Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ręcznie wykonana lampa korzenia ? A jednak :)

kwierzyk 27 Sie 2006 11:46 8730 26
  • Ręcznie wykonana lampa korzenia ? A jednak :)
    Witam wszystkich budowniczych

Dziś chciałbym zaprezentować Wam, tak dla odmiany (bo ciągle, kolumny i suby oglądam na Elce) ręcznie wykonaną lampę.

Lampa została wykonana przez mnie i mojego ojca kilka dobrych lat temu. A swój piękny kształt zawdzięcza – właśnie korzeniowi. Sporo czasu zajęło wyszukanie odpowiedniego korzenia, a że w pobliskim lesie i borze wycinano conieco, tato wyrwał piękny korzeń. Dalszy etap budowy polegał na dokładnym jego osuszeniu – myślę że trwało to tak z pół roku, suszone różnie, w kotłowni, czasem w piwnicy farelem :D do czasu aż korzeń doszedł do „sztywnego” drewna z elastycznych odgałęzień, chyba widomo o co chodzi. Następnie rozwiercony został pień drzewa, w celu zamontowania haka, i okablowania, a także gwintu na dużą żarówkę + włącznik, niestety sznurek po latach się niestety urwał (moja sprawka hehe :P ). Później już wiertarką i dłutkiem pozostało nawiercić i wyryć płytkie korytka na kabelki doprowadzające prąd do poszczególnych odgałęzień „lampy”  korytka z przewodami zostały chyba zaszpachlowane, całość pokryta kilkoma warstwami lakieru, no i lampa nabrała połysku.

Lata zrobiły swoje i część najdrobniejszych gałązek, niestety połamała się. Mimo wszystko lampa nie straciła chyba za wiele na swojej oryginalności i uroku. 

Fotek z przebiegu budowy niestety, ale nie mam, no bo kto w końcu myślł o czymś takim jak aparat cyfrowy itd. ?:) Z to zamieszczam kilka fotek jak się lampa prezentuje powieszona pod sufitem. Niestety bez żarówek, zostały zdjęte na czas remontu pomieszczenai w którym lampa się znajdowała.

Troszkę, się rozpisałem, ale chciałem, żeby była jasność, co i jak. No i teraz pora na kilka fotek.

Może ktoś jest zainteresowany przedstawioną wyżej lampą ? :D czekam na wasze opinie, jak się lampka podoba 

Pozdrawiam, kw

P.S Zdobyłem, parę dokałdniejszych informacji od ojca. Pozyskiwanie korzenia odbywało się parokrotnie zanim znaleźliśmy ten "właściwy" :D "Surowiec" nie został też wyrywany na chybił trafił, pochodził on z wybranego miejsca w lesie, gdzie gleba w kórej rosło drzewko miała specjalne uwarunkowania, wilgotność itp. Korzeń pochodzi od drzewa świerkowego. W czasie suszenia był wielokrotnei obrabiany, aby polepszyć jakość gałązek, w sensie kolorystycznym, czyli drobne szlifowania itp

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    kwierzyk
    Poziom 15  
    kwierzyk napisał 212 postów o ocenie 10, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Pudliszki. Jest z nami od 2005 roku.
    Qbuś
    Poziom 38  
    Bardzo ładna,pracochłonna i nie typowa konstrukcja.Nie do kupienia w żadnym super ,hiper markecie.Nie powtarzalna! Natura ma to do siebie że zawsze jest ładna.Gratulacje dla Ojca i ciebie za cierpliwość i efekty waszej pracy.Bardzo mi się podoba,tak trzymać :D
    kostek6
    Poziom 17  
    piękna
    jak poprowadziłeś przewody
    Qbuś
    Poziom 38  
    kostek6 Przeczytaj dokładniej pierwszy post :D Tam jest o kabelkach :D
    kwierzyk
    Poziom 15  
    Przewody prowadzone są w odgalezieniach korzenia. Z tego co pamiętam, było to bardzo trudne do wykonia, w końcu trzeba było przyłożyć troszkę, zeby zrobić wgłębienia na przewody a nie połamać tych gałązek. Po "położeniu" okablowania, góra została zaszpachlowana i odpowiednio wyprofilowana do kształtu(chodzio szpachlę) , w sumie a bardzo tego nie widać, z resztą kto patrzy na górę lampy z dołu ? :D Dziękuję za miłe opinie :)
    tabaluszek
    Poziom 23  
    Fantastyczny pomysł chyba sam postaram sie zrobic cos takiego moze na poczatek troche mniejszy kozen wezme do produkcji, zobaczymy ;)
    kloose
    Uczeń
    Elegancko.. ja bym dał jeszcze jakieś klosze w jakimś fajnym kolorze....
    kwierzyk
    Poziom 15  
    Polecam wykonanie sobie takiej lampy, jednak jest to praca dla wytrwałych, samo odkopywanie korzenia zajeło z 3 dni.

