Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montowanie anteny od CB radia

eska 28 Aug 2006 17:24 16748 28
Optex
    eska
    Level 12  
    witam

planuje zakup radyjka uniden pro 520 xl i anteny montowanej na stale (szukam antene Sirio DV 27 S Black ale cos nie moge jej nigdzie znalezc-ktos wie gdzie mozna ja kupic?) i moje pytanie jest takie czy latwo montuje sie ta antene ( i gdzie?) i czy mozna to zrobic samemu czy trzeba dac do zalozenia? Chodzi o samochod renault laguna '96

aha i odrazu jeszcze pytanie czy to jest dobry wybor - chodzi o radyjko i antene?
  • Optex
    szpara
    Level 28  
    Wybor calkiem dobry, Ta antena zrobila sie oststnio trudo dostepna ale jeszcze mozna ja kupic http://www.sonar.biz.pl/cennik.php
    Montaz mozna przeprowadzic samemu, a najlepiej na dachu. Jest jeszcze kilka innych dobrych anten, wybor jest duzy.
    eska
    Level 12  
    czyli ze trzeba zrobic dziure w dachu?

czy sa jakies anteny krotke - cos w stylu takiej jak antena do radia samochodowego czy wszystkie sa takie dlugie?

I czy jesli zamontuje antene na stale to bede ja mogl wyjmowac (odkrecac) tak jak zwykla antene do radia?
    M. S.
    Level 34  
    Zamontowałem antenę LEMM900 (80cm) w Seicento w miejsce anteny radiowej. Anteną radiową jest pręt fi 2,5 poprowadzony od lusterka wewnętrznego do deski. Gra i jedno i drugie. Anteny nie odkręcam bo wyglada jak radiowa (po nałożeniu na cewkę koszulki termokurczliwej). Upaprałem ją dodatkowo farbą więc pies z kulawą nogą się na nią nie popatrzy. Antena jest wystarczająco dobra na zasięg wykorzystywany na drodze. SWR 1,1-1,5. Przed założeniem warto rozkręcić obudowę cewkę i uszczelnić silikonem. Mokra cewka to SWR=2.
    don diego
    Level 32  
    Można też zastosować antene typu Triflex. Są to jakby trzy anteny w jednej. Radiowa, CB i GSM. Montuje się ją w otworach do anten radiowych w tylnej części dachu.
  • Optex
    eska
    Level 12  
    No wlasnie sie czaje na taka antenke bo nie chce robic dziurki w dachu. Co byscie polecali z tych anten vermont, trilex, tajnun, indiana?
    Deks
    Level 12  
    Zasada jest taka że im dłuższa tym lepsza więc tutaj wygrywa indiana mino swojej ceny. Sam mam indiane na uchwycie, idealnie się stroi.
    don diego
    Level 32  
    Ja osobiście spotkałem sie właśnie z Triflexem. Nie było problemów z dostrojeniem i dobry odbiór.
    eska
    Level 12  
    indiany jednak nie kupie bo jest za dluga. Wiec pozostaje tajfun albo vermont... z tych 2och co bedzie lepsze?
    eska
    Level 12  
    a vermont mozna ustawic pod jakim kontem sie chce? Np 45 stopni? Ma ktos moze jakies zdjecia z samochodem z ta antena - jak to wyglada.

Bo rozumiem ze dziury w dachu nie musze robic tylko podpinam pod zwykla antene radiowa?
    Deks
    Level 12  
    Tak vermont jest regulowany ale im bardziej oddalasz sie od pionu tym gorzej.
    Można wykożystać otwór po zwykłej ukf, tylko sprawdz jak stopka będzie pasować w Twoim aucie.
    eska
    Level 12  
    No tak ale moga je regulowac pod katek kiedy chce? Np jest juz na dachu i jak chce np gdzies jechac to mam ja na pionie a jak wychodze gdzies i zostawiam auto to moge ja zrobic na 45 stopni bez problemu?
    medicb
    Level 28  
    don diego wrote:
    Można też zastosować antene typu Triflex. Są to jakby trzy anteny w jednej. Radiowa, CB i GSM. Montuje się ją w otworach do anten radiowych w tylnej części dachu.

Chłopie o czym ty piszesz ...? Ja nie mówię, że cos takiego nie istnieje, nie widziałem. Pewnie toto chińskie. Odpowiedz mi, jak to ma działać?

... Cb - 27MHz
    ... radiowa - środek pasma 98Mhz
    ... GSM - 900MHz albo 1800Mhz hehehe hahaha buachacha :D
    ... szkoda, że jeszcze nie obejmuje programów satelitarnych

Czy ty widzisz jaka to jest rozpiętość pasma ... ? 27 - 900/1800MHz

Nie wiem czy szanowni koledzy zauważyli, że po wsadzeniu kawałka przypadkowego kabla do gniazda CB też będzie ono odbierało ... z dokładnie takim samym efektem jak wasza antena tri-trelemele.
    Po co zadawać sobie tyle kłopotu ... może wstawcie sobie płytkę od siatkówki ... albo zastanówcie się trochę po jakiego grzyba ktoś wyprodukował antene do CB, antenę do radia, antenę do GSM ... i po co je produkują dalej skoro są super kombajny Tri-trelemele :D
    Deks
    Level 12  
    Quote:
    No tak ale moga je regulowac pod katek kiedy chce?

tak
    don diego
    Level 32  
    medicb wrote:

Chłopie o czym ty piszesz ...? Ja nie mówię, że cos takiego nie istnieje, nie widziałem. Pewnie toto chińskie. Odpowiedz mi, jak to ma działać?

Sirio Triflex, to nie mit,taka antena istnieje naprawde. Zawiera w sobie trzy anteny. CB około 50cm, wokół niej jest owinięta antena radiowa, a w dolnej części jest antena GSM. Każda antena ma swój osobny kabel ze złączką. Antena jest krótka, funkcjonalna i nieźle się stroi(SWR zwykle poniżej 1,5). Jej wadą jest cena:)

Dodano po 4 [minuty]:

http://www.bartex-caraudio.com.pl/product_info.php?products_id=4013
    Twój sarkastyczny komentarz był trochę pochopny.

Dodano po 2 [minuty]:

albo tu:
    http://www.sirioantenne.it/prodotti_ant.php?idc=1008171255&idg=1008171169&idp=128
    jm1964
    Level 11  
    Quote:
    Każda antena ma swój osobny kabel ze złączką. Antena jest krótka, funkcjonalna i nieźle się stroi(SWR zwykle poniżej 1,5). Jej wadą jest cena:)

don diego rozumiem, że miałeś do czynienia z triflexem? Powiedz jak wyglada demontaz tej anteny np. w myjni? od dawna o niej myslę, a Twoja informacja o SWR < 1,5 chyba ostatecznie mnie przekonała.
    Tylko ta myjnia...
    pozdrawiam
    sp8gsc
    Level 26  
    don diego wrote:
    CB około 50cm, .... Antena jest krótka, funkcjonalna i nieźle się stroi(SWR zwykle poniżej 1,5).

Moim zdaniem jej zasadnicza wada musi byc niewielka skutecznosc w zakresie CB. Ze sie stroi to nic nie znaczy. Co za problem dostroic do radia kawalek gwozdzia? Zaden - filtr typu Π (pi- cewka i dwa kondensatory) daje dopasowanie impedancji i SWR bedzie zawsze 1:1. Tylko, ze skutecznosc takiej anteny z gwozdzia bedzie w granicach 1-2%. Im antena dluzsza tym lepsza. I tak nie da sie zastosowac na samochodzie anteny ćwierćfalowej (tzn o takiej dlugosci czesci promieniujacej), bo cwierć fali na 27 Mhz to ok 2,64m (300:27:4x0,95), wiec o wiele za duzo jak na auto. Dlatego stosuje sie wylacznie anteny skracane cewkami. Im dluzsza czesc promieniujaca tym lepsza skutecznosc i tyle. Nie da sie przeskoczyc praw fizyki. Oczywiscie antena musi byc wlasciwie zamontowana, a przy montazu nalezy przede wszytskim zwrocic uwage na poprawne dolaczenie przeciwwagi i wlasciwe usytuowanie anteny wzgledem przeciwwagi (w tym wypadku role przeciwwagi pelni karoseria samochodu), nie moze tez byc zaslonieta ani zbyt blisko innych metalowych elemtow. Owiniecie anteny CB inna antena jest raczej niedopuszczalne, bo wprowadza sie w ten sposob sprzezenie indukcyjne i odprowadza czesc energii do masy. Jesli jest to uzwglednione konstrukcyjnie przez producenta, to jakos tam chodzic bedzie, ale skutecznosc takiej anteny w zakresie CB w stosunku do innej anteny takiej samej dlugosci, jeszcze zmaleje, bo musi.
    don diego
    Level 32  
    Triflex jest na tyle elestyczny,że nie powinno się nic stać w myjni.
    karmien
    Level 2  
    eska wrote:
    witam

planuje zakup radyjka uniden pro 520 xl

O ile mi wiadomo Uniden pro 520XL jest na liście UKE, urządzeń które nie dostały homologacji. W przypadku kontroli Policji trzeba się liczyć z kłopotami.
    SP8JUX
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    don diego wrote:

....... i tam nic nie piszą o zysku, raz zwróciłem sie do importera tych "tri-cudaczków" ale bez odpowiedzi.
    Może ktoś wie coś na ten temat,
    Marek
    Krokiet
    Level 11  
    don diego wrote:
    Zawiera w sobie trzy anteny. CB około 50cm, wokół niej jest owinięta antena radiowa, a w dolnej części jest antena GSM.

Już, już chciałem kupić. Znalazłem nawet w USA wtyk do mojej Motoroli V3 (instrukcje Motoroli nie mówią nawet o tym, że można coś podłączyć zewnętrznego :!: ) a tu zonk - pasmo GSM 900MHz
    Jak wobec tego będzie wspomagać telefonik, jak to nie ta częstotliwość? :cry:
    medicb
    Level 28  
    No jasne, że taka antena będzie miała tylko jedno pasmo :D 900MHz jest systemem pozamiejskim czyli teoretycznie tam gdzie zasięg jest słabszy co sprowadza się do zastosowania anteny zewnętrznej.
    Krokiet
    Level 11  
    A to ja tego nie wiedziałem. Najpierw dowiaduję się, że 900MHz jest ciągle używane a teraz to. W swej prostocie myślałem, że 900MHz było analogówką, a teraz to już tylko 1800MHz.

Skoro w miastach 1800 a w lasach 900, to jest sens się podłączać :)
    maser81
    Level 19  
    Nie za bardzo jest sens bo miejsc gdzie nie ma 900MHz jest bardzo mało. No chyba że wiemy że na 99% będziemy operować w miejscach gdzie zasięg sieci jest mały (może środek Borów Tucholskich?)
    Antena dla GSM ma sens w przypadku systemów głośnomówiących zintegrowanych z radioodbiornikiem, nawigacja etc.
    A na CB - klasyczna antena z stalowym promiennikiem i solidną (mechanicznie) cewką u podstawy. Miejsc na aucie gdzie można zamontować antenę jest sporo i nie trzeba od razu dziurawić nadwozia (choć to najlepsze rozwiązanie - środek dachu)
    grab1
    Level 12  
    karmien wrote:
    eska wrote:
    witam

planuje zakup radyjka uniden pro 520 xl

O ile mi wiadomo Uniden pro 520XL jest na liście UKE, urządzeń które nie dostały homologacji. W przypadku kontroli Policji trzeba się liczyć z kłopotami.

Policja nie ma tu nic do gadania (może najwyżej sprawdzać czy nie kradzione), od kontroli radia jest PIR czy UKE (nie pamiętam jak to teraz się nazywa), a nie słyszałem aby te instytucje kontrolowały komuś pojazd...
    medicb
    Level 28  
    No nie ma prawa, ale co raz to cześciej słyszę że kierowcy boją się kupować radia używki bo ... nie mają plomby :) buachachacha a to wg federalnych oznacza, że radio nie spełnia norm hohoho! Najgoersze w tym przykrym kraju jest to że nie ma kogo wziąść za pysk w tej sprawie.
    rafal2400
    Level 2  
    koledzy pomozcie !!!!!!!!! czy kabel od anteny cb mozna prowadzic kolo instalacji elektrycznej juz pisze jak to zrobilem poprowadzilem kabel od anteny cb w dolnym progu tam jest wiazka instalacji elektrycznej Moje pytanie brzmi czy to w niczym nie przeszkadza?? prosze o pomoc
    andrew220
    Level 30  
    Jeżeli antena zestrojona to nie przeszkadza.