Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MultiSterownik "inteligentny dom" - moje wykonanie

robiw 29 Sie 2006 21:51 16871 21
  • MultiSterownik "inteligentny dom" - moje wykonanie
    Witam.
    Przedstawiam mój projekt układu automatyki domowej iDom ("inteligentny dom") realizujący różnorodne funkcje tego typu sterowników :

* pokazuje aktualny czas i datę oraz kontroluje kalendarz (lata przestępne, nieprzestępne) korzystając z wbudowanego dokładnego zegara czasu rzeczywistego z podtrzymaniem bateryjnym,

* pokazuje temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną (dokładność 1'C),

* liczy i pokazuje dobowe minimum i maksimum dla temperatury zewnętrznej i wewnętrznej,

* poprzez wbudowany czujnik oświetlenia decyduje o załączeniu oświetlenia pomocniczego (np. podświetlenie schodów, podłogowe oświetlenie korytarzy itp.) sprawdzając jako dodatkowy warunek przedział czasowy (16.00 - 23.00) - przekaźnik dużej mocy,

* poprzez obwód wejściowy sterowany np.: czujnikiem ruchu, powoduje załączenie na ok. 30 sekund oświetlenia podstawowego (np. właściwe oświetlenie schodów, korytarzy) i każdorazowe przedłużanie tego czasu po każdym zdarzeniu czujnika ruchu - przekaźnik dużej mocy,

* poprzez obwód wejściowy podłączany np.: do dzwonka domofonu, telefonu lub czujnika otwarcia drzwi itp. umożliwia rejestrację zgłoszeń wybranego układu (lub innego obwodu, którego zgłoszenia chcemy rejestrować) na liście nieodebranych połączeń. Ponadto umożliwia przeglądanie tej listy z sygnalizacją już obejrzanych wpisów, kasowanie oraz podtrzymanie w nieulotnej pamięci - należy zapewnić odpowiednie napięcie inicjujące zapis,

* wbudowany termoregulator/termostat pozwalający za pomocą przekaźnika dużej mocy sterować pracą grzałki - zakres regulacji 0-100 'C (możliwość dostosowania softu do klimatyzatora),

* funkcja zaawansowanej symulacji obecności domowników - przypadkowe załączanie/wyłączanie 2 przekaźników mocy,

* wbudowany buzzer sygnalizujący stan pracy oraz zdarzenia układu iDom,

* dynamiczne sterowanie podświetleniem wyświetlacza LCD służące dodatkowej sygnalizacji zdarzeń i oszczędności energii (poza sygnalizacją zdarzeń [nowe połączenia, czujnik ruchu itp.], podświetlenie jest aktywne jedynie w czasie obsługi urządzenia lub po wciśnięciu odpowiedniego przycisku aktywującego).

Dokładny opis układu wraz ze szczegółową instrukcją obsługi i montażu znajduje się tutaj (dokument PDF, 3.5 MB): http://tid.republika.pl/idom_v13.pdf
    Poniżej wybrane zdjęcia:

Ekran główny systemu iDom z zaznaczeniem wszystkich opcji
    Ekran - minimum i maksimum dobowe temperatur
    Ekran - nowy znacznik połączenia
    Odczytywany znacznik połączenia
    Ekran - ustawianie termostatu
    Ekran - ustawianie daty i godziny
    Ekran - więcej niż 9 nowych nieodebranych połączeń
    Wolne miejsce w pamięci połączeń

Pozdrawiam... robiw
    PS.
    Możliwe do sprzedaży zestawy płytka/zaprogramowany mikrokontroler. "System" doskonale nadaje się także do nauki programowania w Bascomie - mogę dołączyć podstawowe kody do obsługi zegara RTC, klawiatury, termometrów itp. zaimplementowane w tym układzie.

Moderowany przez MirekCz:

Zły dział.. przeniosłem do DIY

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    robiw
    Poziom 26  
    Specjalizuje się w: informatyka
    robiw napisał 1467 postów o ocenie 53, pomógł 16 razy. Mieszka w mieście Mińsk Mazowiecki. Jest z nami od 2003 roku.
  • Relpol przekaźniki
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    robiw
    Poziom 26  
    Witam.
    Wszystkie drobiazgowe informacje montażowo-uruchomieniowo-konstrukcyjne oraz instrukcja obsługi znajdują się w obszernym PDFie (link powyżej). Poniżej wybrane zdjęcia z tego PDFa:

Układ gotowy:

