Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrywarka DVD a komputer z 128mb SDRAM i Celeronem 300mhz

25 Sie 2006 15:52 1205 10
  • Poziom 14  
    Witam!!

Zastanawia mnie czy na moim starym kompie działała by nagrywarka DVD. Mianowicie jest to jednostka z 128mb SDRAM i Celeronem 300mhz.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Problemem może być kontroler zintegrowany z płytą główną bo jest to prawdopodobnie ATA33 i może nienadążać z przesyłaniem danych do napędu, ale myślę, że system ochrony zapisu powinien dać sobie z tym radę, innych niedogodności z jej pracą raczej nie dostrzegam.
  • Poziom 14  
    Nagrywarka CR-RW LG 52x działała bez problemu i nagrywała bez błędów. Więc moge się spodziewaćproblemów z przesyłem danych? A gdy bym dokupił kolejne 128mb ramu? pomogło by?
  • Poziom 20  
    RAM nie ma wpływu na transfer po IDE, raczej dokupienie zewnętrznego kontrolera ATA100 lub ATA133 na pewno rozwiąże problem.

A co to jest za płyta, być może ona ma już jakiś szybki kontroler.

I tak jak pisałem problem może wystąpić ale nie musi, ja np podłączałem tak nagrywarkę Lite-On DualLayer do starego kompa i jedyne co było ograniczeniem to to, że nagrywa płyty z prędkością ok x2 zamiast x4 bo kontroler nie nadąża z przesyłaniem danych do napędu.

Kwestia pamięci i procesora jest ważna tylko w przypadku gdy równocześnie z procesem nagrywania będziesz chciał coś robić na tym kompie, jeśli nie to nie powinno być problemu.
  • Spec od komputerów
    A po co mu kontroler ATA100, jak pewnie dysk nie jest taki szybki, zeby wykorzytac ATA33??

Zresztą do nagrywania ATA33 zdązy z dostarczeniem danych - przeciez nagrywarka nie wymaga transferu jak najnowszy dysk twardy. Nie popadajcie w paranoje.

Zapis z prędkością x8 to ok 10MB/s. Jeżeli dysk będzie nawet na tym samym kanale to starczy transferu. Nie mówiąc, ze raczej będzie na innym kanale, a zawsze można nagrywac z prędkością x4.

Taki komputer dla nagrywarki nie jest zadnym ograniczeniem. Będzie działac.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    Komputer PII 233MHz, chipset LX, 128MB RAM, dyski na kontrolerze ATA100 PCI, DVDRAM LG na kanale primary IDE z płyty -> owszem, nagrywać można, ale... nagranie całej płytki wraz z weryfikacją przy szybkości x 4 trwa prawie 2 godziny (!!!). Dlaczego jest taka prędkość nagrywania? Nie mam pojęcia. Po włożeniu nośnika DVD-R (TDK -> x 1 - x 16) do napędu, w programie (Nero razem z tą nagrywarką) pojawia się tylko prędkość x 4. Nie ma możliwości przestawienia na inną. Czy da się to jakoś przestawić?

Pominę, że każda płyta wypalona w ten sposób miała błędy, choć prawdopodobnie winą był jakiś pyłek na nośniku. Czy wszystkie nowe, zafoliowane płytki mają zapapraną powierzchnię, czy tylko TDK?

Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    @Nemo A jaka to jest dokładnie nagrywarka? Być może nie da się przestawić prędkości, ponieważ ograniczeniem są możliwości napędu. Pyłek na nośniku? Ja nagrywałem płytkę DVD+R Philipsa, która miała głębokie zadrapania, o kurzu już nie wspominając (nagrywarka ASUS DRW-1608P3S). Nagrywałem prędkością x16. Efekt? Działająca płyta, bez żadnych błędów. Co do tak dużego czasu oczekiwania na nagranie ścieżki na płytę DVD - radzę zdefragmentować twardy dysk, ponadto koniecznie sprawdzić, czy nagrywarka ma włączony tryb PIO czy Multiword UDMA 2 (jeżeli jest opcja PIO, należy zmienić ją na UDMA. Wzrost wydajności po takim zabiegu powinien być zauważalny. Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Dokładnie jest to LG HL-DT-ST DVDRAM GSA-4163B.

Problem powtórzył się na trzech płytach z rzędu. UDMA jest włączone i nagrywarka jest wykrywana przez płytę właśnie jako UDMA33.

Wąskim gardłem jest pewnie procesor i kontroler na płycie. Jednak prędkości zapisu przestawić się nie daje. Przynajmniej na tych płytkach DVD (wszystkie DVD-R TDK u mnie można nagrywać tylko na x 4).

Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Posiadam lite-on sohw-1613 i u mnie również można nagrywać minimalnie x4 , chyba że trafi się jakaś niemarkowa płyta i wtedy spokojnie można nagrywać x1