachwalam TPSA ale ta opcja jest naprawde korzystna)

A po tych dwoch latach moga byc juz inne sposoby podlaczenia sie do netu w danej miejscowosci i mozna zrezygnowac z neo!
    mateusz885
    Level 23  
    miałem pytanie....
    Można dokupić jakiś nadajnik Wi-Fi z możliwością podłączenia do switcha? Czy trzeba kupić coś takiego jak Linksys?
    mateusz885
    Level 23  
    Czy opłaca mi sie kupić używany 3COM OfficeConnect Switch 8 (3C16794) - 8-portów 10/100 za jakieś 50-100zł?
    Stan raczej dobry, nieużywany był z rok albo dwa i w tym czasie leżał prawdopodobnie w garderobie albo gdzieś w szafce.

Architektura sieci LAN - FastEthernet
    Liczba portów - 10/100BaseTX (RJ45) 8 szt.
    Obsługiwane protokoły i standardy - half/full duplex, IEEE 802.3 - 10BaseT, IEEE 802.3u - 100BaseTX
    Rozmiar tablicy adresów - MAC 4000
    Algorytm przełączania - store-and-forward
    Bufor pamięci - 2MB
    Warstwa przełączania - 2
    Możliwość łączenia w stos - nie
    Typ obudowy - DESKTOP
    Wyposażenie standardowe - zasilacz
    Wymiary: Szerokość: 220 mm; Wysokość: 24,2 mm; Głębokość: 135,4 mm
    Kolor - szary
    Waga ( g ) - 560 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    @Edit
    Wiem że jest oddzielny dział na tego typu pytania, ale po co nowy temat jak dotyczy tego problemu :P