Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aplikacja LT1083, transformator sterujący tyrystorami.

foxad2000 25 Sie 2006 21:27 3685 0
 • #1
  foxad2000
  Poziom 14  
  Witam

  Mam pytanie dotyczące schematu zasilacza z datasheet'a LINEAR TECHNOLOGY LT1083. Na schemacie zasilacza (załączony) zaznaczyłem element T2 który mnie interesuje. Pisałem do STANCOR'a lecz odpowidzieli mi że element tak oznaczony nie jest ich produkcji. W takim razie mam pytanie czy ktoś wie jaki to jest transformator, jakie może mieć parametry lub jaki można do tego celu transformator wykorzystać? Wiem że jest to sterujący transformator.

  Proszę o wszelkie informacje

  pozdrawiam

  Marek

  Aplikacja LT1083, transformator sterujący tyrystorami.

  Dodano po 5 [godziny] 9 [minuty]:

  uzyskałem takie info:

  "Swego czasu, (ok. 30 lat wstecz) zaprojektowałem podobny układ i był on wykonany w kilkudziesięciu egzemplarzach. Choć nie z takim stabilizatorem liniowym, ale z identyczną zasadą prestabilizacji (utrzymania stałej różnicy napięć pomiędzy wejściem, a wyjściem stabilizatora liniowego) na sterowanym prostowniku tyrystorowym.
  Ja tam wykorzystywałem przewinięty transformator miniaturowy z blaszkami permaloy'owymi typu; Td-48, lub Td-410 o rdzeniu EI 20.
  Uzwojenia były o przekładni 1 : 1 i liczyły po 20zw., lecz średnicy drutu już dziś nie pamiętam (zresztą łatwo przeliczyć z jaką średnicą zmieści się uzwojenie).
  Zwróć uwagę, że wzmacniacze operacyjne potrzebują swego zasilania o napięciu +15V, czego na tamtym schemacie nie ma !

  Pozdrawiam
  Greg"