Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tosca 303: transformator w głośnikach buczy

26 Sie 2006 17:24 2115 4
  • Poziom 20  
    Witam.

Mam jeszcze pytanie odnośnie tej Tosci.
    Jak pisałem już wcześniej buczy trafo, gdy podłączam lewą kolumnę, Wymieniłem już tranzystory w przedwzmacniaczu i się uspokoiło, jednak pograło trochę i zdechło. I znowu zaczęło buczeć, wczoraj włączyłem i działa i nie buczy. Myślę, że tarez wina leży po stronie jakiś kondensatorów. Ale Nie grało to długo, wyłączyłem po chwili, bo nie chcę znów stracić tranzystorków.

Wogóle zaczęło się od tego, że była podłączona do komputera i z dźwiękówki szło chyba zbyt duże napięcie, bo to się stało nagle przy cichym graniu ale za to w Dźwięki w kompie były na maksa. Później okazało się, że nawet kolumnę ta dźwiękówka uciągnie, oczywiście nie jak wzmacniacz ale dosyć dosyć. I tak coś padło w tym przedwzmacniaczu.

Ogólnie chodzi o to, że po jakiejś pół godziny zaczyna buczeć trafo. Najpierw szumi w głośnikach, później buczy, tzn, chodzi o jeden kanał, drugi jest ok.

Z góry dzięki.
  • Poziom 31  
    Witaj!
    W niesprawnej końcówce wymień najpierw elektrolity, później tranzystory mocy i sterujące. Może być też uszkodzony któryś z pozostałych tranzystorów w tej końcówce, zwłaszcza od prądu spoczynkowego(mały umieszczony na radiatorze). Wyreguluj tą końcówkę wg. sprawnej. Jeśli dzieję sie jak piszesz to na pewno coś się nagrzewa. Półprzewodniki przegrzane czasami tak mają, że na mierniku wyglądają na sprawne a dopiero pod napięcie wychodzi, że źle działają.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    O to chodzi, że nic się nie nagrzewa i wydaje mi się, że wina leży po stronie przedwzmacniacza. Przed wymianą tranzystorów w przedwzmacniaczu - cały czas buczało.
    Wymieniłem T301, T303, T305. (BC239C) na C549B, i zaczęło grać dobrze, teraz właśnie mam ten problem. Pograło z pół godziny i znów zaczęło buczeć. Wczoraj włączam i jest ok. Ale nie chcę czekać aż znowu pójdą.
    Dostałem podpowiedź, żeby w przedwzmacniaczu wymienić kondensatory filtrujące.
    Czy może mi ktoś powiedzieć, które to dokładnie są??
  • Poziom 31  
    Kondensatory filtrujące to elektrolityczne i podpięte plusami są do linii zasilających. Jeśli chcesz sprawdzić przedwzmacniacz to możesz wejścia obu końcówek jednocześnie podpiąć najpierw do wyjścia lewego przedwzmacniacza a później do prawego. Zobaczysz wtedy, który z nich jest niesprawny. Przyjżyj się jednak końcówkom mocy podpinanym równocześnie do jednego przedwzmacniacza.
    Pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

Tym bardziej, że trafo buczy zwykle gdy jest przeciążane, ataki efekt powodują zwykle niesprawne końcówki mocy. Ale przejżyj też zasilanie przedwzmacniacza, może uszkodzony jest mostek prostowniczy lub elektrolit za nim.
  • Poziom 20  
    Tosca już jest sprawna, stałą nieużywana przez dłuższy czas, po włączeniu gra dłuższy czas i jest ok.

Dziękuję za podpowiedzi.