Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie głowicy UKF w odbiorniku Unitra Diora Pionier/Stereo

28 Sie 2006 12:22 7378 15
 • Poziom 2  
  Dostałem się już do głowicy pod ekranem i teraz mam duże wątpliwości... ;)
  Wolę na chybił trafił nie pozbywać się kondensatorów więc proszę o pomoc, w załączniku dodaję schemat odbiornika (głowica zaznaczona).

  Z góry dziękuję. :)
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Witam.
  Zamiast:
  C1 (24pF) wstaw 12pF
  C88 (27pF) wstaw 12pF
  C5 (30pF) usuń
  C13 (36pF) usuń
  C7 (51pF) zmień na 36pF (wykorzystaj wylutowany wcześniej C13)
  C96 (6p8) zmień na ok. 4p7

  Następnie strój cewką heterodyny (L4) i kondensatorem dostrojczym C12 na agregacie pojemnościowym aby pokryć cały zakres FM (cewką dla 87,5, kondensatorem dla 108MHz, regulacje należy powtórzyć kilkakrotnie, gdyż wpływają wzajemnie na siebie). Jeśli nie można objąć całego pasma 87,5÷108MHz, to odwiń jeden zwój z cewki L4 i przesuń odpowiednio odczep. Drugim etapem jest dostrojenie obwodu sygnałowego (cewka L2 i kondensator C16 na agregacie) na maksimum sygnału na końcach pasma. Zasada jest taka jak wcześniej opisałem. Pozdrawiam.
 • Poziom 2  
  zabiore sie za to jak tylko znajde chwile czasu

  wielkie dzieki ! ;)
 • Poziom 2  
  mam problem z cewka heterodyny ( L4 na schemacie powyzej ) niestety przy strojeniu pokruszyl mi sie rdzen i cewka jest do wymiany.. teraz takiej samej w sklepach juz raczej nie znajde :/ czy ktos wie jak ją dobrac lub ewentualnie jakies inne pomysly?

  jeszcze planuje wycieczke po serwisach moze maja takie zabytki ale to dopiero po weekendzie..
 • Poziom 11  
  Też walczę z takim radiem i mam pytanie: Jak zmodyfikować kondensator dostrojczy c12???
 • Poziom 30  
  witam
  stosuj się do rad Krzychu7 z agregatem poza strojeniem gało nic nie robisz
  pzdr
 • Poziom 11  
  Przy regulacji, pokruszył mi się rdzeń cewki L4. Czy mogę go jakoś zastąpić innym?
 • Poziom 30  
  tak, najlepiej zastąpić rdzeniem U11 chodzi tu o odpowiednią przenikalność rdzenia
 • Poziom 11  
  Skąd mam wziąć taki rdzeń
 • Poziom 1  
 • Poziom 29  
  Co do rdzeni: wylutować cewki (o ile się nie da wykręcić rdzenia), z drugiej jego strony jest takie samo miejsce na kluczyk ,lub śrubokręt, obrócić rdzeń przesmarować ,sprawdzić jak się kręci i dopiero wówczas wlutowywać cewkę ,dobrać także odpowiednio kluczyk do rdzenia,lub doszlifować sobie z w miarę twardego tworzywa sztucznego(nie stal),najmniejsze odchyły podczas strojenia.
 • Poziom 2  
  Witam. Mam ten sam problem jak plewiq , tzn. częstotliwość 108MHz mam na środku skali i nijak nie mogę przesunąć jej do końca :cry: . Nie chciałem zakładać nowego tematu, a ten jest jeszcze otwarty no i odpowiedzi na to pytanie nie ma.
 • Poziom 22  
  Spróbuj wlutować w miejsce usuniętego C13 ten 6,8p, który oryginalnie był w miejscu C96
 • Poziom 14  
  Sporo się namęczyłem przy tym sprzęcie, i powiem tak: nie róbcie według opisu z drugiego postu, bo efekt jest mizerny. W załączniku poprawny opis przestrojenia - polecam wstawić trymery, i tak długo siedziałem strojąc ten odbiornik, ale uzyskałem prawie pełny zakres, i można normalnie wyregulować górę pasma, jak i wzmocnienie. W moim przypadku całkiem wykręciłem rdzenie cewek L4 i L2.
 • Poziom 32  
  Daniel1300 napisał:
  Sporo się namęczyłem przy tym sprzęcie, i powiem tak: nie róbcie według opisu z drugiego postu, bo efekt jest mizerny

  O wiele gorsze skutki wywołuje skorzystanie z porady polegającej na skracaniu uzwojenia cewki heterodyny, jaka co rusz pojawia się w opisach przestrajania głowic najprzeróżniejszych typów. Efektem jest w najlepszym razie odbiór na częstotliwości lustrzanej (heterodyna pracuje na częstotliwości niższej od odbieranej o 10,7MHz zamiast o tyleż wyższej) i o pokryciu całego zakresu CCIR można zapomnieć, nawet jeśli poprawnie przestroi się obwody sygnałowe w.cz. Przestrojenie na CCIR powinno polegać na radykalnym zmniejszeniu pojemności wszelkich obwodów w głowicy, indukcyjności zaś przy tym z reguły nawet nieco rosną. Toteż również i usuwanie rdzeni z cewek powinno budzić podejrzenia że się zrobiło źle.