Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowa bramka AND. Sygnał na wyjściu powinien być impulsem.

27 Sie 2006 17:45 2501 12
  • Poziom 10  
    Witam,
    nie moge rozwiazac jednego problemu.
    Mam podane 2 sygnały(A i B) 12V i chce aby dochodziły do jakiegos układu i w momencie gdy będą 2 podane to układ je przepusci dalej. Teorytycznie może to wygladać na zwykłą bramkę AND. Ale mnie interesuje TYLKO cos takiego żeby bramka AND podawała sygnał na wyjsciu, TYLKO w przypadku gdy sygnał A dotrze do bramki jako pierwszy i jakiś czas po nim dotrze B. Gdy B będzie pierwszy przy bramce, a pożniej A to niepowinna bramka podać sygnału na wyjsciu. Sygnał na wyjsciu powinien byc jedynie impulsem a nie sygnalem ciąglym.
  • Poziom 27  
    Opisałeś działanie przerzutnika typu D.
    Sygnał B przepisuje na wyjście Q stan A.
    Żeby na wyjsciu był impuls, potrzebny jest dodatkowo jakiś monoflop wyzwalany dodatnim zboczem.

pozdr.
  • Poziom 10  
    Dzieki rasty,
    w tygodniu przejde sie do jakiegos elektrycznego zorientowc sie ile taki przerzutnik i monoflop kosztuje. Z przezutnikiem na pewno sobie jakos poradze a jak z monoflopem bede mial problemy to na pewno sie tutaj zglosze.

Rozpisujac sobie to stwierdzenie ze sygnal b przekasuje na wyjscie q stan a wyszlo mi ze jest to bramka and, ale na pewno trzeba d tego wszystkiego zastosowac jakis zegar, mozesz mi blizej opisac w jaki sposob to powinno byc polaczone z zegarem aby dzialalo tak jak opisalem powyzej.
  • Poziom 27  
    Nie potrzebujesz sygnałów zegarowych. Podajesz na wejścia swoje sygnały i to wszystko.
    Zobacz w literaturze, jak działa przerzutnik typu D i się wyjasni.
    Rozumiem, że Twoje sygnały są takie, jak opisałeś. Startują z poziomu "0" i pojawiają sie w jakimś czasie jeden po drugim.
    Narastające zbocze na CLOCK przepisuje stan D na wyjście.
    Jak na D będzie "0" logiczne to na wyjściu otrzymasz "0". Resztę dopowiedz sam :wink:
    PS. Monoflopem może być układ NE555, najbardziej popularny.
  • Poziom 10  
    Dzieki, teraz to juz tylko pozostaje poszukac taki przerzutnik typu D i montować.
  • Poziom 10  
    Byłem w sklepie elektryczym i sprzedawca powiedzial mi ze nie sprzeda mi takiego przezutnika dopuki nie bede znal jego numeru katalogowego. Czy moze ktos podać mi numer katalogowy taiego przezutnika (powinien chodzic na 12v - tzn ze na wejsciu bedzie4 12v i na wyjsciu tez powinno byc 12v nawet do 15. bo to bedzie zainstalowane w samochodzie)

Potrzebuje tez numeru katalogowego bramki logicznej chyba XOR (sa 2 wejscia i wyjscie, bramka na wyjsciu ma sygnal jezeli na wejsciu jest tylko jeden sygnal, gdy sa 2 lub 0 to bramka nie przepuszcza sygnalu), bramka powinna tez dzialac na 12-15v bo to tez bedzie podłączone do instalacji samochodowej.

