Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuner TV USB, kupuję, testuję, opowiadam - WinFast PalmTopTV

MES Mariusz 27 Aug 2006 21:23 7394 11
 • #1
  MES Mariusz
  Level 36  
  Dwa dni temu stałem się posiadaczem tunera TV na USB - Leadtek WinFast PalmTop TV.

  Posiadając doświadczenia z użytkowania typowego, starszego tunera na PCI, Kworld ze sprzętowym kodekiem MPEG2 na pokładzie, postaram się opowiedzieć i wydać opinię na temat tunera Leadtek WinFast PalmTop TV

  Generalnie Leadtek WinFast PalmTop TV robi dobre wrażenie. Instalacja jest bardzo prosta. Choć wymaga restartu komputera, dołączony na płycie instalator sprawnie zainstaluje zarówno sterowniki, jak i aplikację.

  Do tunera dołączony jest pilot o niskim profilu, przewód USB, bogate oprogramowanie (Ulead Video Studio9, Movie Factory, Cool3D0), oraz instrukcja obsługi.

  Tuner zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku, nawet przy słabszym sygnale antenowym (przy sygnale jakim dyspunuję, w przeciwieństwie do Leadtek WinFast PalmTop TV starszy Kworld zupełnie sobie nie radzi).

  Chociaż minimalne wymagania, dotyczące CPU komputera, podane przez producenta są dosyć rygorystyczne (1.4GHz), w praktyce tuner prawidłowo pracuje już na Duronie 1000+, 256MB DDR i to na miernej płycie ECS k7s5aPRO. Jest to najsłabsza maszyna, którą miałem do dyspozycji, a na której testowany tuner Leadtek WinFast PalmTop TV działał poprawnie.

  Niestety, przy tak słabej konfiguracji zapis filmu możliwy jest tylko przy kodowaniu do VCD. Próba kodowania do MPEG1, MPEG2, lub zapisu strumienia bez kompresji kończy się haczeniem zgranego materiału.

  Należy tutaj wspomnieć, że, w przeciwieństwie do starszego Kworld, tuner Leadtek WinFast PalmTop TV nie ma wbudowanego sprzętowego kodeka MPEG. Z tej przyczyny zgrywanie filmu jest bardzo 'procesoro żerne', o ile komputer wyrabia się z programowym kodowaniem materiału w locie, to jakiekolwiek działania, typu przełączanie programów, surfowanie po internecie, spowoduje haczenie się oglądanego, a tym bardziej zgrywanego filmu.

  Rewelacyjną opcją wydaje się model
  Plextora PX-TV402U
  , niestety cenowo, jest on blisko 800 zł droższy od Leadtek WinFast PalmTop TV, który kosztuje zaledwie ok. 220zł. Nieco tańszą opcją, ze sprzętowym kodekiem na pokładzie może okazać się kuzyn WinFast'a Palmtopa, model WinFast WalkieTV

  Powróćmy jednak do tunera Leadtek WinFast PalmTop TV, gdyż ten model właśnie posiadam.

  Do posługiwania się tunerem Leadtek WinFast PalmTop TV, jak również do przechwytywania i zgrywania filmu najlepiej jest użyć podstawowej aplikacji dołączonej do tunera. W przeciwieństwie do aplikacji towarzyszącej tunerowi Kworld (która wydaje się być parodią takiej aplikacji), zapewnia ona wysoką jakość prezentowania i zapisu sygnału przechwyconego z tunera.

  Opcje zgrywanego filmu ustawia się w oknie aplikacji.

  Tuner TV USB, kupuję, testuję, opowiadam - WinFast PalmTopTV  Z poziomu tego okna możemy wybrać predefiniowane rodzaje kodowania, możemy również tworzyć własne szablony. Po rozwinięciu kodeków video zauważymy zdefiniowane szablony dla MPEG1 i PMEG2 (po trzy), VCD, SVCD, DVD, WMV, a także dla przechwytywania bez kompresji (niezbędne dla słabszych maszyn - najpierw przechwycenie całości, w drugim etapie kodowanie za pomocą zewnętrznej aplikacji), oraz bezpośredniego zapisu na nośniki optyczne.

  Wstępne testy przeprowadzę dla oryginalnych ustawień kodeka MPEG.


