Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak bezpiecznie czyścić komputer?

McSqeeb 26 Sie 2006 14:51 4571 21
  • #1 26 Sie 2006 14:51
    McSqeeb
    Poziom 15  

Siema. Nie wiem czy dobrze ze napisałem ten temat tu ale nie wiedziałem gdzie. Chodzi mi o to jak czyscic komputer??. Czy musze wyciąga wszystkie karty i inne użądzenia i je tak czyscic czy jak?. Są jakieś techniki czyszczenia aby nie uszkodzic sprzętu?? Czym sie je czysci?? Zwykłą szmatką?? przyciagajaca kurz czy jakimis preparatami? Pozdrawiam

0 21
  • #2 26 Sie 2006 14:53
    SiD-67
    Poziom 10  

polecam sprezone suche powierze , mozna takie cos kupic w prawie kazdym sklepie komputerowym ;] wydmuchuje kurz i inny syf, a jak nie chcesz wydawac kasy to pobaw sie odkurzaczem ^^

0
  • #3 26 Sie 2006 15:01
    Bobekmaster
    Poziom 24  

Nie radziłbym urzywać do tego odkurzacza ja czyszcze pendzelkiem do golenia.

0
  • #4 26 Sie 2006 15:18
    sp4msu
    Poziom 20  

A mnie się zdaje że Odkurzacz , jak sama nazwa służy do odkurzania i tu właśnie oto chodzi , a pędzel do Golenia , jak sama nazwa do golenia , A wiec wybierz sam .

1
  • #5 26 Sie 2006 15:31
    Platon
    Spec od komputerów

sp4msu - albo elektryzowanie sie powietrza przy używaniu odkurzacza. Ale tobie sie przecież zdaje.

0
  • #6 26 Sie 2006 15:44
    sp4msu
    Poziom 20  

Platon napisał:
    sp4msu - albo elektryzowanie sie powietrza przy używaniu odkurzacza. Ale tobie sie przecież zdaje.

No tak i wentylatory tez wszystkie wyłącz bo tez zaszkodzą , hi .

0
  • #7 26 Sie 2006 15:55
    tronic1
    Spec od komputerów

Ja od lat uzywam starego odkurzacza w którym można włożyć rurę od tyłu i wydmuchiwać.Komputer bez bocznych ścian na balkon,5 min. roboty i komputer czysty.

0
  • #8 26 Sie 2006 20:28
    McSqeeb
    Poziom 15  

Pędzelkiem to duzo roboty. A do tego odkurzania na odwrót to mam wszystkie częsci wyjmowa czy tylko tak otworzyc boczna sciane?? A to sprezone powietrze to ile moze kosztowac?

0
  • #9 26 Sie 2006 20:37
    Bobekmaster
    Poziom 24  

jak da sie dać na dmuchanie to spox. Ale na wciąganiu spotkałem sie kilka razy że małe częśc SMD (widocznioe stary klej lub cyna) wpadały do odkurzacza.
    A pędzel do golenia jest duży i szybko idzie:P

0
  • #10 26 Sie 2006 20:40
    tronic1
    Spec od komputerów

Przy wydmuchiwaniu nic nie wyciagsz ze środka,tylko obie boczne ścianki i poblokuj wentylatory żeby nie dostały obrotów.

0
  • #11 26 Sie 2006 22:03
    Maniek_Service
    Poziom 9  

Ja używam kompresora + pistolet z dyszą żeby lepiej dmuchało:]

0
  • #12 26 Sie 2006 22:17
    Khazar
    Poziom 12  

Jeżeli nie chcesz bawić się żadnymi kompresorami i powietrzem pod ciśnieniem to aby najsolidniej wyczyścić komputer najlepiej jest powyjmować wszystkie karty (no płytę główna też, ale w sumie nie ma wielkiej potrzeby) i suchą szmatką (niczym nie nasączoną, najlepiej taka co nie będą się włókna bardzo zaczepiać o elementy lutowane) i wszystko wyskobać ręcznie :) wentylatorom wyczyścić łopatki i usunąć naloty z kart :) Od czasu do czasu takie grutowne "sprzątanie" nie zaszkodzi :)

0
  • #13 26 Sie 2006 23:07
    jarem2
    Poziom 14  

Absolutnie nie ssać odkurzaczem !! ;)

Wszelkie dotykowe metody uważam za "podwyższonego ryzyka", gdyż można, przynajmniej teoretycznie, "naładować" elektronikę elektrostatycznie.

