Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat prądotwórczy. Urządzenie do automatycznego włączania.

27 Sie 2006 22:23 19617 32
  • Poziom 11  
    Witam.
    Czy jest możliwe skonstruowanie takiego urządzenia kture by samoczynnie załanczało agregat w przypadku braku napięcia?
    Jeśli jest możliwe coś takiego to bardzo prosze o Wasze pomysły i opinie na ten temat.

Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 19  
    Jeśli agregat by miał rozruch elektryczny to dajemy przekaźnik na 230V i rozrusznik podłączony do niego tak żeby przy zaniku napięcia i puszczeniu kotwicy rozrusznik był dołączany do zasilania pomocniczego (np akumulator).
    Tylko nie bardzo wiem jak rozwiązać problem odłączenia rozrusznika po zadziałaniu agregatu.

Taka moja myśl.
  • Poziom 33  
    jak agregat da napięcie to rozłaczy ten sam przekażnik, albo układ czasowy..
  • Poziom 11  
    Ale wydaje mi się że do załączenia rozrusznika z akumulatora trzeba by jakiś pożądny stycznik bo w takim zwykłym przekaźniku to chyba styki się popalą.
    Prąd jaki pobiera rozrusznik wynosi chyba kilkadziesiąt amper.
    No i właśnie co tutaj można wykorzystać?

Dodam jeszcze że chodzi mi również o jakieś zabezpieczenie które by zadziałało przed włączeniem agregatu i wyłączyło zasilanie z zewnątrz tak żeby prąd z agregatu nie poszedł poza dom.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przecież chłopie nie zasilasz przez przekaźnik głównego uzwojenia rozrusznika, a tam prądy wynoszą trochę więcej niż myślisz, bo nawet kilkaset A, tylko cewkę rozrusznika, która przesuwa wałek. A tam prąd już nie jest taki duży - max kilkanaście A. To już przekaźniki normalnie zniosą. Poza tym. Jeśli potrzebujesz napięcia non stop, to zastanów się, co zrobić z czasem między zanikiem napięcia, a podjęciem pracy przez agregat. Bo on nie zacznie oddawać prądu od razu. Musisz też pomyśleć o odseparowaniu na ten czas obwodu zasilanego od sieci energetycznej, bo ci prąd z agregatu będzie "uciekał" na sieć. To akurat można zrobić stycznikami.
    Zresztą, jeśli to poważna sprawa, to złóż zapytania w firmach oferujących zasilania awaryjne.
    PS. Popraw błąd ortograficzny w tytule.
  • Poziom 11  
    Nie potrzebuje napięcia non stop, mała przerwa jest dopuszczalna.
    Bardzo prosze o jakiś rysunek, schemat jak by to musiało wyglądać.

Zapytanie składam tutaj ponieważ jest to forum które chyba poto jest i licze właśnie na jakąś pomoc, podpowiedź w skonstruowaniu tego.

Pozdrawiam.
    Ja widzę to w ten sposób:
    zasilanie główne do odbiornika pociągnięte poprzez stycznik, który odcinał je będzie od sieci i przełączał na zasilanie z agregatu. Na samym agregacie układ, który w przypadku zaniku napiecia sieciowego załączy agregat, a wyjście prądu z agregatu załączy do obiornika dopiero po ustabilizowaniu swoich parametrów pracy. Od biedy może to być układ czasowy, który załączy obciążenie agregatu po określonym czasie.
    Napisz jakiej wielkości jest ten agreat i co ma zasilać.
  • Poziom 11  
    Zrobiłem pare fotek tego agregatu:

No i teraz 3 tabliczki:

To jest na tej desce rozdzielczej.

To między silnikiem a agregatem.

a ta na samym agregacie.

Agregat ten jest do zasilania kurnika i przy okazji domu.
    Z zasilaniem tego wszystkiego daje on sobie rade, tylko chodzi mi o to żeby sam się załączył w razie braku napięcia, np. w nocy czy w czasie wyjazdu.
    Jeśli możesz to opisz mi dokładnie jakie mają być te styczniki no i ten układ na agregacie.
    No i teraz sobie pomyślałem, no a co będzie jak włączą prąd i stycznik się załączy a będzie chodził agregat?
    Trzeba by jakieś zabezpieczenie żeby nie załączyło tego styczniki dopóki nie wyłącze agregatu.

