Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podmiana aku NiCd na NiMH

24 Sie 2006 14:01 1683 7
  • Poziom 14  
    Mam piękną zabytkową wkrętarkę Bosch na 7,2V. Jej akumulatory skończyły swój żywot, zrobione były ze stosu 6 akumulatorów cylindrycznych NiCd o gabarytach niedostępnych w handlu :(
    Do obudowy akumulatora wpasowałem 6 aku NiMH typu AAA o pojemności 2,4Ah. Niby wszystko fajnie przy lekkim wierceniu ale pod dużym obciążeniem z aku wydobył się dym i syk... no jedno z ogniw jest do śmieci.
    Pytanie: czy winę za zniszczenie aku ponosi zbyt duży prąd obciążenia? (Mogę go pomierzyć) Jakie są dopuszczalne prądy innych aku np. NiCd i czy dopuszczlny prąd maksymalny zależy od gabarytów lub pojemności akumulatora?
  • RenexRenex
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Cytat:
    czy winę za zniszczenie aku ponosi zbyt duży prąd obciążenia?

Tak. Do wkrętarek używane wysokoprądowe aku, nie koniecznie dużej pojemności. Aku AA i AAA choć mają dużą pojemność, jak na swoje gabaryty (często zawyżaną przez tanich producentów), to jednak ich wydajność prądowa, jest niewystarczająca do pracy wkrętarki ( 10 i więcej amper).

Cytat:
    czy dopuszczlny prąd maksymalny zależy od gabarytów lub pojemności akumulatora?

Zależny jest od przeznaczenia, i jest po części uzależniony od gabarytów, ale odnosi się to do aku tego samego typu.
  • RenexRenex
  • Poziom 31  
    Witam.
    Ja mam podobną,też 7,2V tylko firmy EINHELL.Pisze obciążenie - 8A.Właśnie wczoraj udało mi się "podnieśc" akumulatorki.Rozebrałem, przemyłem "Lexitem" i podłączyłem pod inny elektroniczny zasilacz,pod około 10V - 1A na jakieś 10 min,później trochę przerwy i znowu na 5-10 min.Tak ze trzy razy.Po czym włączyłem do oryginalnej ładowarki.Narazie wkrętarka chodzi aż miło.Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Witold5 napisał:
    Właśnie wczoraj udało mi się "podnieśc" akumulatorki.

Mi się nie udało. Są już niemal 20 letnie! Chyba poprostu wyschły ze starości.
    BTW: Co to jest Lexit i jaką pełni funkcję?
  • Poziom 31  
    "LEXIT" jest to preparat do czyszczenia i odtłuszczania urządzeń elektrycznych i elektronicznych.Czyści szybko i nie pozostawia śladów po odparowaniu.Napięcie przebicia 25 000V.To tyle co najważniejsze.Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    W koniec końców udało mi się nabyć akumulatory wysokoprądowe popularnej marki Fore**r. Sprzedaje je kilka polskich firm w necie, mi się spieszyło więc przepłaciłem. Ale i tak było 50% taniej niż gotowy akumulator w obudowie.
    Ogniwa połączyłem ze sobą blachą miedzianą z użyciem lutownicy dużej mocy.
    Warto chyba pamiętać o wstępnym "formatowaniu" akumulatora.
    BTW: Z przeglądu produktów rynkowych wynika jasno, że do mojego Bosch'a mozna zarówno NiCd jak i NiMH załadować i będzie grała
    Tyle
  • Poziom 25  
    ilmenauer napisał:

Ogniwa połączyłem ze sobą blachą miedzianą z użyciem lutownicy dużej mocy.

Moim skromnym zdaniem poszczególne ogniwa powinny być zgrzewane, przy pomocy lutownicy i to dużej mocy można je po prostu uszkodzić.
  • Poziom 14  
    mietex napisał:
    ogniwa powinny być zgrzewane, przy pomocy lutownicy i to dużej mocy można je po prostu uszkodzić.

Może i powinny. Niestety, technika ta nie jest powszechnie dostępna :( Właściwości aku sprawdziłem po próbnym lutowaniu jednej sztuki, nie zanotowałem ubytku pojemności, i wszystko gra :)