Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jonolot model 1 z 5

Krokus22 28 Sie 2006 23:04 31476 95
    Krokus22
    Poziom 19  
    Właśnie dlatego do monochromatycznych stosowałem powielacz, a kolorowe, to wiadomo, jak wyżej :)
    AdamG
    Poziom 10  
    Fajna zabawka.Przerabiałem to jakiś rok temu.Pierwszy lifter ,który zbudowałem zapalił się po kilku sekundach pracy.Kleiłem go z 4 godziny i parę Q@#$%^ poleciało. No i zbudowałem następny,ale odległość między elektrodami była większa i co i nic leży,ale się nie pali !!!Teraz zaczęły się kombinacje z potencjometrami na płytce i z uzwojeniem pierwotnym na trafie.Na schemacie było 10 zwojów 1,5mm kwadrat ale w moim przypadku najlepiej sprawowało się 8.Przetwornicę zbudowałem z trafa wyciągniętego z TV Lexus czy inny Axion.Jedyne co kupiłem,to dwie elki 10000 mf i IRF no i niezniszczalny 555.Po wszystkich regulacjach lifter wystartował i można było dołożyć jeszcze obciążenie.Nie mierzyłem i nie ważyłem liftera,ale tak na oko dzwigał 50% swojej wagi.Pobór Prądu 2A przy 12 V. Jeszcze parę słów z moich obserwacji:drut na górną elektrodę może być w izolacji,dolna elektroda max. 2,5cm(wysokość) odległość między elektrodami 3cm.Jeżeli chcemy zobaczyć ciąg naszego silniczka to musimy przyłożyć zapalonego papierosa żarem do drutu i wtedy widać jak dym jest porywany i pchany w dół.Innymi słowy jest to silnik odrzutowy.
    kiler129
    Poziom 27  
    Odrzutowy ale na innej zasadzie :P
    A co do traf to cz jeśli mam z powielaczm moge wwalić jescze jeden powielacz ?
    senso
    Poziom 20  
    Fajna sprawa chyba wezme sie za to bo mam elektryke wyjeta ze starego monitora goldstara,czy jesli padlo w nim trafo zasilajace to trafopowielacz bedzie nadal sprawny??
    kiler129
    Poziom 27  
    Powinien bo przed trafopowielaczem maż kupe elemętów które by się ew. spaliły gdyby zasilacz dał zbyt duże napięcie :D
    kloose
    Uczeń
    mam problem mam powielacz ale sam bez tej kostki na końcu sam powielacz i ten dośc gruby kabel... bez tej kostki i 2 wystających przewodów....

Dodano po 5 [minuty]:

znalazłem reszte ale częśc kabli jest pocięta a powielacz wychodzi z transforamtora(tak sądze) a i jak będe mógł to porobie zdjęc
    Krokus22
    Poziom 19  
    Wrzuc zdjecia, to pomożemy.
    Trabi
    Poziom 36  
    Fajna sprawa, ale raczej tylko dla doświadczonych, przezornych, roztropnych i ostrożnych osób - w końcu może nieźle kopnąć.
    A czy ktos kombinował zasilanie tego bezpośrednio z.... ekranu TV? Tu też mozna "złapac" sporo kV. Zapewnie Ci co bawią się sporymi napięciami znają efekt "dzwonka" elektrostatycznego z dwóch puszek od piwa? :

Do ekranu TV przykładamy folię aluminiową (tych samych wymiarów co ekran) z dołączonym kabelkiem. Kabelek do jednej puszki piwa, druga puszka stoi obok i połączona jest kabelkiem z kaloryferem. Na puszkach lezy zapałka, na niej na nitce wisi blaszka z otwartej puszki (jako "dusza" dzwonka). Włącamy TV i... dzwonek dzwoni - zasada czysto elektrostatyczna: ładowanie i rozładowywanie "duszy" od puszek i przyciąganie jej raz do jednej raz do drugiej puszki :) . Fajny efekt.