Chociaż pozostawiona warstwa kurzu powoduje przegrzanie

0
  • #14 26 Sie 2006 23:22
    McSqeeb
    Poziom 15  

No to co Moze byc to wydmuchiwanie bo to wyciąganie wszystkiego to by troche zajęło?? A

0
  • #15 27 Sie 2006 00:56
    /|\Atari
    Poziom 27  

dmuchaj sprężonym powietrzem. A jak jesteś pedantem (ja np. tak robie:P) to ściągnij wszystkie radiatory, a z nich wentylatory, ogólnie rozczłonkuj chłodzenie jak tylko się da, i same radiatory poprostu wyszoruj szczotą i płynem do mycia garów. Jest bowiem warstwa pyłu którego nieraz bez metod kontaktowych się nie da ruszyć. Wszystko po wysuszeniu złóż. Przy rozbieraniu staraj się nie porysować stóp radiatorów. Jeśli przyjdzie Ci wyciągać karty - staraj się nie dotykać styków. Widze też, że chcesz to robić na szybko... Ja jednak przysiadłbym nad tym i sumiennie wyczyścił, tymbardziej, jak to twoja maszyna;).

0
  • #16 27 Sie 2006 12:47
    McSqeeb
    Poziom 15  

No dobrze sproboje ale boje sie sciagac wentylator z procesora.

0
  • #17 27 Sie 2006 13:03
    kw48
    Poziom 25  

Przy czyszczeniu wentylatorów (nie tylko w komputerze) sprężonym powietrzem trzeba wirnik przytrzymać, żeby się nie obracał! Bez tego rozkręca się do wysokich obrotów, znacznie większych niż te, na jakich pracuje i w cewce indukuje się dość wysokie napięcie, które może uszkodzić tranzystory przełączjące (te silniki mają komutator elektroniczny).

0
  • #18 27 Sie 2006 13:49
    McSqeeb
    Poziom 15  

Uzyje tego powietrza. Odpowie mi ktos ile to kosztje i na ile wystarcza???!!!!

0
  • #19 27 Sie 2006 14:00
    Rexxus
    Poziom 11  

Cena sprężonego powietrza Media Tech 400ml ok 19 zł,u mnie starcza maksymalnie na 2,3 dmuchania po kompie.

0
  • #20 27 Sie 2006 14:12
    /|\Atari
    Poziom 27  

Po co wywalać 2 dychy (jak widze ile płacicie i na ile wam starcza), jak wentylatorki można poprostu pościągać i ściereczką nasączoną np. płynem do mycia okien ręcznie łopatki wyczyścić. Jakbym miał zawsze dmuchać powietrzem, to bym paletami te puszki kupywać musiał aż wreszcie z torbami bym poszedł. Jak nie masz procka z serii K7 to nie masz czego się bać, bo już nawet nowsze semprony pomimo odkrytego rdzenia mają go zalanego wokół żywicą.

0
  • #21 27 Sie 2006 15:49
    carlsberg
    Poziom 10  

Najlepszą metodą jest sprężone powietrze, ale nie te w spreyach bo ciśnienie nie jest zadowalające. Ja dmycham z butli 30 kilowej. czyście pięknie. Jeżeli jest już bardzo brudno to rozkręcam i dokładnie czyszczę coolerki i wentylatorki.

0
  • #22 27 Sie 2006 16:14
    charm_spider
    Poziom 21  

jeśli chodzi o sprężone powietrze, to zdaje też egzamin mały opryskiwacz (kilkanaście zł w sklepach ogrodniczych, przynajmniej ja jakiś czas temu za tyle widziałam), napompować powietrzem (oczywiście bez wlewania płynu ;-)) i można dmuchać :-)
    zaletą jest możliwość stosowania wielokrotnego i niska cena, wada - trzeba mieć sporo siły żeby to porządnie napompować ;-)

generalnie ja do tego celu wykorzystuję mały kompresor i aerograf (bez płynu oczywiście) - ciśnienie duże, i bardzo precyzyjne, wydmuchuje wszystko ;-)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo