Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pedalboard DIY (Case na efekty gitarowe)

Scubzik 28 Sie 2006 19:15 24338 22
  • Witam...Chciałem przedstawić budowę mojej "podłogi" z efektami (pedalboard, floorboard) oczywiście DIY...właściwie to ustrojstwo owe jest jeszcze w fazie produkcji..ale uznałem, że może lepiej je pokazać "po kolei" a nie już gotowe :)) ..
    Ale od początku...
    1. Po co to to ?? Ano po to, coby zaprowadzić porządek wśród efektów, jak również pozbyć się nieprzyjemnych historii typu .. "cholera..coś nie działa" .. co często zdarza sie zwłaszcza na koncertach jeśli podłączamy na scenie wszystkie efekty ze sobą.. (ciągłe łączenie i rozłaczanie grozi awarią gniazd i kabli). Inną sprawą jest fakt "braku mobilności" efektów na podłodze !! Nie ma nic "przyjemniejszego" kiedy przester tudzież Wah-wah "ucieka" spod nogi na śliskiej scenie :))
    2. Z czego to to ?? Ano ze sklejki, kleju "Wikol" i śrub... a konkretnie ..sklejka 4mm<-ściany "wieka" i sklejka 10mm <-"podłoga"..Do tego listwy jako wzmocnienie konstrukcji...Całość oklejona z zewnątrz moją "ulubioną" okładziną z Obi za 4.99 zł/mk..
    Sama "podłoga" jest od środka oklejona tzw "mikrogumą" (Allegro) 3mm grub. ..dookoła podłoga posiada ramkę z ceownika alu (16mm średnica wewnętrzna..) Na gumie naklejone zostały paski rzepowe (włoski:)) celem umożliwienia mocowania efektów..Po prostu od spodu na efekty przykleję paski rzepowe (haczyki) i przyczepię do pedalboarda.. ..
    3 Ogólna koncepcja... Ano jest ona taka że na wspomniany pedalboard kładziemy efekty.. a przykrywamy go głębokim casem.. koncepcja jest eksperymentalna.. ale zobaczymy jak się będzie sprawdzać .. Case (wieko) ma 14 cm wysokości (z zewnątrz..) czyli jakieś 13,6 wewnątrz..W środku wyłożony jest 10cm gąbką .. co spowoduje dodatkowe dociśnięcie efektów podczas transportu.czyli większą ich ochronę.
    Okucia kupione na Allegro.. 4szt.. tylko na wieko... Alu ochroni narożniki samego pedalboarda.. W planach jest jeszcze oczywiście jakaś rączka.. oraz stopki... zameczki ze sprężynką i haczyki z odzysku... (Na fotach jeszcze sa nie oszlifowane<-w rzeczywistości już sa czyste i polakierowane..kolor Alu) Prawdopodobnie będą 4 zameczki.. i ewentualnie zawiasy rozłączne.. Niedługo kolejna porcja fotek...i bardziej szczegółowe opisy ...
    Proszę o opinie ...
    PS.. Ten case ma związek z projektem
    Bardzo prosty Bypass Gitarowy
    Foty umieszczam poniżej .. (Jakość "komórkowa" :)) )
    Pozdro :))