PS: nie dotykać puszek bo nieźle walnie! Nie wiem ile kV "łapie" się zekranu TV, ale będzie tego sporo!
    Krokus22
    Poziom 19  
    Na niektórych TV to działa, ale w dwóch wypadkach uszkodziłem powielacze w TV wraz z tranzystorami sterującymi. Lepiej uważać.
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    No ja to podłączałem żarówkę 200W pod trafo Neptuna 505 ;) nic się nie stało... a z powielaczem jeszcze się nie bawiłem, ale czas zacząć
    WWektor
    Poziom 12  
    A zastanawiał się ktoś z was nad wprowadzeniem dwóch odzielnych obwodów. Powiedzmy tak, żeby podzielić jonolot na pół. Wtedy możnaby regulować moc obu obwodów i nadawać ukierunkowany lot takiej zabawce. Oczywiście problemem pozostaje dalej to, że model jest ciągle przywiązany kabelkiem do zasilania, które za nim niestety nie poleci. Kolejnym etapem byłoby stworzenie takiego jonolitu który by mógł zabrać ze sobą zasilanie (ktoś pisał że 50% swojej masy zabiera, podejżewam że byłoby to możliwe przy odpowiednich rozmiarach całości) :) Jeśli coś takiego by wyszło to napewno byłoby potwornie niebezpieczne dla otoczenia :P
    tomgart
    Poziom 25  
    Tak. Można rozważyć dodatkową płaszczyznę z koroną (cienkim przewodem) umieszczoną prostopadle służącą do wytwarzania siły poruszającej Liftera w poziomie.
    Krokus22
    Poziom 19  
    Zaintrygowało mnie to troszkę, jutro piątek, balsa jest, zasilanie jest, drut jest tylko super glue kupić i do dzieła. Pokombinuję w szkole nad systemem sterowania. Wielkie dzięki za pomysł.
    tomgart
    Poziom 25  
    Powodzenia Krokus. Ja z braku czasu utknąłem na etapie konceptu sterowania moim Lifterem. Powiadom o rezultatach.
    Dawiidxx
    Poziom 1  
    do Krokus22: a co zrobić z tymi dwoma czerwonymi kabelkami?

Dodano po 55 [sekundy]:

do Krokus22: a co zrobić z tymi dwoma czerwonymi kabelkami?
    Krokus22
    Poziom 19  
    Którymi czerwonymi? Opisz dokładniej.
    Może w święta dorobię "uzwojenia" sterujące moim lifterem. O wynikach pracy powiadomię :)
    WWektor
    Poziom 12  
    Znalazłem stronke w necie gdzie facet posyła myszke w przestworza :)
    http://jlnlabs.imars.com/lifters/orville/indexfr.htm
    Jest nawet filmik :)
    Zastanawiam się czy jakiś wyżyłowany silnik modelarski z małym generatorem wysokiego napięcia nie pofrunął by z czymś takim. Ale to tylko domysły, bo z akumulatorów to takiej energii raczej sie nie osiągnie (wszystko byłoby za ciężkie).
    Dodatkowo wpadłem na pomysł że można by zbierać emitowane elektrony do tzw. urządzeń FED (Free Energy Device) AFEP coś typu antenka zbierająca z powietrza ładunki i zamieniająca je na prąd elektryczny :) Ciekawe czy to by się udało Powstałby swoisty układ zamknięty do którego można by dostarczać mniej energii.
    http://noweenergie.org/index.php?p=artykuly&class=technika&s=afep

Myśle że to poważne wyzwanie ale godne uwagi.
    tomgart
    Poziom 25  
    Ja własnie swojego liftera (czy też "jonolota") zbudowałem na podstawie tej strony.

Z tym zbieraniem elektronów to jak z dmuchaniem w żagiel łodki na której się stoi. Raczej nie wyjdzie :)
    Krokus22
    Poziom 19  
    Niestety mała wydajność. Zobacz, w jonolota trzeba wpakować min. około 40W :)
    jardlin
    Poziom 1  
    Na tej stronie z tą myszą ten jonolot jest taki "piętrowy". Czy ktos wie czy tam są tylko dodatkowe warsty folii czy pomiędzy nimi są też druty?
    tomgart
    Poziom 25  
    Chyba tylko jest jedna korona (zn. się drut) Oglądałem te zdjęcia w powiększeniu i nie widać tam dodatkowych drutów. Zresztą gdyby był dodatkowy drut pomiędzy foliami to by z górną folią wytwarzał przeciwnie skierowaną siłę.
    jgrupa
    Poziom 15  
    Na jaką wysokość to się wznosi?
    tomgart
    Poziom 25  
    Mój puszczałem na około 1metr
    Krokus22
    Poziom 19  
    Ja też w załączniku wcześniej napisałem krok po kroku, jak go zbudować :)
    Otaku9
    Poziom 23  
    Jaki jest wymagany amperaż takiego liftera, ja mam własnej roboty lampe plazmową, daje ona jakieś 7-8kV i nie wiem do końca jak zrobić powielacz do tego, mam też trafopowielacz z jakiegoś philipsa czy cuć japońskiego, ale nie moge znaleźć schematu, jak by ktoś mugł z tym pomóc, spytam sie ojca o jakieś diody i kondensatory HV ale on raczej nie poprze mnie z tym i narazie ma tylko kiś kondensator 6,3 kV
    PLEASE HELP!
    Fyszo
    Spec od GSM
    A co z nierozładowanymi jonami? Ozon, tlenki azotu, rodniki? Co ze składem i jakościa powietrza i jego wpływem na taki jonolot. Czy duża wilgotność nie powoduje przebić.
    tomgart
    Poziom 25  
    Otaku9: kilka miliamper to góra

Fyszo: Ozon czuć od razu i to w ilościach hurtowych ;)
    Przebicia się zdarzają i to często - wtedy zarzuca całym lifterem
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto