Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak można ulepszyć ALTUS 140 ?? :(

krzysieksa 27 Aug 2006 00:03 3970 9
Computer Controls
    krzysieksa
    Level 10  
    Kupiłem do kompa głośniki ALTUS 140. Głośniki są napędzane amplitunerem Technics SA-DX850. Altusy jak grają każdy wie - oschły dźwięk i mocny sopran i .... brak basu :( Z tym basem jest dziwna sprawa gdyż w pokoju basu prawie niema ale już jak wyjdę przed dom to na podwórku jest bas bardzo głośny i dosyć miękki :( (tak się stało gdy zastąpiłem seryjne kapselki basowe lejkami bass-reflex) Nawet gdy słucham muzyki na 1/5 głosu to w pokoju jest praktycznie brak basu bo sprzęt gra cichutko a na zewnątr słychać..... bas !! o można zrobić aby było odwrotnie? Żeby bas był w domu a nie na podwórku :( ?? Jeśli dołożę więcej wygłuszenia wnętrza kolumny to czy zredukuje się ten efekt basowania na zewnątrz domu ??

Porównując do głośników od kina Technics SB-T200 to one grają dużo lepiej od Altusów mimo że mają głośniki basowe 14 cm a altus 30 cm to i tak bas jest lepszy niż Altusów, niżej schodzi, no i najważniejsze że basuje w pokoju a nie na podwórku !!

Co zrobić żeby Altusy grały do środka a nie na zewnątrz ???????????

HELP :(
  • Computer Controls
    alnus
    Level 28  
    najpierw coś psujesz, piszesz jak to zrobiłeś, a potem pytasz się jak naprawić. wywal ty te lejki co powstawiałeś i zrób tak jak było. ewentualnie możesz spróbować zatkać całkiem bass reflexy. może byc nawet lepiej niż oryginalnie.

co do rzeróbek Altusów 140 , to widziałem kiedys taką która mi sie podobała:
    - ścianka przednia ( razem z głośnikami) została wycięta
    - maskownicę zaopatrzono w dwa zawiasy i zatrzask
    - wewnątrz zamocowano półeczkę
    - do środka wsadzono parę butelek alkoholu i kieliszki.

wyszedł z tego doskonały barek - polecam!
    krzysieksa
    Level 10  
    alnus wrote:
    najpierw coś psujesz, piszesz jak to zrobiłeś, a potem pytasz się jak naprawić. wywal ty te lejki co powstawiałeś i zrób tak jak było. ewentualnie możesz spróbować zatkać całkiem bas reflexy. może byc nawet lepiej niż oryginalnie.

co do rzeróbek Altusów 140 , to widziałem kiedys taką która mi sie podobała:
    - ścianka przednia ( razem z głośnikami) została wycięta
    - maskownicę zaopatrzono w dwa zawiasy i zatrzask
    - wewnątrz zamocowano półeczkę
    - do środka wsadzono parę butelek alkoholu i kieliszki.

wyszedł z tego doskonały barek - polecam!

Jak wywalę te lejki to bas w ogóle jest płytki :( Tak jak by ktoś patykiem stukał w dno pustego garnka :(

Z lejkami o wiele lepiej ale do jakości basu z małych 14 cm membranek technica Altusom daaaaaleko jeszcze :(

Ja się pytam o radę jak poprawić brzmienie :P a nie jak wykonać barek !!
    Ciekawi mnie jak u Ciebie wygląda sprawa z kolumnami - wszystkie się otwierają i obnażają przed Tobą alkohol ??

