Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik lamp elektronowych / Komputerowy analizator lamp

28 Sie 2006 00:04 9504 8
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich

Wpadłem na nieco odjechany pomysł
    Ponieważ ostatnio potrzebny mi miernik LAMP postanowiłem zainteresować się tematem
    Na razie zaczełem się uczyć na temat pomiarów

Wpadł mi do głowy pomysł opracowania i wykonania
    Komputerowego miernika/analizatora lamp elektronowych

Jestem w stanie wykonać pomiarową kartę PCI do takiego analizatora
    Ale zaczełem się zastanawiać czy nie było by lepiej wykorzystać do komunikacji z komputerem
    Portu RS232 choć ten port umiera

Więc zdecyduje się na USB 2,0

1. duża przepustowość
    2. port się rozwija
    3. elementy są coraz lepiej dostępne

Pozostaje wykonać część analogową czyli

1. zasilacze sterowane cyfrowo
    2. część pomiarowa oparta o przetworniki AC
    3. oprogramowanie

Myślę iż punktem wyjściowym może być ten projekt http://ecclab.com/start.php3?ID=1

Napiszcie co o tym myślicie , czy pomysł ma sens ?
    I na co powinienem zwrócić szczególną uwagę
    Komputerowy miernik/analizator lamp elektronowych ? Hmmm, pomysł ciekawy ale ......... Należy sie zastanowić czy wkład pracy jest odpowiedni do potrzeb. Typów i rodzajów lamp elektronowych jest bardzo dużo. Jeśli chcesz zrobić miernik dla jednego typu, to jeszcze byłoby opłacalne, ale dla wszystkich typów lamp to praca na lata.
    Głównym i najtrudniejszym elementem takiego miernika/analizatora to elektronika, która musiałaby umożliwiać:

- obsługę różnych typów lamp (kilkanaście różnych podstawek- cokołów, każdy cokół dowolnie konfigurowalny

- na dowolne nóżki (piny) każdej podstawki powinna być możliwość podania stabilizowanych napięć od ok - 100 do + 400 V lub więcej, zalezy od typu lampy. No i oczywiście napięcia żarzenia

- każdy pomiar powinien odbywać się pod obciążeniem odpowiednim do mocy admisyjnej lampy (oczywiście pomiar ten może być bardzo krótki)

- dla (prawie) każdej podstawki musi być możliwość podłączenia napięcia anodowego od góry

No i wreszcie część pomiarowa. Pomiary (charakterystyki) muszą być wykonane zgodnie z danymi katalogowymi i odniesione do tych danych (wyniki). A więc rozbudowana baza danych.

Co do software to nie ma istotnego znaczenia czy połączenie z kompem będzie przez RS-232 czy USB. Ale fakt jest taki, że i nad software'm popracujesz niemało .

Tak więc proponuję zastanowić się nad przedsięwzięciem, nad celem, potrzebami i opłacalnością. Rozumiem że jest to hobby, no ale ile i jak często można mierzyć i zdejmować charakterystyki lamp .....

Pozdrawiam
  • Specjalista - lampy próżniowe
    Nie rozumiem o co chodzi z tą mocą admisyjną:|. Jeśli to ma być naprawdę dobry miernik to powinien umozliwiać zdejmowanie charakterystyk lamp, zarówno anodowych jak i siatkowych. Mile widziana też opcja pomiaru próżni i być może paru jeszcze innych parametrów. Natomiast bardzo okrojony miernik mógłby mierzyć tylko emisję umowną lampy w układzie diody, przy obniżonym napieciu anodowym.
    Warto zauważyć, że taki układ mógłby być wykonany praktycznie jako przenośny. Matryca przekaźników do rekonfiguracji podstawek byłaby w tym przypadku dość uproszczona. Kiedyś to liczyłem i wyszło chyba nie więcej jak kilkanaście przekaźników. W wersji rozbudowanej, z rysowaniem charakterystyk byłoby to już coś koło 100 przekaźników.
    Zmniejszenie tej ilości byłoby możliwe, gdyby do dyspozycji było około 10 wybieraków telefonicznych.
    Uważam, że zastosowanie matrycy przekaźników (lub wybieraków) jest celowe, gdyż wówczas można w programie wybrać typ lampy, zaś ukłąd sam skonfiguruje piny. Lepsze to niż wtykanie kołków, ustawianie przełączników czy stosowanie cokołów wymiennych dla danej lampy.
    Zważywszy na horrendalne ceny mierników lamp-gruchotów uważam budowę miernika lamp za jak najbardziej celową.

Temat miernika już co najmniej rok wałkowany był na triodzie, choć nie doczekał się realizacji praktycznej. Wyprzedzili nas natomiast Niemcy. Na jakimś forum taki miernik był.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Witaj
    Ja zdecydowałem się na MATRYCĘ na przekaźnikach
    Już nawet mam ich z 1000
    Temat wrzuciłem na triodę i elektrodę
    Bo szukam osób które by chciały się przyłączyć do budowy

O ile sterowanie dla mnie nie stanowi problemu
    To z metodami pomiarów i bazą danych sam sobie NIE poradzę
    Powody są 2 to sporo pracy , no i trzeba mieć sporą wiedzę o lampach
    A ja się cały czas uczę !

Wstępnie projektując pomyślałem :

1. Konfigurację mogę zrobić na np. PCF8574 i PCF8574A lub na tych 16 kanałowych ale nie pamiętam symbolu.
    2. Sterowanie zas. Także na i2c „Dallas” potencjometry cyfrowe
    3. Bazę danych na MemoryStick bo wykorzysta się port „ISP”
    4. Do komunikacji przydała by się klawiatura PC + np. 4 x 20 linii LCD , choć 2 x 16 by wystarczył , ale to nie ma znaczenia „ bo są tanie”

Zastanawiam się tylko jak wykonać część pomiarową czyli przetworniki AC
  • Poziom 17  
    Temat nadal aktualny
    Ale nadal się uczę

Polecam zerknąć na link który znalazłem http://www.jogis-roehrenbude.de/Roehren-Geschichtliches/Roe-Pruefer/Farvi/Farvi.htm

Jest to jedea z nowych publikacji która poddała mi doskonały pomysł
    Ktoś powie "programator" to w pralce automatycznej

A NIE koniecznie w 1948 roku twórca w/w miernuka zaprojektował właśnie programator.
    PROSTE a zarazem GENIALNE rozwiązanie

POLECAM !!!

• Specjalista - lampy próżniowe
    Programatory w postaci dziurkowanych kart są powszechnie używane w miernikach lamp, na przykład w teslowskim BM215.
    Sęk w tym, że jest to średnio wygodne. Za każdym razem ze stosu kart trzeba wyszukać tą potrzebną.
  • Poziom 17  
    AlekZ napisał:
    Programatory w postaci dziurkowanych kart są powszechnie używane w miernikach lamp, na przykład w teslowskim BM215.
    Sęk w tym, że jest to średnio wygodne. Za każdym razem ze stosu kart trzeba wyszukać tą potrzebną.

Kolega ma Całkowitą rację.
    Ale ten Niemiecki to perełka "WYKONANIE"

Co do w/w miernika to załączam zdjęcie i link do dokumentacji
    Może komuś się przyda :)

http://www.oldradio.cz/meraky/bm215.htm

A tu doc podzielona na pdf-y , odzielnie schemat http://technoantique.narod.ru/lab/TESLA_BM215A/teslabm215a.html
  • Poziom 2  
    AlekZ napisał:

Dzień dobry, wszelkie informacje na temat testera lamp BM215a są na stronie:

http://ema.sweb.cz/tubetestery.html

tam znajduje się również link do strony gdzie można sobie zaprogramować dowolną karte: http://sroll.net/ok1srd/technika/bm215/ oprócz tych, które są dostępne jako PDF. Język czeski przetłumaczę jeśli nie będzie coś zrozumiałe.

Pozdrawiam

Boryslav