  Wydajność systemu

  Testy zgrywania filmu, przeprowadzone zostały dla procesora Barton 2500+, 512MB DDR. I tu pierwsza uwaga. Dla tej konfiguracji możliwe jest zgrywanie przy kodowaniu kodekiem MPEG2 w rozdzielczości 720x576 przy maksymalnym bitrate 3000 Kbps. Przekroczenie tych parametrów powoduje haczenie się zgranego materiału. Niestety, bitrate 3000 dla tej rozdzielczości wygląda koszmarnie, i przypomina DivX'a (pojawiają się widoczne kwadraty). Subiektywnie dużo lepszy efekt wizualny daje konfiguracja MPEG1 / 352x288 / 4000 Kbps. Kwadraty stają się niewidoczne, ale obraz jest nieco rozmazany, co sprawia, że detale są mniej szczegółowe.

  Format - rozmiar -- bitrate ------ użycie CPU -- MB/min --
  VCD ---- 352x288 - 1150 Kbps - ---- 45% ---- -- 11 ------
  SVCD -- 480x576 - 2400 Kbps - ---- 67% ---- -- 17 ------
  VCD ---- 352x288 - 1150 Kbps - ---- 45% ---- -- 11 ------
  MPEG1 - 352x288 - 2000 Kbps - ---- 50% ---- -- 17 ------
  MPEG1 - 352x288 - 3000 Kbps - ---- 50% ---- -- 24 ------
  MPEG1 - 352x288 - 4000 Kbps - ---- 52% ---- -- 32 ------
  MPEG2 - 720x576 - 3000 Kbps - ---- 75% ---- -- 20 ------
  b/k ----- 384x288 - 5525 Kbps - -----30 % --- --360 -----
  b/k ----- 704x576 -20275 Kbps - -----40 % --- --730 -----

  Ponieważ przyczyną niewydolności maszyny jest kodowanie programowe w locie, wyjściem z powyższej, nieciekawej sytuacji jest przechwytywanie filmu bez kompresji, i zakodowanie go w późniejszym czasie (a więc nie w trybie rzeczywistym). Niestety zgranie filmu w pełnym rozmiarze, 768x576 okazało się awykonalnie. Podobnie było z rozdzielczością 720x576. Takie próby powodowały wygenerowanie uszkodzonego pliku wyjściowego, tzn. audio jest obecne, lecz zamiast obrazu pojawia się zbiór kolorowych pasków. Ostatecznie, prawidłowo udało się wykonać przechwycenie obrazu o rozdzielczości 704x576 / 20275 Kbps. Uwaga! Zapisanie godziny filmu w tym trybie będzie wymagało ok. 44GB wolnego miejsca na dysku.


  Zgrywanie zewnętrznego Video - wejście kompozytowe (Chinch)

  Powyżej omówiłem zachowanie się tunera pod względem przepustowości i wydajności. Teraz chciałbym napisać o swych pozostałych spostrzeżeniach dotyczących tunera Leadtek WinFast PalmTop TV.

  Niestety, przy próbie zgrywania Video, tuner okazuje się wrażliwy na niski poziom sygnału Video i przerwy pomiędzy nagraniami na kasecie (współpraca z odtwarzaczem VHS). W takich momentach widoczny jest efekt zrywania filmu. Efekt ten występuje zarówno na podglądzie, jak i w zgranym filmie. Zdecydowanie, jest to minusem testowanego tunera. Nie miałem natomiast możliwości, aby przetestować złącze S-Video (stosunkowo rzadko wykorzystywane).


  Współpraca z alternatywnym oprogramowaniem

  Tuner prawidłowo pracuje z aplikacją podstawową. Również współpraca z programem WinDVR (brak w pakiecie) przebiega właściwie. Ulead DVD Movie Factory także zachowuje się prawidłowo.

  Na poważny problem natrafiłem przy korzystaniu z programu Nero Vision. Tuner rozstaje prawidłowo rozpoznany, możliwa jest pełna jego obsługa, jednak program 'nie widzi' dźwięku, i nie można go nigdzie włączyć. Tuner nie współpracuje prawidłowo z programem Nero Vision.


  Podsumowanie

  Tuner Leadtek WinFast PalmTop TV nie posiada radia (FM) i nie obsługuje teletekstu. Nie ma również sprzętowego kodeka MPEG. Posiada bardzo duże wymagania systemowe. Cechuje się jednak dobrą jakością uzyskiwanego obrazu, nawet przy słabym sygnale antenowym.

  Czekam na ewentualne pytania.
 • #2
  Rudolf_
  Level 24  
  A jak ze zgrywaniem w locie do innych kodeków? Możliwe? Jeśli tak, to jak jest z jakością?
  (Mój ATi All-In-Wonder Radeon DDR sprzed 4 lat potrafi zgrywać w dowolnym kodeku zainstalowanym w systemie... nawet na PIII 750)
 • #3
  MES Mariusz
  Level 36  
  Rudolf_ wrote:
  A jak ze zgrywaniem w locie do innych kodeków? Możliwe? Jeśli tak, to jak jest z jakością?
  (Mój ATi All-In-Wonder Radeon DDR sprzed 4 lat potrafi zgrywać w dowolnym kodeku zainstalowanym w systemie... nawet na PIII 750)

  Zależy w jakiej rozdzielczości i z jakim bitrate kodujesz. Na najsłabszych ustawieniach pewnie i na 750MHz pójdzie ;) Ale raczej nie z opisanym przeze mnie urządzeniem na USB. On, przy Duronie 1000+ się ledwie na VCD wyrabia.

  Ogólnie, przy dobrym sprzęcie (zalecam procesor 2.5 GHz a nawet więcej), możeliwe jest kodowanie w locie do dowolnego kodeka zainstalowanego w systemie, z poziomu aplikacji podstawowej.
 • #4
  aerofan
  Level 10  
  Witam.

  mam problem właśnie z tą kartą. Nie wiem, w czym tkwi problem, ale podczas gdy komputer używa twardego dysku, obraz i dźwięk haczą się. Niezależnie, czy jest to odtwarzanie czy nagrywanie. Zużycie procesora przy włączonym tunerze to ok 20-30 %. Sprzęt to laptop Asus Aspire 3692, Celeron M 420 1.6 Ghz, 1024 MB DDR2.

  Krótko mówiąc - gdy oglądam TV jest OK, ale gdy komputer chce zrobić coś jeszcze lub włączam nagrywanie i twardy dysk rusza, wtedy zaczyna się skakanie obrazu...

  Na komputerze stacjonarnym (Sempron taktowany 1.4 GHz) problem nie występuje. Dodam, że mam zainstalowane najnowsze sterowniki itp.

  Gdyby ktoś mógł pomóc byłoby świetnie.
 • #5
  kijek2
  Level 1  
  ele mid wrote:

  ... <cut>


  Hello

  Bardzo podoba mi sie Twoje streszczenie tunera :) Mam kilka pytan i prosb co do tego co napisales:
  1) Barton 2500+ to szybki procesor i troche mnie dziwi, ze mial jakies problemy :/ Czy to "haczenie materialu" bylo spowodowane zbyt mala czestotliwoscia procesora, czy moze jakimis problemami ze sterownikami? Troche kiepsko jak sa problemy z nagrywaniem z bitrate > 3000 Kbps przy rozdzielczosci 720x576 :/
  2) Pisales w innym watku, ze moze poddasz testowi tuner na notebooku. Mozesz podzielic sie wrazeniami po testach? :)
  3) Jak bys oszacowal obciazenie procesora Pentium M 1.5GHz dla tego tunera przy zgrywaniu filmu w rozdzielczosci 720x576 z bitrate ok. 3000 Kbps MPEG2?

  Pozdrawiam
  Piotr
 • #6
  MES Mariusz
  Level 36  
  Quote:
  Bardzo podoba mi sie Twoje streszczenie tunera :) Mam kilka pytan i prosb co do tego co napisales:
  1) Barton 2500+ to szybki procesor i troche mnie dziwi, ze mial jakies problemy :/ Czy to "haczenie materialu" bylo spowodowane zbyt mala czestotliwoscia procesora, czy moze jakimis problemami ze sterownikami? Troche kiepsko jak sa problemy z nagrywaniem z bitrate > 3000 Kbps przy rozdzielczosci 720x576 :/

  Nie oszukujmy się. Ten tuner nadaje się do oglądania. Ale nic ponadto. Z nagrywaniem jest totalna porażka (w przeciwieństwie do odpowiedników WinFasta na zwykłej szynie PCI). Tuner testowałem na kilku różnych komputerach, ostatnio na laptopie MSI Mega Book S425 ( http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-MSI-Megabook-S425.1147.0.html ) - Pentium4, 1733MHz, 512MB RAM - i z nagrywaniem jest jedna wielka porażka.


  Quote:
  2) Pisales w innym watku, ze moze poddasz testowi tuner na notebooku. Mozesz podzielic sie wrazeniami po testach? :)

  Tak jak napisałem wyżej. Wrażenia są marne. Na starym notebooku F&S 850MHz, 256 MB RAM, z USB2.0 na karcie PCMCIA2USB2.0 tuner nie raczył w ogóle odpalić.

  Quote:
  3) Jak bys oszacowal obciazenie procesora Pentium M 1.5GHz dla tego tunera przy zgrywaniu filmu w rozdzielczosci 720x576 z bitrate ok. 3000 Kbps MPEG2?

  Będzie padaka. Tuner nie nadaje się do nagrywania. No chyba, że:

  - w bardzo niskich rozdzielczościach, typu VCD
  - bez kompresji (kompresja w późnieszym czasie) ale to tego potrzeba dysków rzędu kilkuset GB, a i tak dźwięk czy materiał potrafi się tu i ówdzie haczyć, bądź rozjeżdzać dźwięk z obrazem.

  Całą moc obliczeniową procesora wydaje się pożerać transmisja obrazu po łączu USB2.0 (to nie jest wina kodeków tylko transmisji po USB).

  Pozdrawiam!
 • #7
  kurzyn
  Level 10  
  Witam. Mam taki mały problem z oprogramowaniem. Za każdym razem jak wyłącze tuner, bo chce popracować, później włączam i nie odbiera. Musze wejść w ustawienia tam gdzie się skanuje, przestawic z CUSTOM DEFINED na POLAND PAL B/D, zaimportowac zapisaną listę kanałów z pliku, odhaczyć wyciszenie dźwięku (nie wiem czemu mi wycisza głos w kompie) i znów mogę się cieszyć czystym obrazem. Robię coś nie tak, zapisuje się gdzieś ustawienia??? Znalazłem podobny temat ale nie ma tam rozwiązania sprawy do końca, czyli nie wiadomo. Z góry dziękuję za każdą wskazówkę. pzdr
  Kurzyn
 • #8
  Rudolf_
  Level 24  
  Co do ustawień i MPEG2 przy All-In-Wonder...
  Rety jak ludzie mało wiedzą o tej faktycznie cudownej (choć czasem cudacznej) karcie.
  Zgrywałem w następującej konfiguracji:
  P III 750MHz (FSB 100)
  384MB PC100
  Chaintech 6BJM (i440BX)
  All-In-Wonder Radeon DDR
  Yamaha DS-XG (YMF724)

  na tym sprzęcie w MPEG2 w pełnej rozdzielczości PAL 720x576 przez wejście S-Video bez jakichkolwiek frame-drop'ów.

  A co do tunerów USB... to raczej cudów z nimi nie będzie. Zwłąszcza, gdy mają one tylko obsługę 1.1 tam poważnie ogranicza transfer sama obsługa USB.

  Jeśli tuner na USB, to może coś takiego...
  http://ati.amd.com/products/tvwonder600/usb/index.html
  http://ati.amd.com/products/tvwonder650/usb/index.html
  tylko jak przypuszczam, Europa jest potraktowana po macoszemu... znów...
 • #10
  telerycho
  Level 11  
  Pytanie do guru czyli kolegi Mariusza albo do innych, którym pojawił się taki komunikat: Nie można znaleźć dostępnych urządzeń WDM.
  Instalacja PalmTV przebiegła normalnie, w Menedżerze Urządzeń nie ma żadnych ostrzeżeń. Program PVR2 odpala normalnie ale po zeskanowaniu kanałów zalicza zawieszkę. Ponowne odpalenie PVR2 powoduje ww. komunikat.
  Może ktoś już z tym walczył ?
 • #11
  grzegorz0plonka
  Level 10  
  liniki nie działają!
 • #12
  telerycho
  Level 11  
  Nie wiem, o które linki Ci chodzi grzegorz0plonka ? Przed chwilą sprawdzałem i jest ok., tzn. ATI chodzą, a Allegro też, tyle, że niestety szybko przenoszą do archiwum