Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik Briggs & Stratton 3,5HP - brak iskry

28 Aug 2006 22:21 26258 11
  • Level 18  
    Witam wszystkich. Problem tkwi w kosiarce, którą mój ojciec pożyczył swemu wspaniałemu koledze który po godzinie odwiózł mu ją twierdząc że mu zgasła i.... no właśnie-jest trupem. Oczywiście jako że jajko podobno mądrzejsze od kury, miałem się nią zająć i tak też robię. Sęk w tym że to mnie zadziwia bo na wyjściu przewodu W.N. nie ma iskry. Sprawdzałem miernikiem i między wyjściem przewodu a masą kosiarki jest około 2kOHm. Jest też zwarcie do masy przewodu wychodzącego z cewki w punkcie zapłonu. Niestety nie mam oscyloskopu ale podłączywszy miernik i powoli kręcąc kołem zamachowym na "fajce" świecy mam około 10V także jakieś tam napięcie sie indukuje. Nie wiem czy kupować nową cewkę bo nie mam pomysłu jak ją dokładnie sprawdzić. Iskry jak nie ma tak nie ma.... Może jakieś sugestie opisujące sposoby ze starych dwusuwowych silników? Pozdrawiam.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 14  
    może przewod od fajki jest przerwany? czasami najprostrza rzecz zawodzi
  • Level 20  
    Zobacz czy czasem nie zablokowal sie albo nie zepsul uklad gaszenia silnika kosiarki. moze rzeczywiscie to nic powaznego?? Tylko po prostu jest caly czas stop
    Pozdrawiam
  • Level 18  
    a czy układ gaszenia silnika ma coś wspolnego z iskrą? Jeśliby odcinałby masę to byłby powód bo co do przewodu fajki to najwidoczniej jest on cały... A jaka powinna być rezystencka przewodu wraz z cewką? Bo wydaje mi sie ze jest prawidłowa....

Dodano po 45 [sekundy]:

a czy układ gaszenia silnika ma coś wspólnego z iskrą? Jeśliby odcinałby masę to byłby powód bo co do przewodu fajki to najwidoczniej jest on cały... A jaka powinna być rezystencja przewodu wraz z cewką? Bo wydaje mi sie ze jest prawidłowa....
  • Level 17  
    NIe wiem jak to jest w kosiarce ale podejrzewam ze tak samo jak w samochodach i motocyklach, wiec moze ci troche pomoge. W cewce zaplonowej sa dwa uzwojenia - jedno powinno miec rezystancje kilku kiloOhm a drugie ulamki lub kilka Ohm. Przewod WN tez powinien miec rezytsancje kilku kOhm. Najlepiej wykrec swiece, wsadz ja do fajki, i przyloz swiece gwintem do masy. Tak trzymajac za fajke (uwazaj zeby nie dotknac do WN) druga osoba niech sprobuje odpalic silnik. Wtedy bedziesz widzial czy przeskakuje iskra na swiecy.
    Sprawdz tez kondensator, platynki, wszystkie przewody i polaczenia w ukladzie zaplonowym.
  • Level 18  
    no całość poleega na tym że w taki sposób sprawdzałem i nie ma iskry...

Dodano po 47 [sekundy]:

a co do rezystancji cewki wn to jest tam 10kOHm. Błąd?
  • Level 17  
    Podejrzewam ze te 10kOhm uzwojenia wtornego to dobra wartosc. Spojrz na opisy tych 3 cewek zaplonowych:
    http://www.zelmot-electric.pl/produkty/elektrotechnika/cewki.asp?j=p

Jezeli sprawdzales i na swiecy nie ma iskry to ja bym sprawdzil uzwojenie pierwotne (kilka ohm) no i platyny i kondensator (jezeli takowe sa). No i wazne jest tez napiecie zasilania cewki - nie wiem jak to jest tam rozwiazane.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Treborrrrr jak masz niedaleko, to przywieź tego sprzęta do mnie. Zobaczymy,odpalimy, skosismy... Bez walki sięnie poddam.
  • Level 39  
    Wprawdzie też nie znam tego silnika ale zasugeruję, iz w niektórych rozwiązaniach funkcjonuje elektronika. Inicjator pytania niespecjalnie opisał silnik oraz układ zapłonowy
    Kolego LIZARD. Moim zdaniem to zwarcie uzwojenia pierwotnego właśnie włączy układ zapłonowy.
  • Level 12  
    Układ gaszenia kosiarki zazwyczaj zwira cewkę zapłonową do masy przez co nie indukuje ona iskry. poza tym częstym powodem braku iskry jest wyschnięcie kondensatora (jezeli takowy kosiarka posiada) :))
  • Level 15  
    Witam.

Przerabiałem już takie awarie nie tylko przy kosiarkach ale i przy pilarkach. Jeśli przewód WN nie jest przerwany i ten czarny cienki przewód od gaszenia kosiarki nie jest na stałe zwarty do masy to najprawdopodobniej masz uszkodzony moduł zapłonowy - niestety jest to element którego nie da sie naprawić - nowy to koszt 170-250zł. spróbuj go przysunąć maksymalnie do wentylatora. Ja to robie zawsze w ten sposób że wkładam kartkę papieru między moduł a wentylator i wentylator ustaiwam tak żeby magnes przyciągnął moduł do siebie. wtedy dokręcam śruby mocujące moduł. Jak masz zdrowe serce to spróbuj włożyć palec do kapturka od świecy i zakrecić wałem korbowym - powinno Cie konkretnie trzepnąć. A tak na marginesie sprawdzałeś świece? jak jest czarna to napewno ma przebicie - trzeba dokładnie wyczyścić.

Pozdrawiam
  • Level 18  
    Już po problemie. Na wale napędowym jest ... taki przerywacz. Był uszkodzony. Śmiga i kosi.