Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mikrofon bezprzewodowy

trzygrosze 29 Sie 2006 07:16 8750 7
  • mikrofon bezprzewodowy
    Witam szanownych :] Chciałbym przedstawić mój mikrofon bezprzewodowy na zakres FM. Sam mikrofon to jakiś tam tani szmelc za 9zł, szybko się popsuł a do jego obudowy wsadziłemmininadajnik wg schematu AVT niepamiętam jakiego ale to jest ten "cienki " na BF245(?).
    Baterie wsadza się na styk w wycięty fragment "korpusu " wszystko trzyma się mocno bo "korpus" tworzy jakby kleszcze ściskające baterię.
    Dostrajanie odbywa się za pomocą trymerka w otworze widocnego na zdjęciach.

Jak to działa ?

No wiadomo, do profesjonalnych celów się nie nadaje, raczej może służyć jako zabawka. Zasięgu jeszcze nie sparwdzlem ale będzie te kilkanaście metrów na bank :] Czas pracy ? - nie sprawdziłem. Częstotliwość się wacha i to jet troche wkużajace. Jakość dzwiękunie jest jakaś straszna :]

Mikrofonik jeszce nie jest ostatecznie skończony, myslę nad zmianą nadajniczka na coś lepszego

Mikrofonik

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    trzygrosze
    Poziom 21  
    trzygrosze napisał 587 postów o ocenie 14, pomógł 11 razy. Mieszka w mieście Szczecin. Jest z nami od 2003 roku.
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Kiedyś bawiłem się troche w tego typu zabawki. Mam gdzieś schemat układu troche "mocniejszego" - ale na większej ilości elementów (tu pewnie można je na palcach policzyć).
    Co do pływania częstotliwości - niestety jest to wada tych najprostszych układów. Wynika z stopniowego rozładowywania się baterii.
    Nie napisałeś jak z mikrofonem (jako element elektroniczny). Czy wykorzystałeś ten który był razem z obudową czy może jakąś wkładkę elektretową (z zestawu)?

Generalnie brawo za pomysł - zarówno wykorzystania starego mikrofonu, jak również umiejscowienia baterii :)
    trzygrosze
    Poziom 21  
    Oryginalny mikrofon usunołem i teraz siedzi tam elektret, który domyślnie był na schemacie.

Ja też kiedyś bawiłem sie w mininadajniczki, podsłuchy i takie tam co było dość pochłaniające :] ten akurat "projekt " wykonałem jakieś dwa lata temu, wczoraj wieczorem go przez przypadek znalazłem i.. wylądował na elce :P

ps. myśle że nikt by się nie obraził jak byś pokazał cuż to za tajemniczy schemat posiadasz :D
    Przem188
    Specjalista EDA
    Jakiś czas temu sam pokusiłem się o zbudowanie czegoś konkretnego- https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic475585.html ,
    Jeszcze schemacik z tamtego tematu:
    mikrofon bezprzewodowy
    W tym ukłądzie zmieniłbym syntezę na to, co dostępne w polsce i mikrofon -cudo jak na warunki amatorskie. Aha, no i podwoił częstotliwość x2 z 87-108 na 174-216 (87Mhz x2 =174Mhz, 108x2 =216Mhz), pasmo wykorzystwane przez mikrofony choćby sprzedawane te na Allegro. Jakość dzwięku super, ponieważ pierwotnie był to profesjonalony podsłuch. Zasługa tego SSM-a. Jednyny problem to zaprogramowanie proca. Hexa do niego mam,jakby kto potrzebował. Ale muszę poszukac. Wydaje się, że lepiej byłoby jednak zastosowanie innej syntezy, np. AT90.... i ze np. SAA1057, zaprogramować AT nie jest aż tak kłopotliwe, a wsadów do niego jest, np. ze stron z piurackimi nadajnikami FM. Jedynie co, to należy zwrócić uwagę na zasilanie ukłądu syntezy iprocesora odpowiednie do warunków bateryjnych. Pozdrawiam.
    Przem188
    Specjalista EDA
    Tak, to już jest cacy mikrofon. Jakość dzwięu super, naprawdę super, jakośiowo nie odbiega od tych mikroiportów sprzedawanych nan allegro. Nieweile ustępuje też tym w pełni profesjonalnych. Jedyny problem to odbiornik . Ja używałęm zwykłęgo na pasmo FM a w tor m.cz wpiełęm dekompresor na NE571, bo bez niego dżwięk był taki "płaski i pudełkowy". Gdyby nie brak schematów odbiornika na pasmo 174-216 Mhz powstałby porządny zestaw mikroportu do prac na scenie. A tak, to tylko mogłem po kilku latach prób z podobnymi ukłdami pocieszyć się że nareszcie uzyskałem jakość transmisji na porządnym poziomie, co dotychcasz było nieosiągalne.
    mr.box
    Poziom 15  
    Mrrudzin odpaliłeś w końcu tego bezprzewodoweg mik-a??
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Cytat:

Mrrudzin odpaliłeś w końcu tego bezprzewodoweg mik-a??

Tego na schemacie w moim wcześniejszym poście odpaliłem (klasyczny układ z kitu) i używałem wiele lat. Kiedyś nie było odtwarzaczy mp3 - więc po małych modyfikacjach układ nadawał sygnał z wyjścia komputera. Odbiornikiem było małe radyjko na 2 baterie z podłączonymi słuchawkami.
    Takie "słuchawki bezprzewodowe".

Nadajnika 2W nigdy nie uruchomiłem. Leży jeszcze gdzieś w kartonie.