Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik impulsów TP ma ktoś ciekawy pomysł??

25 Sie 2006 20:28 1524 6
  • Poziom 11  
    Witam.Zastanawiam się nad budową licznika ..taryfikatora do obliczenia minut wydzwonionych z telefonu stacjonarnego.Chodzi mi dokładnie o to by po podniesieniu słuchawki (spadek napięcia w linii telefonicznej)taryfikator zliczał minuty zużyte.wiem ze są takie urządzenia gotowe ale jak się dobrze orientuje to trzeba by wtedy płacić miesięcznie TP za ta usługę (poprawcie mnie jak sie mylę).
    Zanim zaczne budowę takiego urządzenia chciałem się spytać czy ktoś z was budował coś podobnego??[/url]
  • Poziom 25  
    Nie budowałem takowego licznika, aczkolwiek pomysł jest prosty. Mikrokontroler, wyświetlacz, detektor podniesienia słuchawki (mogę załączyć schemat), w mikrokontrolerze zaimplementowany zegarek (po 18 i przed, róznie impulsy lecą) Mozna wykożystać timer do odliczania czasu 'przegadanego'. Jednyny problem jaki się nasuwa to jest detekcja czy się dzwoni czy ktoś dzwoni, ale to można załatwić innym układem wykrywającym sygnał dzwonienia(mogę również załączyć schemat). Kwestia dopracowania tylko programu i mamy dobry licznik impulsów:) Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Właśnie też się zastanawiałem jak powiedzieć mikrokontrolerowi że teraz my dzwonimy więc licz a nie licz gdy ktoś do nas dzwoni. Wszelkie schematy i pomysły były by wskazane..:P
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Robert_20 napisał:
    Właśnie też się zastanawiałem jak powiedzieć mikrokontrolerowi że teraz my dzwonimy więc licz a nie licz gdy ktoś do nas dzwoni. Wszelkie schematy i pomysły były by wskazane..:P

1. Wykrywać DTMF po podniesienui słuchawki.
    2. Impulsy teletaksy, ale niestety jest to płatna usługa. W każdym razie na częstotliwości 16kHz nadawane
    3. Gotowe urządzenie było kiedyś w Elektronice Praktycznej. Dekodowało DTMF i na podstawie wybranego numeru określało, czy jest to rozmowa lokalna/zamiejscowa/0-700 i tak dalej, odpowiednio do tego naliczając stawkę
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tylko teraz przed wszystkimi numerami kręci się kierunkowy, trzeba by zmodyfikować nieco program.
  • Poziom 11  
    Rzecz z tym ,że mam dwa telefony na jednej linii każde na innym piętrze. więc dekodowanie DTMF za bardzo nie wchodzi zbytnio w rachubę .
    shg masz może gdzieś skany tego artykułu Elektroniki praktycznej?? a może ktoś inny ma?? jak by urządzenie nie było drogie w wykonaniu można by się pokusić o dwa takie urządzenia.:)