Kurcze troche to wszystko skomplikowane.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Jaki tam jest silnik? Zrób jakieś fotki.
    To jest skomplikowane. Agregat ma już pewne regulacje: sam utrzyma parametry prądu (napięcie, częstotliwość), więc ta część regulacji odpada.
    Odłączanie linii energetycznej można najprościej zrobić na samopodtrzymaniu stycznika: jest napięcie z sieci, jest na cewce i styki trzymają. Jak znika, to znika również z cewki i styki odbioru przełączają się na zasilanie z agregatu. Jak napięcie się znów pojawi, to automatycznie stycznik z powrotem przełączy na sieć. Nie wiem natomiast jak zachowa się agregat przy gwałtownym spadku obciążenia na jego wyjściu. Ty potrzebujesz układ, który załączy agregat dopiero po ustabilizowaniu jego pracy. No chyba, że on ma już jakieś zabezpieczenie. To wtedy zostanie jedynie zrobienie układu do załączenia rozrusznika. Niedawno był tu schemat układu zabezpieczającego rozrusznik przed długotrwałą pracą i odłączający go w momencie podjęcia pracy przez silnik. Sprawa gaszenia nie jest taka trudna. można wykorzystać napięcie sieciowe do załączenia przekaźnika, który będzie zwierał impulsy z przerywacza lub zamykał zawór paliwa (nie wiem, czy silnik diesla, czy spalinowy).
    Spróbuj jeszcze popytać na jakimś forum energetycznym.
  • Poziom 29  
    I przydało by się podtrzymanie dopływu prądu na czas startu agregatu aby zapewnić nie przerwany dopływ prądu...
  • Poziom 38  
    ten agregat ma juz rozrusznik tak?
    gdy nie masz pradu to co robisz chodzi mi o to jak odcinasz zeby prad nie uciekal poza dom? tutaj nie jest potrzebna chyba zadna zwloka czasowa aby podlaczyc do tego agregatu obciazenie tak mi sie wydaje . by najmniej u mnie startujepod obciazeniem
  • Poziom 11  
    No ale mi chodzi o to żeby stycznik nie przełanczał się na zasilanie z sieci, no bo jak to będzie jak się spotka prąd z agregatu i z sieci??.
    Jeśli chodzi o wyłączenie agregatu to tak jak wspominałem moge go wyłączyć sam.
    Przdałby się ten schemat układu zabezpieczającego rozrusznik.
    Agregat ma rozrusznik a prąd odcinam wyłanczając główne bezpieczniki.
    Pisałem ci, że schemat jest na elektrodzie. W dziale DYI. To juz sobie poszukaj. Hasło: rozrusznik, zabezpieczenie rozrusznika. A o zabezpieczeniu przed załączeniem dwóch zasilań na raz też ci pisałem. Czy ty rozumiesz co pisałem o styczniku załączanym napieciem sieci? Bo to najprostsze rozwiązanie.
    Nie napisałeś jakiego rodzaju tam jest silnik.
  • Poziom 11  
    Ale napisałeś coś takiego:

Cytat:
    Jak napięcie się znów pojawi, to automatycznie stycznik z powrotem przełączy na sieć

Silnik to dwucylindrowy diesel.
    Tu masz najprościej wyjaśnioną metodę przełączania zasilań:
    jest prąd z sieci - cewka stycznika jest z niej zasilana i trzyma styki
    nie prądu - niezasilana cewka puszcza styki i przełączają się one na agregat
    prąd się pojawia - cewka dostaje zasilanie i przełącza stycznik z powrotem na sieć.
    Automatyczny rozruch silnika można przeprowadzić w ten sposób, że po zaniku napięcia (czujnik może być na przekaźniku analogicznie do przełączania zasilania), załączyłoby grzanie świec (jeśli jest),a następnie rozrusznik z układem zabezpieczającym i wyłączającym w momencie podjęcia pracy. Całość można zrealizować na kontrolerze lub "na piechotę" łączą zmyślnie odpowiednie moduły.
    Nie wiem tylko jak zachowa się ten agregat w momencie rozruchu pod obciążeniem i nagłym odłączeniu obciążenia.
  • Poziom 11  
    A jakby taki stycznik podłączyć odwrotnie? to znaczy żeby się załączał gdy dostanie prąd z agregatu i wtedy prąd z sieci pójdzie dopiero jak wyłącze agregat.

Zauważyłem na tej desce rozdzielczej przełącznik, na tej karteczce pisze obciążenie, a tłumacząc z czeskiego - Główny Wyłącznik.

