Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie żarówek 230 V sygnałem 12 V .

26 Sie 2006 20:24 1159 3
  • Poziom 10  
    Witam .

Mam kolorofon który działa na żarówkach 12 V .
    Chciałbym go przerobić , i wykorzystać te 12 V jako sygnał do załączenia normalnej żarówki na 230 V .
    Jak można to zrobić , i z zastosowaniem jakich elementów .

Czekam na wszelkie sugestie .

Z góry dziekuję .
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 39  
    Jeżeli żarówki 12V są zasilane prądem zmiennym, to wystarczy transformator o mocy równej mocy zarówki, transformujący 12V na 230V.
    Jeżeli zarówki 12V pracują na prądzie stałym, to najmniejsza interwencja jest przy zastosowaniu transduktorów, dzięki czemu można sterowac żarówkami o większej mocy, mając jednocześnie izolację galwaniczną obwodów sterowania i obwodów wykonawczych.
    Następne rozwiązanie: transoptory z układem wykonawczym lub opto-triaki.
    Każde z tych rozwiązań jest jednak kosztowne i wymaga dobudowania dodatkowego urządzenia (skrzynki).
    Są również gotowe moduły
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 10  
    Witam .

Żarówki są zasilane napięciem stałym .

Ale chodziło by mi o coś takiego aby żarówki 230 V były zasilane prosto z sieci a to napięcie 12 V służyło tylko do zwierania obwodu przez jakiś włącznik .

Może ktoś zrozumie o co mi chodzi

Chciałbym sie dowiedzieć czy można coś takiego zrobić .

Artur
  • Poziom 27  
    Witam , wpisz w wyszukiwarke Discolitez , zaadoptuj ze schematu trzy moduły wykonawcze i podaj na wejścia sygnały podpięte przed tyrystorami w kolorofonie.