Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sieć wifi na 3 domki. Antena do AP. Dodatkowe anteny? Gdzie kupić?

29 Aug 2006 16:52 1810 14
  • Level 23  
    Chciałbym zrobić niewielką sieć bezprzewodową na 3 domki jednorodzinne. Oddalone są one od siebie o ok. 30 m i rozmieszczone na trójkącie równobocznym. Napewno będe potrzebował AP. Będzie on stał w jednym z domków. Przydałby się taki ze switchem to przy okazji można by podpiąć kablem dodatkowy komputer w tym domku. I teraz moje pytania:
    1. Czy do każdego AP z odkręcaną anteną można podpiąć antenę zewnętrzną.
    2. Czy dodatkowe anteny są konieczne? Jeśli tak to jak było by to najlepiej zrobić i czy dodatkowa antena musi być podłącznoa zarówno do AP jak i do kart sieciowych w pozostałych dwóch domkach?
    3. Czy można ewentualnie puścić na kablu antenę wbudowaną w AP?
    4. Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w ewentualne anteny i kable?
    5. Czy kable prowadzące od kart sieciowych do anten są dużym ograniczeniem? Jakie są rozsądne odległości?
    6. Czy należy jakoś specjalnie przejmować się końcówkami w kablach/antenach czy może poprostu są odpowiednie przejściówki bo widzę, że jest kilka standardów.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • CSICSI
  • Level 21  
    Wiec tak,ja proponowalbym uzycie anten zewnetrznych,nie kazdy AP ma takie.Osobisie polecam Ci AP LINKSYS WAP 54G jest naprawde switetny jak za te pieniadze.Co do anten,przy tych odleglosciach mozesz zrobic sobie sam anteny,to nic trudnego,wystarczy poswiecic niecaly dzien i napewno bys mial zrobione.Jezli chodzi o przewód u klientow to im mniej tym lepiej,jego dlugosc zalezna jest od zysku anteny klienta oraz anteny na bazie.Nie powinno sie przekraczac 15m na H-155 na przewodzie H-1000 mozesz dac wiecej.Przy takich odleglosciach nie ma sensu inwestowac w drogie koncowki.

Ps. nie ma sensu przedluzac przewodem standardowej anteny,wszystko odlozy sie na przewodzie.
  • CSICSI
  • Level 23  
    Czyli proponujesz 3 anteny? Tylko jakiego typu? Dwie kierunkowe (yagi?) + jedna (sektorowa?dookólna) przy AP?
    Zrobienie anten samemu jest ciekawą propozycją zwłaszcza, że chciałbym aby koszt był niski. Jednak nie robię tego dla siebie więc wolę coś sprawdzonego bo chcę uniknąć błędów i konieczności wykonywania poprawek itp. zwłaszcza, że nie mam w tym zbyt dużego doświadczenia.
  • Level 23  
    Skrętka odpada ze względu na brak możliwości puszczenia kabla ani górą ani dołem. Poza tym gdybym rozważył zrobienie takiej anteny samemu to koszty nie były by drastycznie większe niż przy zwykłej skrętce.

Ten biquad jest naprawdę interesujący zwłaszcza, że mam pod ręką laminat pokryty miedzią oraz rurkę miedzianą o fi zewnętrznej równej 1,5cm (starczy?). Czy reflektor musi być aż tak duży bo pod ręką mam laminat o szerokości 10cm. Drugie pytanie to czy takie 3 anteny będą odpowiednie bo jednak są one dosyć mocno kierunkowe więc nie wiem czy AP z taką anteną obejmie dwie pozostałe.

Ostatnie pytanie dotyczy kabla. Jaki mam zakupić i gdzie (chodzi o sklep internetowy z dobrą ceną oczywiście).

p.s. Po chwili przemyśleń wydaje mi się, że reflektor musi mieć takie wymiary bo taka jest długość fali dla 2.4GHz...
  • Level 21  
    Biqady beda klienckie,natomiast omni na baze,najlepiej stosowac taki ekran jak w opisie ,niemiej mozna troszke zmniejszyc,oby tylko nie byl mniejszy niz konstrukcja z druta.Ja biqady skladalem bez rurki,na dystansach na koncach,calosc wstawialem w obudowe uniwersalna ze sklepu elektronicznego i smiga az milo do teraz.Co do przewodu to zaleznie ile bedziesz mial od kompa do antenki,bo przy takich antenkach to przydalo by sie do okolo 7m..no moze do 10.Przewod mozesz kupic w dobrym sklepie elektroniczym lub ,np allegro,lecz najtansze to najczesciej podróbki.Przy malych odleglosciach do anten uzywa sie H-155 przy duzych H-1000.

Zajrzyj tez tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2933203#2933203 jest tez tam dokladny opis biqada w pl
  • Level 23  
    A jaka jest wytrzymałość takiego urządzenia na warunki atmosferyczne? Bo miedź szybko śniedzieje co prawda tylko na powierzchni. Czy ma to jakiś wpływ na działanie?
    Rozumiem, że mogę tą antenę całkowicie zamknąć w pudełku np z jakiegoś tworzywa sztucznego.
    Zapewne najlepiej by było gdyby antena była na stałe połączona z kablem tak aby nie osłabiać sygnału na dodatkowym złączu.
    Jaki byłby koszt takich anten w wykonaniu fabrycznym i gdzie mogę je kupić (jestem ciekawy jaka jest alternatywa, gdyż jak mówiłem sieć robię znajomym i być może zabawa w anteny własnej roboty nie będzie konieczna jeśli kwota nie będzie zbyt duża).
  • Level 21  
    Altenratywa znajduje sie na allegro,cena..rozniasto,paramtery wielokrotnie zawyzone,pozatym anteny budowane z dokladnoscia do 1 cm!!! chlam ,chlam i jescze raz chalam.Kolesie robia biqady okropnie a mimo to dzialaja!Wiec jezeli dobrze go zrobisz to bedzie cudo!Co do wytrzymałosci ,ja malowalem je w srodku spreayem zeby nie sniedzialy,zapewnie wprowadzilo to jakies tlumienie,ale lepsze to niz patyna...
  • Level 23  
    Ok czyli sprawa jest prosta. Robię dwa biquady + omni. Z tego co zauważyłem biquady mają podobną, kierunkową charakterystykę zarówno w pionie jak i poziomie a jak jest z tą omni?
    Jakie jest prawdopodobieństwo, że zadziała mi to bez anteny omni jeśli np postawię AP na oknie a biquady skieruję w jego stronę? W końcu 30m to niewiele.
    Czy będzie dobrze jeśli omni wykonam z kabla H-1000 a do połączeń użyje kabla H-155? Czy rurka w biquadzie musi mieć koniecznie pół cala? Bo moja ma 1.5cm fi zewnętrznej i 1.2 wewnętrznej co przy użyciu np kabla H-1000 dałoby wydaje mi się w miarę dobrą możliwość wciśnięcia na ścisk..
  • Level 21  
    W biqadzie nie musi byc wogole tej rurki,obojetnie jaka dasz (w granicach rozsadku :D )Mozesz sprobowac ja jednak na Twoim miejsu uzylbym innej anteny niz tej standardowej poniewaz przydalo by sie miec porzadny zasieg(z zasiegiem spada transfer)W bigadzie polaryzacje mozesz zmieniac,omni ma chyba pion,ale pewny nie jestem ,musiabym zerknoc,jakby nie bylo to z tym niebeidze problemu,biqad powinien mie troszke mniejszy kat w pionie,natomias omni powinna miec 360°.Oczywiscie mozesz uzyc H-1000 do budowy anteny ,a H -155 do podlaczenia,jezeli jestes z okolic kielc moge Ci podarowac kawałek H-1000.
  • Level 23  
    Niestety do Kielc mam daleko ale dziękuję za pomoc. Ta antena omni ma bardzo selektywną charakterystykę w osi pionowej. Zapewne konieczne będzie takie ustawienie anten aby tworzyły one jedną płaszczyznę. I jak to jest z ich kierunkowością. Czy taka o polaryzacji pionowej musi być ustawiona odpowiednio w stosunku do ziemi a może chodzi jedynie o to aby dwie anteny o polaryzacji pionowej były zgodnie spolaryzowane tylko wtedy oreślenie pionowa/pozioma traciłoby chyba sens i wystarczyłoby powiedzieć, że zgodna.

p.s. Czy znasz kogoś godnego polecenia na allegro z takimi antenami? Widzę, że ceny nie są aż tak wysokie, więc chyba jednak kupię gotowe. Nie będzie problemu z zabezpieczeniem i mocowaniem. Osoby którym to zakładam nie znają się na tych sprawach i gdy coś się odłączy/zaśniedzieje/zabrudzi itp to może być problem, więc gotowe rozwiązanie może okazać się lepsze. Zwłaszcza, że nie będzie mnie na miejscu żeby ewentualnie pomóc.
  • Level 21  
    Chodzi o to zeby byly zgodnie spolaryzowane.Co do allegro to wiesz...kazda antena jest inna,ja kupje od Siata i od nielubianych przez niktorych YAGI PL maja nicki ITAP czy jakos tak,natomias koles z nicku GODGARD (ktorego chyba nie ma bo zawisili mu konto)zmienil nick na wasserman costam,koles jest z trzebiatowa i sprzedaje totalny chlam,jak cos to mam w domu rozlozone jego patent wiec moge da foty,z tym ze teraz to itak jest ok bo po moich modyfikacjach.Mam z domu na zbuciu zestaw,lecz zamoncy dla CIebie ,bo to szczelinowac panel 20dbi ,oraz 2x YAGA 16,wiec nie nadaje sie do CIebie.Jak cos wybierzesz na allegro to daj linka to postaramy CI doradzic i pomuc.aaa i nie polecam tez sieci21 i andreo21.To moje osobiste zdanie ,natomiast od v1v kupilem promiennik do paraboli (biqad) zrobiony tak ze wygladal w srodku jakby spadl conajmniej z 2 pietra.

Mysle ze przydaloby Ci sie no cos takiego http://www.allegro.pl/item123609582_interline_horizon_9dbi_2_4ghz_st_dobry_100_sprawna.html
  • Level 23  
    Mam jeszcze jedno pytanie. Gdzie najczęściej ustawia się takie anteny? Na dachu a może na ścianie budynku? Czy jeśli antenę dookólną zaczepię z jednej strony budynku to napewno nie będzie zasięgu z drugiej strony?
  • Level 21  
    Antene dookulna musisz postawic na kominie(na najwyzszym punkcie domu i najlepiej na tym najwyzszym z tych trzech).Klienckie tak zeby bylo widac antene dookulna i bylo uzyte najmniej przewodu.Polecam lekture http://www.wardriving.pl/new.php?nr=50
  • Level 23  
    Ok ale jak dam dookólną na kominie to kierunkowe chyba też powinny być na podobnej wysokości bo przecież anteny dookólne mają bardzo selektywną charakterystykę w pionie. Czy złym pomysłem byłoby zatem np przyczepienie jej na ścianie budynku tak jak i dwóch pozostałych. Tak aby tworzyły jedną płaszczyznę poziomą? W zasadzie żadna inna antena nie musi być w ich zasięgu tylko zastanawiam się czy np odbicia od budynku nie zaburzą charakterystyki anteny dookólnej (nie wiem na ile te fale odbijają się od budynków).