• Poziom 39  
    Układu działają i to całkiem poprawnie w poważnych sieciach. A radzić nieco trudno z powodu iż do uruchomienia układu także trzeba nieco wiedzy aby nie narobić kłopotów. Szanownym dyskutantom pozwalam sobie zauważyć iż mamy do czynienia z trzema fazami. I nie byłoby dobrze aby układ tego nie uwzględniał. Niestety należy kontrolować wszystkie fazy zasilania przemysłowego.
  • Poziom 38  
    Błażej napisał:

Nie wiem tylko jak zachowa się ten agregat w momencie rozruchu pod obciążeniem i nagłym odłączeniu obciążenia.

to akurat kolega moglby sprawdzic wydaje mi sie ze bedzie ok . do przelaczania wystarczyl by stycznik ze stykami przelacznymi reszta to juz chyba nie bedzie problemem

1.pepe napisał:

no bo jak to będzie jak się spotka prąd z agregatu i z sieci??.

nie moze sie tyak stac grozi to porazeniem np. elektrykow ktorzy odlaczyli zasilanie aby dokonac np. konserwacji linii zasilajacej
    jesli juz sie tak stanie ze siec spotka sie z pradem z agregatu to na 99% wysypia sie bezpieczniki jesli nie ulegnie uszkodzeniu sama pradnica. u mnie np. leca bezpieczniki
    Ja piszę w uproszczeniu, bo widzę, że kolega pepe ma znikome pojęcie o elektryce i energetyce. I wiem, że tego nie da się tak prosto zrobić. Tu potrzebny monitor trzech faz, który przy zaniku jednej już będzie odcinał zasilanie sieciowe i przełączał na agregat.
    Tu zresztą przydałby się opis instalacji, bo nie wiemy, czy te trzy fazy są potrzebne tylko w kurniku, czy też w domu. Czy w domu wykorzystywana jest tylko jedna faza, czy też trzy (na np. jakieś piece do ogrzewania).
    Miałem kiedyś podobny czeski agregat o mniejszej mocy z prawie identycznym osprzętem (chyba to było 2 kW na trzech fazach z jednocylindrowym silnikiem dwusuwowym). I pamiętam, że potrafił wywalić główne zabezpieczenie w pewnych warunkach.
  • Poziom 11  
    Nie nie, agregat ma się włączyć przy całkowitym braku napięcia, ponieważ najbardziej mi zależy na oświetleniu i wentylacji, a silniki od wentylatorów są jednofazowe.
    Podsumowując chodzi tylko o odcięcie zasilania z sieci - z tym już wiem jak sobie poradzić - można by było nawet zastosować jakiś stycznik z opóźnieniem czasowym żeby zadziałał dopiero po kilku minutach, może 5 minut, ponieważ prąd nieraz wyłączają na krótszą chwile.
    No i jeszcze ta sprawa rozruchu silnika, a właściwie rozłączenia w odpowiedniej chwili rozrusznika, nie mogę znaleźć tego schematu na DYI.
    Bardzo Was proszę pomóżcie mi w tym.

Pozdrawiam.
    Nie da się załacać tylko jednej fazy jak inne są. Fazy są względem siebie przesunięte o 120 stopni i nie można wpinac innaczej przesuniętej. Musiałbyś mieć układ do monitrowania i synchronizacji faz. A to już wyższa szkoła.
    Post dotyczył układu, który odłącza rozrusznik po podjęciu pracy przez silnik i ogranicza czas jednorazowej pracy rozrusznika do zadanego czasu. Zresztą układ taki można wykonać samemu.
  • Poziom 11  
    Widzę że mnie nie rozumiesz albo ja coś źle tłumacze.
    Nie chodzi mi o to żeby odcinało zasilanie przy zaniku jednej fazy, tylko przy całkowitym zaniku napięcia i dopiero wtedy ma się załączyć agregat.
    Jeśli nie będzie jednej fazy po prostu nie załączy się agregat.
    Czy teraz już jest to jasne?

Wymyśliłem jeszcze coś takiego żeby rozrusznik nie wyłączał się po jakimś określonym czasie tylko w momencie gdy alternator zacznie podawać prąd do akumulatora i wtedy może też wystarczyłby jakiś stycznik czy przekaźnik.
    Czy to dobry pomysł?
  • Poziom 38  
    teoretycznie w alternatorze jest kontrolka ladowania wiec jak ona zgasnie to wtedy wylaczy sie rozrusznik mozna to zrobic tak. do tego kontrola zanku zasilania . jakas czsowka do opoznienia aby agregat nie startowal zaraz tylko powiedzmy po 5minutach i powinno to dzialac a wiec kolego musisz podjac pierwsze proby bo na razie tylko piszemy a ty chyba nic nie robissz
  • Poziom 11  
    Zanim zacznę zakupy chcę się upewnić na 100% co będzie potrzebne, w związku z tym bardzo Was proszę o podanie mi teraz dokładnie co będzie potrzebne i parametry tych podzespołów (przynajmniej w przybliżeniu) i już jadę do sklepu.
    Jeszcze gdyby ktoś mi to rozrysował tak ogólnie, jak to ma być podłączone.
    Ja już mam swoją koncepcje, ale chcę zobaczyć jak Wy to widzicie, chodzi mi o opinie fachowców.