Bo ja to raczej kolumn używam do słuchania muzyki :P a że może nie nie stać mnia na jakieś kolumny po 3 tys zł za szt to inna sprawa. Ciekawi mnie to czy Ty byś też nie kupił tych Altusów za 200 zł 2 szt ?! Jest to ostatni wypust serii 140 (naklejka ze złotym napisem ALTUS 140 zamiast tabliczki z wykresem częstotliwości jak to jest w pierwszych Altusach). Kolumny w stanie idealnym - żadnej ryski, membrany oryginalne w stanie idealnym. Jedyna wada to w podestach jednej z kolumn brakuje filca zabezpieczającego podłogę przed porysowaniem :) Więc za 200zł grzech był by nie kupić tych kolumienek :P Więc proszę o rade jak ulepszyć niskie częstotliwości a nie jak zrobić barek :P
  • Computer Controls
    alnus
    Level 28  
    sorry, ale na barek nadają się tak samo jak do słuchania muzyki . poza tym trzeba jeszcze wiedzieć jak je podłączyć do wzmacniacza, jak ustawić i w jakim pomieszczeniu, a dopiero potem przerabiać. nie kupiłbym dla siebie altusów nawet za 50 zł ( no chyba, żeby je potem sprzedać komuś głupio napalonemu, ale wyrzuty sumienia by mnie zżarły, poza tym mam juz barek)
    ja nie radziłem ci, żebyś przerobił paczki , tylko pisałem że widziałem taką przeróbkę. altusy mają brzmienie jak stara betoniarka, ale nie można im zarzucić, że nie grają potężnym, tłustym , powolnym , jednostajnie buczącym basem. chyba, że wstawi się je do klitki 6m2 i zamieni w jednej plus z minusem. no i wstawi im dziwne porty BR, choć tutaj przy odrobinie szczęścia mogłeś nawet coś poprawić, bo zazwyczaj zastosowany BR jest poparty jakimiś obliczeniami, a w altusach był wstawiony dlatego, że "zagraniczne konstrukcje też miały"
    ml
    Level 29  
    Osobiście uważam,że powyższy post nie wnosi wiele do dyskusji moża poza uwagą że przewody mogą być niewałasciwie tj. nie w fazie podłączone. Altusy mają wiele wad ale można je małym nakładem sił i środków usunąc lub zmniejszyć i wtedy grają zupełnie przyzwoicie (spróbujcie nabyć jako takie kolumny za 200pln :-)
    User removed account
    User removed account  
    Marcin_Er
    Level 11  
    ml wrote:
    Osobiście uważam,że powyższy post nie wnosi wiele do dyskusji moża poza uwagą że przewody mogą być niewałasciwie tj. nie w fazie podłączone. :-)

A ja jestem co do tego przekonany, ponad wszelką watpiwość(może być błąd połączenia wewnątrz kolumny), i na dodatek powiem Ci jak uzyskać tłuste i mordercze basy ze swoich altusów w Twoim pokoju. Musisz je umiescić wysoko i w rogach pomieszczenia, w celu wywołania swoistych rezonansów. Wlaśnie takie położenie spowoduje powstanie fal stojących, z tym że znowu możesz mieć problem z rownomiernym pokryciem obszaru nagłaśnianego.
    Jesli chciałbyś posłuchać jak naprawdę grają Twoje altusy, to masz dwie drogi do wyboru: adaptacja akustyczna pomieszczenia, pułapki basowe w narożnikach, ustroje akustyczne na ścianach, kolumny na poziomie uszu słuchacza, z dala od scian. Drugim sposobem jest wyniesienie ich na wolna przestrzeń, gdzie pomieszczenie nic nie dodaje od siebie, i wtedy mozesz oceniać, siadasz możliwie blisko przed zesawem wlączasz muzykę, nie musi być głośno. Słuchanie na dworze ma tą zaletę, że jest pozbawione wszystkich mankamentów słuchania w kiepskim pomieszczeniu, jest po prostu pieknie. Ale najpierw spróbuj sprawdzić fazy, bo tam z nimi coś nie tak.

JoU
    marcino2000
    Level 24  
    Powiem ci tak: kup se equalizer, włóż seryjne basrefleksy, wytłumienie takie jak było, te same zwrotnice, upewnij się czy głosniki są tonsila. jesli to nie pomoże to ja już nie wiem. skoro produkowali altusy tyle lat w prawie niezmienionej formie to ja się dziwie po co je " ulepszać". kumpel miał altusy z trochę skiereszowanymi głośnikami tak dawał basem że szkoda gadać. jak ci mało basu subwoofer sobie zrób na jakimś JBL albo imfinity. altus był projektowany przez inżynierów akustyków, obliczany, poddawany próbom, testom, i jest taki sam dzisiaj jak go zaczynali robić, czyli niemal wyciągneli z niego wszystko. nie widzę w tym przypadku potrzeby jego podkręcania, bo można go posuć. no chyba ze chcesz zroić malucha z kompletem spoilerów;)
    pozdrawiam
    pathe
    Level 11  
    co do basów nie wiem, ale sam se kiedyś przerabiałem altusy i to co jest konieczne do przeróbki to zmiana okablowania bo jest firmowo badziewne i zamieniłem sobie zaciski na porządne pozłacane i zakręcane po 6 zł sztuka warto!!!