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Scubzik
    Poziom 14  
    Specjalizuje się w: muzyka
    Scubzik napisał 168 postów o ocenie 3, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście Łódź. Jest z nami od 2003 roku.
    kiler129
    Poziom 27  
    Ładne ale jakoś nie łapie jak w to wsadzic efekty :|
    Scubzik
    Poziom 14  
    Efekty pakuję (przyczepiam) na tą dechę z ramką alu .. na rzepy ...
    czyli podczas użytkowania mam pod noga tylko płaską dechę z efektami...a na czas transportu przykrywam to tym głębokim casem... (to co nazwałem "wieko") i ju .. :)))Pozdro!
    Devote
    Poziom 14  
    elegancko :) a jakie efekty tam zamieszkają ?? :>
    Scubzik
    Poziom 14  
    na początek zoom 1010 + Volume pedal bespeco (jako pedał ekspresji) ..do tego Rocker Kody i przerabiany Trash Metal.. ..w planach jest przester lampowy oparty na ECC83... Do tego tzw "kostki funkcyjne czyli "Signal limiter" (banalny obcinacz sygnału<-umożliwia natychmiastowe obcięcie sygnału wejściowego) oraz "Tone" czyli przeniesienie gałki z gitary do kostki.. i pewnie kilka innych wynalazków.. Te ostatnie oparte o układ wspomiany w pierwszym poście (Baypass)
    No i do tego jakiś prosty Line Selector :))
    Scubzik
    Poziom 14  
    Heh... Wah`a mam w zoomie 1010... i właśnie po to jest tam ten Volume Pedal który "robi" za pedał ekspresji.. Na marginesie - pedał ów jest zaopatrzony w dodatkowe gniazdo Jack 6,3mm stereo..czyli w jednym gnieżdzie mam we i wy.. Kto miał Zooma (jakiś multi) to wie że pedal ekspresji podłacza sie jednym kabelkiem stereo..
    Pozdro.. :))
    mmgryc
    Poziom 22  
    ładnie zrób fotke z efektami w środku
    Jake1
    Poziom 18  
    Ładne, nawet bardzo, i przede wszystkim praktyczne, nawet bardzo estetyczby rozdzielacz do zasilacza :) Jak zasilasz całe efekty? i co to jest to po prawej kwadratowe A/B box, loop?
    Scubzik
    Poziom 14  
    Zasilacz jest raczej standardowy..czyli stabilizowane 9V na lm7809...
    z tym że trafo jest raczej spore.. nie wiem dokładnie ile ma wydajności prądowej ale około 1,5A bankowo..Do tego spory radiator.. Zasilacz widać na zdjęciu w lewym górnym rogu case`a.. To podełeczko to zwykład przelotka IN/OUT ..zrobiona dla wygody..nie trzeba już wpinać gitary bezpośrednio w efekt a wzmacniacza w zooma.. (jest ostatni w pętli) tylko wszystko idzie do pudełeczka i tam tez podłączamy gitarę i amp..
    Co do rozdzielacza to jest to zwykły plastikowy kątownik tylko złożony w pudełeczko (boki klejone na "kropelkę" a wierzch przykręcany).. jak zrobię fotki "wnętrzności" podeślę .. :)))
    PS: klawiszki przesterów to zwykła blacha alu .. ryflowana .. chyba 2mm + wzór <- patent nieporównywalnie lepszy od oryginału :))
    Pozdro
    drozdo
    Poziom 13  
    kurde, też musze sobie taki zrobić bo już mnie denerwuje bałagan na koncertach :D
    filippilif
    Poziom 2  
    ile to wszystko kostyje we własnej produkcji
    Scubzik
    Poziom 14  
    Fakt...zapomniałem zapodać szczególowego kosztorysu..
    Od początku zatem:
    - drewno (sklejka) ..o ile pamiętam około 30zł w OBI (ale zakładam już 50)
    - okleina.. - z moich zaokrąglonych obliczeń wynika że całość to równo 1m kwadratowy czyli 4.99zł w OBI
    - okucia.. około 16zł z Allegro z przesyłką (jakoś tak)
    - mikroguma - cała kosztowała około 55 zł ale licząc tylko kawałek wychodzi około 20zł
    - śruby.. z 5zł..
    - aluminium mniej niz 20zł
    - rzepy (miałem) ale licząc już po cenie z allegro (czyli ok. 7zł) wyceniam na 25zł
    - zameczki z odzysku... Piwo dla kumpla:)) dzięki Panie Techniczny !!
    - jakies gwoździki do przybicia rzepów -- ok 1 zł
    - klej butapren ok. 5zł
    - robocizna -- bezcenna ...

Czyli w sumie (baaardzo zaokrąglając) = niecałe 200zł (+ około 30zł za tą dodatkową gumę którą można przeca wykorzystać albo opchnąć!!Ja osobiście wyrzeźbię z niej wymoszczenie do kolejnego kejsa - dla mojego bassmana :))
    Nie jest może hiper tanio ..ale około 50% taniej niż "fabryczny" case.. Poza tym jest taki jak ja chciałem ... bo przerabiać "firmowy" to już inna bajka..
    Pozdro!!
    filippilif
    Poziom 2  
    Rozumiem że to takie ciemne pod efektami to ta mikroguma tak?
    Scubzik
    Poziom 14  
    Taa, ..dokładnie.. taka .3mm .. wbrew pozorom ten materiał jest mocny.. zwłaszcza kiedy jeszcze naklejone nań są rzepy... nic sie nie rwie...A kleiłem go na butapren..i się nie rozpuścił..
    Zamieszczam LINK do stronki gdzie znaleźć można kilka fotek case..

PS: zmieniłem łaczkę między przesterami na "tradycyjną" czyli na kabelek z kątowymi wtykami..Sztywna łączka jednak się nie sprawdza.. można sobie gniazda pouszkadzać..Pozdro!!
    marcinburzig
    Poziom 11  
    Witam

Ma pan może schemat do tego zasilacza??

Z góry dziękuje i pozdrawiam
    Scubzik
    Poziom 14  
    jeśli chodzi o schemat to jest to naprawdę standardowa aplikacja oparta o LM7809..Czyli bardziej niż "popularny" układzik..Parę kondensatorków.. LM-ik.. płyteczka (banał) oraz oczywiście trafo (ciut niedopasowane..ale z braku innych..cóż)..Jednak jeśli miałbym doradzać .. to nie polecałbym takiego rozwiązania, no chyba że zasilamy układy z dodatkową filtracją. Dlaczego??..ano dlatego, że jak się podłączy kilka różnych efektów.. to mogą one "siać" na inne i np.. u mnie w multiefekcie pojawia się przez to nieprzyjemny szumek .. i taki hmm dziwny dźwiek podczas migania wyświetlacza.. (poprostu "słychać" jak mryga-- dziwne nie ??? ) Polecałbym zasilacz albo na toroidzie (duzo dobrego o nim słyszałem) albo układ z filtrowaniem ..albo ... zasilacz "kilka w jednym" czyli osobne stopnie zasilania na każdy efekt (każdą grupę efektów)..
    Z powyższego wynika,że zasilacz ów jest słabym ogniwem całości pedalboarda.. ale ... w planach jest wymiana :)))
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z DIY pozostałe
    kulfon16
    Poziom 13  
    Witam i od razu przepraszam za odgrzebanie tematu. Można prosić o jakiś rysunek techniczny albo coś podobnego samej skrzyni? Chodzi mi konkretnie o wymiary zewnętrzne (żeby wszystko było zwymiarowane).