Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przekaznik miedzy plytka 9V a zarowka 250V

k3nnymusic 28 Sie 2006 15:14 1497 8
  • #1 28 Sie 2006 15:14
    k3nnymusic
    Poziom 9  

nie wiem czy napisałem do dobrego działu ale ten wydawał mi sie najbardziej związany, a wiec do rzeczy:
    mam pewien problem ponieważ mam kit, który ma poprzez klaśnięcie zapalac światło. wyjscie tego układu wygląda mniej więcej tak jak na tym schemacie:
    dokupiłem do tego przekaźnik i nie mam pojęcia jak mam go podłaczyc ponieważ ma 5 nóżek i takie oznaczenia:
    do tego jeszcze sa 2 kable od żarówki i 2 kable od zasilania 230V, ale domyślam sie ze od masy będą zwarte a tylko kabel z napięciem pójdzie przez przekaźnik. mógłby mi ktoś wytlumaczyc jak mam to zlozyc w kupę i co podłaczyc do których nóżek przekaźnika wd rysunku?
    dodam ze nigdy nie robilem nic pod 230V

0 8
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 28 Sie 2006 15:23
    Elektrooonik
    Poziom 29  

0
  • Relpol
  • #3 28 Sie 2006 15:37
    k3nnymusic
    Poziom 9  

dzieki, ale nie do konca rozumiem tego rysunku. do nóżek 1,4 z tego co zczaiłem mam podłaczyc +,- żarówki, do 2,5 moją płytke, ale co to jest przy nóżce 3??? brakuje jeszcze + i - z zasilania(kontaktu) więc jak to mam podłączyc? nie klei mi się to ze względu na niepażysta ilośc nózek???

0
  • #4 28 Sie 2006 15:42
    Elektrooonik
    Poziom 29  

Nie, 2 i 5 to cewka przekaźnika, styki 1, 3 i 4 pracują jako przełącznik. 1 i 4 są normalnie zwarte a po zasileniu przekaźnika kotwica zwiera styk 1 i 3.
    To działa jak zwykły przełącznik.

Dodano po 1 [minuty]:

Dlatego styk 1-4 włączony szeregowo z żarówką powoduje że gdy przekaźnik jest wyłączony to styki te sa zwarte i zarówka swieci, po zasileniu cewki przekaznika (2 i 5) przekaznik rozewrze styki 1-4 i żarówka zgaśnie.

0
  • #5 29 Sie 2006 15:25
    k3nnymusic
    Poziom 9  

już udało mi sie zrozumiec zasadę działania jednak cos jest nie tak. mam przekaźnik na ktorym sa podane informacje:
    8A 240V AC | 15A 125V AC
    15A 28V DC | 15A 28V DC
    w sklepie prosilem o przekaznik 12V ->250
    jednak jak montuje caly uklad z zarowka to przekaznik nie przelacza. z ukladu jest podawane na jego nozki 2,5 napiecie 0 i ok6V zaleznie od stanu. czy jest to mozliwe ze to zle dobrany przekaznik? moze to napicie 6V jest za male aby je rozpoznal? jaki przekaznik w takim razie powinienem kupic?

0
  • #6 29 Sie 2006 15:32
    Elektrooonik
    Poziom 29  

1. Jaki to układ i jaki przekaźnik jest zalecany w jego opisie?
    2. Jakie jest napiecie zasilania układu?

0
  • #7 29 Sie 2006 15:52
    k3nnymusic
    Poziom 9  

1.jest to uklad akustycznego zdalnego sterowania. w dokumentacji jest napisane ze przekaznik powinien byc 12V i taki kupilem(jedna dioda w ukladzie jest chyba inna ktora moze dawac wieksze obciazenie ale uklad dziala bez zarzutu).
    2. napiecie zasilania ukladu to bateria 9V

-zrobilem test z zasilaczem i przekaznik przelacza sie przy co najmniej 2V wiekszym napieciu niz to podawane z ukladu. musze dobrac jakis mniejszy przekaznik? ale czy sa takie w ogole?

Dodano po 4 [minuty]:

podlaczylem nowa baterie to uklad zadzialal, ale chyba i tak lepszym pomyslem bylby mniejszy przekaznik zeby byla wieksza tolerancja. nikt przeciez nie bedzie wymienial baterii co 2 dni. moge tak zrobic? jaki przekaznik kupic?

0
  • Pomocny post
    #8 29 Sie 2006 16:09
    Elektrooonik
    Poziom 29  

zasil układ z 12V albo popros o taki przekaznik zeby z 9 działał

0
  • #9 29 Sie 2006 21:32
    k3nnymusic
    Poziom 9  

ok dzieki

0