Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to za miernik analogowy ?

eit 25 Aug 2006 17:58 2642 10
    eit
    Level 17  
    Witam
    Stary radziecki miernik, pewnie z jakiegoś urządzenia (jest data 1965). Znalazłem w swoich śmieciach, średnica ok 6,5 cm, dość cięzki, w środku wygląda jakby był magnes stały. Co to za napis z tyłu ?
    Do czego służył, czy to voltomierz a może coś innego ?
    Wg. mnie to jakiś woltomierz, na zaciskach jest rezystancja ok. 2,5k oma.
    Do czego się to może przydać ? Mogę jakoś użyć jako wolotomierz przy zasilaczu ? Po prawej stronie (na fotce nie widać ) jest cyferka 2,5 w kółeczku. Co to za skala ?
    Zrobiłem taki test, że dałem w szereg rezystorek ok 180k i podpiełem zasilacz DC regulowany 2-18V. Wskazówka wychylała się od zera do końca skali przy ok 16V. Przy podłączeniu do miernika paluszka 1,5V wskazówka wychyla się na maxa.
    gart62
    Level 31  
    Witaj!
    Jest to miliamperomierz i można z niego zrobić np. prosty woltomierz dobierając rezystor szeregowy a także amperomierz (dobierając odpowiednio rezystor równoległy), no i trzeba go oczywiście wyskalować.
    Pozdrawiam.
    eit
    Level 17  
    Witam
    Rozumiem, że tylko na prad stały ?
    shg
    Level 35  
    eit wrote:
    Co to za napis z tyłu ?

Może, aczkolwiek nie jestem pewien (nie za bardzo ostatni wyraz mogę rozszyfrować) znaczy "Nie montować na stalowej szynie [albo tablicy]"
    A co mierzył ten miernik, pojęcia nie mam (na skali R/Cz, pierwsze nie wiem (opór?), drugie może częstotliwość).
    Raczej na pewno będzie to zwykły miliamperomierz, tylko skala taka.
    iwanak
    Level 15  
    Najprawdopodobniej, jest to miernik z urządzenia dozymetrycznego.
    Wyskalowany, chyba, w roentgenach na godzinę,
    Pozdrawiam
    Krzysztof
    wisk51
    Level 11  
    Witam, patrze na ten mierni i wzdaje mi sie ze to jest miernik obrotow,
    lub, tez z jakiegos antycznego rentgenometu. Najlepiej sprawdz jakas
    bateria 1,5V lub niskim napieciem zmiennym z jakiegos transformatorka.
    A napis mowi ,, Nie montowac na stale,,
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zrób lepsze zdjęcie tyłu, to spróbuję ci przetłumaczyć, co tam jest napisane. Albo spróbuj przepisać to bukwa w bukwę.
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    dokładnie tłumacząc to: Nie montować na stalowej osłonie lub tarczy.
    Wątpię, żeby nie dało się go zamontować w żadnej metalowej części. Pewni chodziło o jaki element urządzenia, z którego ten wskaźnik pochodzi. Ale zrób eksperyment i wysteruj go jakimś prądem a potem przyłóż do obudowy jakiś metal.
    wzagra
    Level 33  
    najprawdopodobniej jest to wskaźnik rentgenometru (wskazania w rentgenach na godzinę - рентген/час)
    ..a napis mówi:"Nie montować na stalowej płycie(tarczy)"

:!: Błażej górą ;)

..miernik jest magnetoelektryczny, więc wskazania mogłyby być zakłamane w stalowej obudowie... takie przyrządy montowało się w obudowach z tworzyw sztucznych (!) lub aluminiowych...