:arrow: kloose

Gdybym dorzucił tam jeszcze jakieś klosze, to by sie chyba te gałążki połamały, więc ostatecznie z ojcem zrezygnowaliśmy z kloszy ;)
    Qbuś
    Poziom 38  
    Teraz jest łatwiej,można zastosować malutkie żarówki halogenowe lub jasne diody :D
    kwierzyk
    Poziom 15  
    Ale wtedy lampa straciłaby swój urok :) nie wyobrażam sobie diód na tej lampie, a halogenów tymbardziej, weź pod uwagę, że ona jest Drewniana w całości ;)
    kwierzyk
    Poziom 15  
    Delikatne punkty świetlne ? OK, te lampy kosztują majątek :D a dorpowadzić tyle punktów świetlnych, w cieniutkich gałazka, graniczyłoby z cudem chyba ;)
    Krzysztof33
    Poziom 15  
    Zastrzegłeś to prawem autorskim, bo jak nie to zrobię takie samo. Bardzo ciekawy pomysł, godny uwagi. Oceniam to na 5+/6
    Qbuś
    Poziom 38  
    Efekt przy takim "korzonku" mógł by być powalający,a na środku większa "żarówa" :D zasilana osobno ze ściemniaczem !
    gacolini
    Poziom 19  
    Fajna sprawa, tylko nie lepiej zrobić troche mniejszych tych żarówek, skorzystać takich małych halogenków, a na środku pod korzeniem dać taką właśnie jakaś energooszczędną na oddzielnym włączniku :) I wtedy nie trzeba by było ściemniacza, bo jakbyś chciał nastrój to tylko małe halogenki a jak jasność to duża lapma :) Ja bym tak zrobił :)

Pozdrawiam
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    jak dla mnie bomba :)
    zdolny jestes :D
    pozdrawiam :)
    Paweł007
    Poziom 22  
    Wspaniały gadżet do domu. Bolą mnie tylko te wystające żarówki jakiś klosz może no niewiem bardzo łądne lecz pomijając żaróweczki :) .

Pozdrawiam.
    kwierzyk
    Poziom 15  
    Cytat:
    Następnie rozwiercony został pień drzewa, w celu zamontowania haka, i okablowania, a także gwintu na dużą żarówkę + włącznik, niestety sznurek po latach się niestety urwał (moja sprawka hehe Razz )

Jest gwint na energooszczędną ząrówę dokłądnie na środku, byl tez sznureczek do włacznika, proszę dopłądnie czytać opis :P

:arrow: Krzysztof33

Nie stać mnie na patent, ale może być All Rights Reserved Made by Kwierzyk™ :P
    lElektryk
    Poziom 18  
    Też zrobiłem sobie lampę z korzenia tylko że to był kinkiecik jednożarówkowy.
    DevilToy
    Poziom 11  
    Ile waży cała konstrukcja??? Ciekawe, ale nie wiem czy bez stresu mógłbym pod tym siedzieć :D
    kwierzyk
    Poziom 15  
    Szczerze to nie wiem, ale z pewności niedużo. Wisiała w moim pokoju koło 7 lat i jakoś na głowę mi nie spadła ;) Po prostu solidne mocowanie i tyle. Można ja bez problemu utrzymać w jednej ręce
    djtronic
    Poziom 20  
    Klosze mozna na przyklad zrobic.. z drutu miedzianego i z jakiegos lekkiego tworza przypominajacego na przyklad bibułe.. ladnie polączyc .. i doczepic na koncach korzeni. Takie rozwiazanie nie obciązyloby za bardzo lampy a mogloby poprawic jej wyglad. Ale i tak konstrukcja swietna.. ode mnie 5+/6 ..
    Misian@
    Poziom 27  
    Zajara sie :D:D i bedzie światła jak miody... hehe
    przemo27
    Poziom 24  
    ale proponuje razem z osami zainstalować te bańki bedzie fajny efekt jak zaczną wylatywać
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
    Coś pięknego, zwłaszcza że autor tego cuda włożył dużo pracy w jego powstanie. Bardzo mi się ona podoba.

Moja ocena 6.
    kwierzyk
    Poziom 15  
    Hehe, gniazda pszczele ? oj bolałoby bolałoby :D ale sam kształt nie jest zły, tylko ku by się coś takiego chciało robić ? :) Dzięki wszystkim za pochlebne opinie, pozdrawiam, kw