Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

J-ka 1/2 fali,ale jako "pałka"

28 Sie 2006 10:06 3978 4
  • Poziom 27  
    witam.
    znalazłem ostatnio w sieci takie oto ciekawe wykonanie anteny 1/2λ typu J na pasmo UKF i UHF. po wykonaniu konstrukcji,antena wyglądem przypomina popularną "pałkę" radmorowską .zresztą jest bardzo podobna konstrukcyjnie.myślę ,że tak wykonana J-ka postoi na dachu nieco dłużej niż jej normalna wersja w której często jest problem z pomysłem na zamocowaniem gniazda antenowego i uszczelnieniu połączeń z nim.
    antena była wykonana z rurek miedzianych i pewnie najlepiej by było ją z nich zrobić ze względu na mozliwość lutowania.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Robiłem taką, duży stopień trudności wykonania (lutowanie cylindra)
    Stroiłem dodatkowym cylindrem nasuniętym na Φ32 i długością promiennika
    Marek
  • Poziom 27  
    a czy po zestrojeniu wymiary mocno odbiegały od tych podanych na rysunku ?
  • Poziom 38  
    Marek ma rację, zestroić ją będzie bardzo ciężko, lutować można palnikiem gazowym i lutem jaki używają hydraulicy. Na UHF względnie będzie pracować około 3,1 harmonicznej, ale kąt promieniowania głównego listka będzie w granicach 50°.
    Mam "J" 3x5/8λ własnej konstrukcji, wykonaną z polerowanych rurek aluminiowych. Stoi na dachu prawie 10 lat. Zagłądałem do niej raz, tylko po to aby zmienić kabel na lepszy o mniejszej tłumienności. Nie dawałem gniazda antenowego, kabel wprowadziłem w rurę promiennika/transformatora λ/4.
  • Poziom 27  
    ja chyba z czystej ciekawości spróbuję zrobić wersję na 70cm bo na 2m mam oryginał radmora.o wynikach dam znać i wrzucę jakieś fotki jak to wygląda.