Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2x PCF801 lampy z OTV- czy da sie z nich zrobić Wzmacniacz?

28 Sie 2006 01:08 2285 7
  • Poziom 26  
    Witam expertów.
    Jak w temacie... Mam takie 2 lampki - nawet nie wiem do końca czy działają,
    Da sie na nich zrobić jakiś mały sensowny wzmacniacz?
    Są gdzieś jakieś schematy na takie?
  • Specjalista-oldradio
    jacynka84 napisał:
    Witam expertów.
    Jak w temacie... Mam takie 2 lampki - nawet nie wiem do końca czy działają,
    Da sie na nich zrobić jakiś mały sensowny wzmacniacz?
    Są gdzieś jakieś schematy na takie?

Raczej niezbyt. To lampa dedykowana do mieszaczy i innych układów telewizyjnych, do audio średnio się nadaje. Można ewentualnie triody w jakimś stopniu wzmacniającym użyć, ale ma ona dość małe wzmococnienie. Pentoda zaś ma charakterystykę regulowaną (selektoda) i do wzmacniania sygnałów m.cz. sie w ogóle nie nadaje (zniekształcenia).

Możesz na nich raczej radio zrozbić.
  • Poziom 26  
    Radio ? jakie pasmo ? i czy to trudne jakieś jest?
    Jak jest to może jaiś schemat ? szukałem już na te lampy czegoś na naszym portalu ale nic z tego ...
    No i do tego jeśli chodzi o lampy to niestety - jestem totalnie początkujący...
    wiem że działają "podobnie" jak tranzystor ,ale tyle tych nóżek, jaka zasada dokładna działania ,nic nie wiem. jak to wszystko sie wylicza.
  • Poziom 18  
    pentoda jako detektor a trioda jako wzmacniacz m.cz i pod sluchawki. Masz odbiornik reakcyjny na fale dlugie. Pokombinowac trzeba by było
  • Poziom 26  
    Wybaczcie, ale mi trzeba schematem rzucić. A tak na 80-108 Mhz to pewnie nie da rady?
  • Specjalista-oldradio
    jacynka84 napisał:
    Wybaczcie, ale mi trzeba schematem rzucić. A tak na 80-108 Mhz to pewnie nie da rady?

Da radę, ale raczej nie na początek. Proponuję ci zrobić radio na zakres fal średnich i krótkich (a tu jest naprawdę sporo fajnych stacji do posłuchania) z dwóch takich PCFek + coś na głośnik.

Pierwsza wersja, bardzo prosta: w układzie pentoda pierwszej PCF - wzmacniacz z regulacją wzmocnienia, trioda pierwszej - detektor reakcyjny dalej to coś (np. PL83) jako wzmcniacz głosnikowy.

Bardziej skomplikowana wersja - Pentoda pierwszej z PCFek - wzmacniacz w.cz., trioda - mieszacz samodrgający, pentoda drugiej - wzmacniacz p.cz., trioda - detektor coś więcej (np. EL83) - stopień końcowy.

Gotowego schematu nie znajdziesz, spróbuj przerobić schemat jakiegoś gotowego radia lampowego + konsultacje tutaj.
  • Poziom 26  
    Ok. dzięki . temat zamykam ponieważ raczej za dużo roboty (jak dla mnie ) niż treści z tego.