Bardzo Wam dziękuje za zainteresowanie tematem i pomoc.

Pozdrawiam.

P.S.
    Właśnie przeglądam internet w poszukiwaniu stycznika odcinającego zasilanie z sieci, i tyle tego jest że normalnie nie mam pojęcia co mam zastosować.
    A czy masz JAKIEKOLWIEK urządzenie trzyfazowe, którego praca jest ważna dla pracy fermy, czy domu? Bo w tym przypadku zanik nawet pół fazy unieruchamia to urządzenie. Poza tym w takim momencie w sieci pojawiają się przeciążenia. Tak więc system powinien także zabezpieczać instalację za licznikiem na wypadek zaniku którejkolwiek z faz. Znajdź jakiego dobrego elektryka, który doradzi ci sposób podłączenia takiego stycznika i odłączanie odbioru od sieci energetycznej. A nad automatycznym rozruchem jeszcze popracujemy. Czy w silniku są świece żarowe, czy jest on palony na zimno? Więcej szczegółów silnika. Jakieś fotki.
  • Poziom 38  
    sprawdz najpierw czy agregat ruszy pod obciazeniem tj . odlacz zasilanie z elektrowni i podlacz dom kurnik i co tyam masz i sprobuj uruchomic agregat zobacz czy ruszy . podczas pracy sprobuj wszystko odlaczyc zobaczysz co bedzie wtedy( co prawda mozna tak zrobic aby stycznik byl podtrzymywany az do zatrzymania urzadzenia.
  • Poziom 11  
    Jest to urządzenie do podawania paszy, ale one ma takie zabezpieczenie że w razie braku którejś z faz odłączy zasilanie silników, nie ma to większego znaczenia bo i tak paszy w karmidłach wystarczy na 3 - 4 godz.
    Tak jak już pisałem, chodzi mi tylko o oświetlenie i wentylację, a to mam rozdzielone na 3 fazy, tak że jak zabraknie jednej fazy to i tak oświetlenie będzie z innej fazy i jakieś wentylatory też będą chodzić.
    Więc ten temat już zostawmy i skupmy się nad automatycznym rozruchem, chociaż to chyba już nie jest problem, a pomysł rozłączenia rozrusznika podałem wyżej.
    Wypowiedz się co o tym sądzisz.

Dodano po 3 [minuty]:

janek1815 napisał:
    sprawdz najpierw czy agregat ruszy pod obciazeniem tj . odlacz zasilanie z elektrowni i podlacz dom kurnik i co tyam masz i sprobuj uruchomic agregat zobacz czy ruszy . podczas pracy sprobuj wszystko odlaczyc zobaczysz co bedzie wtedy( co prawda mozna tak zrobic aby stycznik byl podtrzymywany az do zatrzymania urzadzenia.

Sprawdzę to co mówisz jutro.

Acha, jeszcze zapomniałem dodać że jest to silnik bez świec żarowych, ale odpala bez żadnych problemów.
    Fotki silnika wstawię jutro.
  • Poziom 11  
    Jestem.
    Sprawdziłem dzisiaj agregat, ruszył normalnie pod obciążeniem, później odłączyłem zasilanie z agregatu i nic się nie działo, nie trwało to długo ale przez ten czas agregat normalnie pracował.

Daje jeszcze fotki silnika:

Trochę brudny będę musiał go umyć :)

Jeszcze raz proszę o sprecyzowanie co mam kupić, bo byłem w hurtowni elektrycznej zapytać o ten stycznik do wyłączania zasilania i włączania agregatu, ale nic takiego nie było.
    Nie znam się na tym i naprawdę nie wiem jaki ma zastosować ten stycznik.
    Taki stycznik, to nie jest jakieś gotowe rozwiązanie. Może i byś dostał w jakiejś specjalizowanej firmie coś gotowego, lub coś takiego by ci dobrali, ale zapłaciłbyś za to multum pieniędzy.
    Nie pytasz o stycznik do agregatu, ale trzyfazowy stycznik do pracy ciągłej. Wyjaśnij, że potrzebujesz do odłączania sieci domowej od zasilania i przełączania na zasilanie agregatu. Najlepiej im to rozrysuj. Jak jeszcze trafisz na jakiegoś elektryka, który ma o tym pojęcie, to ci doradzi.
  • Poziom 11  
    Poszukałem trochę w internecie na ten temat i dowiedziałem się że takie urządzenie nazywa się SZR, jest coś na ten temat nawet na tym forum Tutaj, są tam też dwa schematy ale nie bardzo łapie o co w tym chodzi, nie wiem jakie parametry mają mieć te podzespoły.
    Pomożecie mi w tym?
    Załączam tutaj te schematy: