Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lampowa końcówka mocy

25 Sie 2006 15:56 5268 19
  • Poziom 9  
    jestem laikiem w sprawach elektroniki tzn. odróżniam tranzystor od transformatora. Chciałbym zbudować lampową końcówke mocy którą podpinałbym pod paczkę 4x12 i nie wiem jak się do tego zabrać, są jakieś schematy w których było by wszystko rozpisane tzn. jakie lampy, wogóle spis części? ile zrobienie takiej końcówki by mnie kosztowało?
  • PCBway
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    Pieczar91 napisał:
    jestem laikiem w sprawach elektroniki tzn. odróżniam tranzystor od transformatora. Chciałbym zbudować lampową końcówke mocy którą podpinałbym pod paczkę 4x12 i nie wiem jak się do tego zabrać, są jakieś schematy w których było by wszystko rozpisane tzn. jakie lampy, wogóle spis części? ile zrobienie takiej końcówki by mnie kosztowało?

jak dla laika to kosztowałoby cię to masę nerw i niepszespanych nocy - z tych nerw ma się rozumieć.
  • PCBway
  • Poziom 9  
    z twojej wypowiedzi wywnioskowałem że niema jakiegoś schematu w którym było by czarno na białym napisane jak, co i gdzie bez skąplikowanych terminów, tak z czystej ciekawości jeszcze zapytam ile by takie coś kosztowało?
  • Poziom 16  
    Zobacz stronę ecclab. http:\\www.ecclab.com. Znajdziesz tam gotowe projekty. Teorii jest w necie pełno. Na początek zrób coś prostego np pierwsza pozycja w dziale gotowe (około 5W), albo 3W na ECL86. Też zaczynam interesować się elektroniką, ale wiem już, że wzmak lampowy to droga zabawka. Najdroższe są trafa głośnikowe, sieciowe no i lampy. Opory to grosze, kondensatory też ujdą. Życzę powodzenia w budowie i gratuluję zainteresowania elektroniką!
    Pozdrawiam!
    MMłynek [/url]
  • Specjalista-oldradio
    Pieczar91 napisał:
    z twojej wypowiedzi wywnioskowałem że niema jakiegoś schematu w którym było by czarno na białym napisane jak, co i gdzie bez skąplikowanych terminów, tak z czystej ciekawości jeszcze zapytam ile by takie coś kosztowało?

Schematy lampowe są z reguły banalnie proste, cały problem leży w czym inym (pomijając estetykę i solidność mobtażu mechanicznego) - wzbudzenia, przydźwięki, zniekształcenia itp, zobacz ile postów tutaj i na innych forach jest tego typu problemom poświęcone. Tak więc jeżeli nie masz żadnego doświadczenia to raczej nie próbuj robić wzmacniacza samemu, ale albo kogoś doświadczonego poproś, albo kup gotowy. Inaczej zajmie ci to mnóstwo czasu i funduszy na naukę rzeczy które (jak zamierzasz poprzestać na tej jednej konstrukcji) do niczego więcej ci się nie przydadzą.
  • Poziom 18  
    ehh ale zawsze może sobie kolega kupić EL84, ECC83 i sie uczyć... Ja tek robiłem, i powiem szczeże, opłaciło się :)
  • Poziom 42  
    Witam! Kiedyś przecież trzeba zacząć, zresztą każdy z nas tak właśnie zaczynał. Spróbuj tanio szarpnąć z allegro stary adapter Bambino i praktycznie maż gotowy wzmacniacz, na którym można sobie po eksperymentować, a kompletny zasilacz, jaki tam jest to już pół sukcesu, na nim potem śmiało możesz zrobić wzmacniacz na 2xEL84 uciągnie bez problemu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Cytat:
    ehh ale zawsze może sobie kolega kupić EL84, ECC83
    tylko nie wiem co ja z tymi lampami bym zrobił(jakieś podpowiedzi?) i jeszcze takie pytanko, jest pewien termin "łączenie na pająka" i rozumie go w taki sposób że zamiast części umieszczać na płytce drukowanej to łączy je sie ee kabelkami?
  • Poziom 16  
    Tak. Łączy się je kabelkami, można je dolutować do małej płytki z karaksu z drutami co 1cm. Taki montaż jest prosty, trzeba tylko narysować schemat montażowy i dowiedzieć się jakie są wyprowadzenia lamp.
  • Poziom 11  
    Witam!
    Nie jest to wcale takie trudne jeśli się tym zainteresujesz i dużo poczytasz (ja w trakcie budowania mojej hybrydy niejednokrotnie przesiedziałem do 4-5 nad ranem studiując "stronę Toma" czy nawet na elektrodzie kilka tematów). Sam przymierzam się teraz do zbudowania full lampy (pomaga mi mentor Pan PainLust dzięki, któremu bardzo dużo się dowiedziałem i któremu zawdzięczam bezawaryjną pracę mojego Head'a). Przede wszystkim dużo poczytaj i pooglądaj schematów i jeśli zaczniesz z nich coś rozumieć to znaczy, że coś z tego będzie.
    Dlaczego chcesz tylko końcówkę mocy i jakiej mocy ma być?
    Końcówka mocy (SE) na jednej lampie (np. 6P14P lub EL84), do tego trafo sieciowe, trafo głośnikowe 5W (z "odzysku") i reszta elektroniki to wykoszt raczej ponad 100zł. Nowe trafo głośnikowe 5W to kwota koło 100zł.
    Jeśli chcesz wykonać całego heada lampowego (np. do gitarki) to już zależy od zastosowanego preampu (Fender, marshall, mesa, soldano...) i ilości kanałów (czysty, crunch, lead).
    W mojej pierwszej konstrukcji zastosowałem preamp Leo Fendera (kanał czysty) co sprawiło, że nie wykosztowałem sie szczególne. Zastosowałem podwójną triodę (6N2P-EV) produkcji sovieckiej. Monataż przestrzenny (czyli jak się nie mylę potocznie "na pająka").
    Pieczar91 podał bardzo fajną propozycje na początek.

PZDR ;)
    UUUUU... stałem się mentorem :) Niedługo ktoś postawi mnie na równi z Tomem. :) A ja jakoś nie odważyłbym się sam postawić obok ZoltAna nie mówiąc o panach Gruncie (Grunthell) i Staniszu (Black Dog) :) Ale zawsze miło usłyszeć taki komplement :)
  • Poziom 9  
    kupiłem te stare radio, przyjdzie za ok 2-3dni, a teraz małe pytanko, co to jest oko magiczne?
    Pieczar91 napisał:
    kupiłem te stare radio, przyjdzie za ok 2-3dni, a teraz małe pytanko, co to jest oko magiczne?

google twoim przyjacielem.
  • Poziom 16  
    Coś w stylu lampy EM84 czyli lampa która wyświetla pasek który porusza się w takt sygnału.
  • Poziom 9  
    a czy te magiczne oko jest konieczne do działania tego radia
  • Poziom 16  
    Raczej nie, to tylko bajer który ładnie wygląda:D,
  • Poziom 9  
    radio dostałem aczkolwiek troche puźniej niż się spodziewałem, lampy żażą jakaś inna część też żaży choć niejest lampą wydając przy tym zapach spalonego plastku ale to taka drobnostka. niewiem od czego zacząć i co zacząć chyba będe robił tą końcówke mocy. nieumię się doszukać wyjścia na głośniki.
  • Poziom 16  
    Najlepiej byłoby mieć schemat tego radia. Co do tego elementu co sie żarzy a nie jest lampą to może być kłopot. Zaczyna się od końca czyli zasilacz, stopnie m. cz, stopnie pcz. oscylator, w. cz. Wyjście na głośniki znajduje się na uzw. wtórnych trafa głośnikowego. Wpisz w google renowacja radia lampowego, wysiwtli się stronka z dokładnymi opisami jak co i gdzie robić!
    Pozdrawiam i życzę sukcesów w naprawie!
    MMłynek