Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BUDOWA subwoofera do volkswagena II

28 Sie 2006 16:57 1657 17
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich potrzebuje porady co do budowy subwoofera.Po 1 subwoofer musiałby zmieścić sie do bagażnika czyli około 65x40x50cm :) Po 2 chciałbym skonstruować go na takich głośnikach jak http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=357&vItemDB=itemdb lub http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=361&vItemDB=itemdb i tutaj musicie mi doradzić co lepiej wybrać głośniki 4 ohm czy 8 ohm, do tego niewiem jaką obudowe najlepiej zrobic aby ten bas był "syty" chciałbym żeby było mnie z daleka słychać a nie widać :P widziałem u kumpla zrobiony subwoofer na 2 głośnikach (niewiem jaka firma) 30 cm średnicy i pięknie mu to gra. Po 3 żeby koszty wzmacniacza nie przekraczały 300zł też doradźcie jaki. Po 4 próbowałem sam cos kombinować w Winisd alpha ale mi nic z tego nie wychodziło.Chciałbym żeby koszty tego wszystkiego czyli wzmaka + głośnika ,-ów nie przekroczyły 600zł, materiały na budowe obudowy wkrety kleje itp. mam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator CarAudio
    Weź raczej tego STX-AP za 155zł jest idealny do auta.Wzmak to możesz dać Monacora 1502 (będzie trochę za mocny ale lepiej mieć zapas mocy)Jak chcesz taniej to Monacor 602 (ma trochę za mało mocy,ale dużo ludzi ma takie zestawienie 602+AP i chwalą sobie).Te głośniki co podałeś to są "domowe" i potrzebują wiekszych obudów ,żeby zagrały,a ten AP to 40 l mu starczy.Jak skrzynkę sam zrobisz to masz 100 w kieszeni(to weź tego 1502 ).Zamiast STX możesz wziąć Lanzara max12 (w norauto najtaniej ok 230zł tylko weź jednocewkowego!!! ) i do tego Monacora 1502 i gwarantuję niezapomniane chwile na bastestach( tylko weź sobie woreczek możesz potrzebować bo Mk2 to małe autko :-) ).No a kumpel zzielenieje z zazdrości.
  • Poziom 13  
    A więc tak myślałem o tym głośniczku STX-AP ale stwierdziłem ze 1 głośnik to będzie za mało i tu mam dylemat czy dać 1 taki czy 2 , co do Lanzara max12 takze zastanawialem sie nad kupnem ale poczytalem troszke o nim i ludzie maja podzielone zdanie o nim i ten wzmacniacz gdzie mozna go zakupic
  • Moderator CarAudio
    Na allegro ok 389 zł i max 12 ludzie zawody DBDRAG może nie wygrywali ale 136db wyciskali.Jak umiesz to dołóż do maxa bo naprawdę warto( 2 maxy to ci pikawa stanie (oczywiście i 2 x1502 ) :-)
  • Poziom 42  
    jeden lanzar z dobrze zestrojona skrzynia rozwali ci samochodzik 1502 spokojnie styka i wyciaga prawie max mozliwosci z glosnika :)
    ps. watpie zebys te 136 decybeli wytrzymal w srodku:)
  • Poziom 13  
    hmmm no to teraz mam dylemat bo za te 2 lanzary wyszlo by mi 560 zl a za 2 gdn y 310 zl ciekawe jaka bylaby roznica i do tego 2 wzmaki to juz calkiem by przeszlo moje mozliwosci finansowe...moze zaproponowalibyscie jakies inne rozwiazanie...
  • Moderator CarAudio
    1 max + 1 1502 i masz 136 db po cholerę ci więcej
  • Poziom 13  
    no więc teraz najgorsze prosiłbym kogoś o obliczenie obudowy do tego bo niemam pojecia jak to zrobić
  • Poziom 29  
    a ja mam pytanie ile wyciśnie sie z Ap pod 1502 ?? decybelkow
  • Poziom 13  
    Weź tego MAXa 12 tylko z jedną cewką i monacora 1502 tylko nie przesadzaj bo ten wzmacniacz może ci go spalić ustaw taką moc aby nie było żadnych słyszalnych przebarwień (2 to mało samochodu nie rozerwą).

Ja bez obliczeń proponuje skrzynie 40-43 litry z BR 10 cm średnicy i długość 26-29 cm powinno grać świetnie.

Jeśli chcesz aby głośnik schodził niżej zrób skrzynie 47-50 litrów z takim samym BR, dzwięk będzie bardziej odczuwalny ale będzie mniej dB czyli ciszej.
  • Moderator CarAudio
    Cytat z innego postu kolegi dave_19 "obudowa za duza. wystarczy okolo 42-46 litrow na 41-43 hz"

Dodano po 4 [minuty]:

Ja bardziej bym się martwił słuchem(właściwie utratą), niż spaleniem maxa12.
  • Poziom 13  
    powalla - Ja bardziej bym się martwił słuchem(właściwie utratą), niż spaleniem maxa12.

No właśnie powalla ma racje a Ty chcesz 2 takie MAXy ładować w samochód.
    A skrzynie zrób jakieś 43 litry, bo głośnik też swoje zajmuje i będzie dobrze. Jeden litr więcej lub mniej nie robi różnicy, więc nie musi być aż tak dokładnie.
  • Poziom 13  
    No dobra ale przecież musze jeszcze jakiś kształt tej skrzyni zrobić :/ tylko jaki gdzie mam dać br jeśli moglibyście mniej więcej obrazkowo to przedstawić to bardzo bym prosił i jeszcze jedno skąd wziąć tego maxa12 jednocewkowego... patrzyłem na allegro ale jest tylko 2-cewkowy, ta obudowa ma być z płyty mdf to wiem tylko jaka najlepsza grubość i czy w środku trzeba będzie zastosować jakieś wzmocnienia??czym wygłuszyć?? czym uszczelnić?? doradźcie mi jaknajlepiej I jeszcze jedno co byście powiedzieli na ten głośniczek? także lanzara ---->http://www.allegro.pl/item121460795_lanzar_30_cm_1000_500_wat_rms.html
    No panowie jak zaczęliście mi pomagać to pasowało by skończyć ;) CZY ta obudowa tzn kształt by sie nadawał???
    BUDOWA subwoofera do volkswagena II
  • Poziom 13  
    No dobrze więc wytłumaczcie mi jeszcze jedno o co chodzi wam z tymi 41-43 Hz czy to jest czestotliwość do której schodzi głośnik czy może cos związanego ze skrzynią powiedzcie jaśniej bo nierozumie... Jeśli nikt nie bedzie zainteresowany to uważam temat za zamknięty
  • Poziom 42  
    bass reflex umiesc z przodu obok glosnika a skrzynie wytlumia sie watolina lub gabka akustyczna aha jeszcze jedna najlepiej zeby tylnia scianka byla pochylona pod katem okolo 75 stopni poprawi to troche akustyke i pozwoli dosunac skrzynie do tylniego siedzenia
  • Poziom 27  
    41-43 Hz to częstotliwość rezonansowa głośnika w obudowie.
  • Poziom 13  
    oks teraz juz wszystko wiem dzieki