Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pytania nt głośników, zwrotnicy

Dylus 30 Jun 2003 21:01 2016 3
 • #1
  Dylus
  Level 11  
  Witam.
  Mam dla Was zestaw pytań :):

  1. Ponoć można do wzmacniacza podłączyć kolumny o większej impedancji. Mam wzmachola który na wyjściu ma 4 om. To czy gdybym dał do nich kolumny 8 omowe to byłby jakiś gorszy efekt akustyczny niż w przypadku podłączenia ich 4omowych rówieśników?

  2. Dałoby się zbudować zwrotnicę, która łączyłaby głośniki o różnej impedancji, która nie traciłaby za dużo mocy na jakieś oporniki?

  3. Kiedy stosuje się do obudowy zamkniętej dwa identyczne głośniki niskośredniotonowe podłączone równolegle? Co to daje? Większą efektywność zestawu, czy co?


  Dzięki za satysfakcjonujące odpowiedzi
 • #3
  Hrabol
  Level 25  
  1 najwieksza moc uzyskuje sie przy dopasowaniu impedancji jak zastosujesz wiekszej impedancji glosnik to moze byc gorzej jak by byl mniejszej zabezpieczenia by sie za szybko wlaczaly i latow go spalic

  2 pewnie ze mozna tylko to zalezy od wielu parametrow impedacji glosnikow efektywnsci i dobrania odpowiednio elementow kodziolkow rezystorkow i cewek

  3 a o jakie ich polozenie wzajemne Ci chodzi??? bo przez polaczenie rownolegle jak i szeregowe dwuch identycznych glosnikow zwiekszamy moc zestawu
 • #4
  qrchakos
  Level 20  
  1. Można podłączyć głośniki o większej impedancji (nigdy o mniejszej :!: :!: :!: ), będzie parę dB mniej ale za to mniejsze zniekształcenia. I nie powinno to powodować żadnych skutków ubocznych, oczywiście wzmacniacz daje wtedy mniejszą moc.

  2. Łączyć głośniki o różnej impedancji w jednym zestawie też można, o wypadkowej impedancji decyduje głównie sekcja niskotonowa, bo przy wysokich tonach i tak jest duży opór.

  3. Oczywiście jest wtedy większa efektywność, ale musisz mieć mocniejszy wzmacniacz.