Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

3 problemy z 3 układami J-57 (3 wzmacniacze 50W)

PwsofT 25 Aug 2006 17:32 816 2
 • #1
  PwsofT
  Level 11  
  Witam

  Mam zmontowane 3 układy J-57 robił mi je znajomy parę latek temu, któregoś dnia coś mi tam strzeliło w tej chwili mam taki problem że jeden z tych układów na wyjściu głośnika gra poprawnie przez jakieś 0,5 sekundy a następnie buczy(wymieniałem w nim przed podłączeniem wszystkie 3 układy scalone gdyż tak mi ktoś poradził) zauważyłem że w nim bardzo grzeją się układy mimo podłączonych radiatorów oprócz układu TDA który ma normalną temperaturę, kolejny daje bardzo nieczysty dźwięk „charczy”, a ostatni buczy i wyrzuca mi bezpiecznik który mam zamontowany za zasilaczem. Wszystkie testowałem oddzielnie, zasilam to napięciem 40v.
  Na tym samym zasilaczu nadal pracuje sprawnie J-49.

  Jeśli ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to testować byłbym bardzo wdzięczny. Z elektroniki jestem cieniutki ;]

  Pozdrawiam
 • #2
  gart62
  Level 31  
  Witaj!
  A głośniki są sprawne, nie przegrzane(np zwarcie w cewkach). Jeśli wzmacniacze się grzeją to albo są przeciążane na wyjściu, albo mają złe zasilanie. Jeśli w układach wzmacniaczy są kondensatory elektrolityczne to je wymień. Czy do J-57 nie ma czasem osobnych torów zasilający pomimo, że zasilacz jest ten sam. Jeśli są to trzeba je sprawdzić(kondensatory elektrolityczne i mostki prostownicze).
  Pozdrawiam.
 • #3
  PwsofT
  Level 11  
  Głośniki są okej bo testuje to wszystko pokoleji na jednym głośniku. Wzmacniacze są mono mają tylko jedno wejście zasilania.

  Teraz muszę sprostować bo możę mnie źle zrozumiałeś gdyż uznałem żę wszystko co czarne to scalaki a jak się zagłębiłem bardziej w lektórę to okazuje się że są to tranzystory. więc jeszcze raz rozpiszę problem.

  Mam 3 wzmacniacze mono z 3 usterkami:
  1. Gra ok przez 0,5 sekundy puźniej buczy jakby było zwarcie. grzeją się w nim tranzystory.
  2. Ma bardzo nieładny dźwięk charczy, ale nic się w nim nie grzeje.
  3. Robi zwarcie na bespieczniku zródła zasilania.

  I ponieważ z elektroniki jestem cieniuteńki(nie wiem naprzykład które kondensatory są elektrolityczne ;] ) pytam się czy możę ktoś by mi podpowiedział jak sprawdzać poszczególne elementy żębym nie musiał kupować na nowo całych wzmacniaczy bo kasy na to brak ;p

  niestety nie mam narazie jak wstawić schematu no i wydaje mi się żę jest chroniony prawem autorskim, ale pytam się możę ktoś coś takiego miał w rękach i możę coś podszepnąc.

  Jeśli chodzi o elementy jakie są w tym wzmacniaczu wlutowane to są to scalak TDA2030,
  tranzystory BD912,BD911,
  kondensatory 1µF/63V MKSE,22µF/25V,220nF,1000µF/40V
  oraz 8 oporników.

  Wiem jak sprawdzić rezystory i czy kondensator nie robi zwarcia natomiast nie mam pojęcia jak przetestować te tranzystory i scalak.

  Pozdrawiam