Wejście 1 - 1 | 0 | 1 | 0
    Wejście 2 - 1 | 0 | 0 | 1
    Wyjście - 0 | 0 | 1 | 1

Potrzebuje tez numeru katalogoweg obramki AND, która tez bedzie dzialac na 12-15v.
  • Specjalista elektronik
    bramki poczwórne: 4001 NOR, 4011 NAND, 4030 i 4070 XOR, 4093 NAND Schmidt;
    przerzutniki podwójne: 4013 D, 4027 JK, 4528 monoflop, pojedyńczy 4047 monoflop.
    Wszystkie te układy można zasilać napięciem od 5 do 15V. AND/OR nie znalazłem,
    można połączyć NAND z inwerterem (np. z drugiego NAND-a) i uzyskać AND.
  • Poziom 10  
    Musiałem odłożyć prace na jakiś czas, ale juz jestem.
    Kupilem cd4030be czyli bramki xor, ale nie wiem jak je podlaczyc.
    Znalazlem w internecie opis nozek Tutaj znajduje sie opis do ukladu w pdf. Robie tak.
    Do Vdd podlaczam plus
    do Vss podlaczam minus
    do nozki oznaczonej jako A podlaczam plus
    i wedlug mojej wiedzy na nozce J powinien byc sygnal 12V, poniewaz na takim napieciu robie wszystko.

Gdyby wszystko bylo w pozadku to po podlaczeniu plusa do A i B na nozce J powinno byc zero V.

A teraz to wyglada tak ze na kazdej nozce jest 12V oprocz oczywiscie tej do ktorej podaje minus czyli Vss.

Prosze o podpowiedz iak to podlaczyc aby bylo dobrze.
    [/url]
    Załączniki:
  • Poziom 38  
    Po piersze - nie pozostawiaj nozek "wiszacych w powietrzu", stan wejscia musi byc konkretnie ustalony. Jesli chcesz L, to zewrzyj do masy.
    Po drugie - CMOSy sa wrazliwe na ladunki elektrostatyczne, wiec mogles niechcacy uszkodzic uklad. Najlepiej najpierw zamontowac w ukladzie podstawke, a dopiero po polutowaniu wszystkiego wlazyc w nia uklad.
  • Poziom 10  
    Uklad zrobilem na nowo, w dalszym ciagu bez rezultatow, mimo ze zastosowalem sie do twoich sugestii.
    Byc moze cos zle lacze? Juz sam wiem w czym tkwi problem.
  • Poziom 28  
    :arrow: Luckyls:
    1. Bramka "niby AND", którą kiedyś opisałeś, nie zadziała dokładnie tak, jak chcesz, w układzie narysowanym przez Rasty'ego. To znaczy: zadziała, ale tylko kiedy na wejściach będziesz wywoływał naprzemian sekwencje jedynek AB BA. Przy następujących po sobie sekwencjach AB AB zadziała tylko raz. Potem, aby wygenerować ponownie impuls, musisz podać BA lub wyłączyć i włączyć zasilanie. Spróbuj połączyć wyjście przerzutnika monostabilnego (monoflopa) na wejście RESET przerzutnika D 4013, jak na rysunku.
    2. Dwa głupie pytania:
    - kolejność nóżek układu 4030 liczysz oczywiście patrząc na niego z góry?
    - układ wkładałeś i wyjmowałeś z podstawki przy wyłączonym zasilaniu?
  • Poziom 10  
    Ad 1.
    Na razie sie tym nie zajmuję (zaczynam od czegoś prostszego --> bramka xor)

Ad2
    Kolejność nózek liczę od góry. Ustawiam uklad tak jak jest to pokazana na zalaczonym pdf i podaję odpowiednio napiecia na vdd i na nozke oznaczoną jako A. Na wyjsciu J sprawdzam czy jest napiecie czy jego nie ma. Okazuje sie ze jest ale na pozostalych nozkach rowniez. Wniosek z tego ze bramka nie dziala tak jak powinna.

Układ byl montowany przy wylaczonym zasilaniu. Gdy bylo juz wszystko polaczone "tak jak trzeba" wlaczylem napiecie.
  • Poziom 38  
    Na nozke 14 plus zasilania, na nozke 7 masa. I kombinacje:
    na 1 plus, na 2 plus - wtedy na 3 powinna byc masa
    na 1 masa, na 2 masa - wtedy na 3 powinna byc masa
    na 1 plus, na 2 masa - wtedy na 3 powinien byc plus
    na 1 masa, na 2 plus - wtedy na 3 powinna byc masa
    Jesli nie dziala, to albo scalak spalony, albo sam nie wiem co ;)