Układ z odłączonym wyświetlaczem LCD:

"Główne" półprzewodniki: Atmel 89C4051 , PCF 8583, PCF 8574AP, DS1820 x2, 7805. Pozdrawiam... robiw
    gol
    Poziom 13  
    link do idom_v13.pdf jest na pewno dobry? bo nie chce mi ściągnąć,
    Arkadius3
    Poziom 16  
    czy ja tego kiedyś na allegro nie widziałem ?? :|

ale ogólnie fajne
    robiw
    Poziom 26  
    Pewnie widziałeś niedawno :-). Niebawem wstawię alternatywny link do ściągnięcia dokumentu... robiw
    PS.
    A później listing wybranych procedur.

Dodano po 26 [minuty]:

robiw napisał:
    Pewnie widziałeś niedawno :-). Niebawem wstawię alternatywny link do ściągnięcia dokumentu... robiw
    PS.
    A później listing wybranych procedur.

Oto WŁAŚCIWY LINK do dokumentu (ZIP, 2.6MB): http://mikrodelecja22q11.republika.pl/idom_v13.zip
    robiw
    orson-pl
    Poziom 16  
    Mnie intryguje coś innego - Tz to temperatura zewnętrzna? Na jednym screenie jest 63*C, na innym 68*C, pozdrowienia z tropików? :D
    robiw
    Poziom 26  
    Byłem Ciekaw czy ktoś spyta :-). Miałem tylko jednego sprawnego DS1820 do zdjęć więc drugiego wstawiłem "delikatnie niesprawnego" (mierzy ale przesunął mu się punkt odniesienia do delikatnym dopaleniu - odwrotnie polaryzacja)... :-) robiw
    awkp
    Poziom 17  
    Pomysł bardzo ciekawy. Mam pytanie: czy przekaźniki przełączają napięcia wyższe od bezpiecznego? Jeśli tak, to trzeba przeprojektować płytkę drukowaną, bo w obecnej postaci nie zapewnia bezpiecznego użytkowania sterownika.
    mr. big
    Poziom 12  
    Fajne użądzonko - czy będziesz sprzedawał zaprogramowany procek lub program ?
    kiler129
    Poziom 27  
    Super, daje 6+/6, wykoanie też niczego sobie.
    Ale chyba mi nie powiesz że nie ma do tego obudowy :P ?
    Mam równiez to samo pytanie o kolega powyżej - czy udostępnisz program lub będziesz sprzedawał aprogramowany układ ?
    Czy w układzie występuje smd ?
    mały naukowiec
    Poziom 20  
    super urządzonko:D ocena 6/6:D takie coś jest na allegro w elementy elektroniczne > aparatura sterująca :D powtarzam ocena 6/6
    robiw
    Poziom 26  
    Witam Kolegów.
    Tak mam wykonane i sprawdzone w praktyce. Sprzedałem poprzednią wersję także w 2 sztukach i chyba pracują bo nikt się nie skarży :-) (mogę dać namiar na maila). Może się zdarzyć jakiś bugs w sofcie ale wątpię bo długo optymalizowałem i sprawdzałem oprogramowanie a także testowałem urządzenie. Przekaźniki mogą przełączać 220VAC a ścieżki prowadzące do złącz tych przekaźników są zdecydowanie grubsze i oddalone od innych choć oczywiście nie izolowane itp więc można się dotknąć. Narazie udostępnię tylko bazowe kody zaimplementowane w sterowniku natomiast całość sprzedaję jako zestaw [płytka drukowana, zaprogramowany mikrokontroler, kody bazowe, dokumentacja] na Allegro : http://www.allegro.pl/item122857396_jedyny_multisterownik_plytka_startowa_bascom.html. Wyświetlacz LCd może być bez podświetlenia choć podświetlenie służy dodatkowej sygnalizacji oraz "mechanicznie" płytka została zaprojektowana pod tym kątem. Pozdrawiam... robiw
    Popak
    Moderator na urlopie...
    robiw fajna sterownik. Ale mam do ciebie pytanie czy można a może czy myślałeś dodać jeszcze do tego jakiś ściemniacz świateł jak jest to w profesionalnych sterownikach iDOM?
    Taka funkcja była by fajna i zamiast przekaźników dać triaki.

Ps. Dodam jeszcze że posiadam płytki i wsad do procka tego zestawu
    jak coś to na PW. ;)

Pozdrawiam
    kiler129
    Poziom 27  
    Ok a czy sam zaprogramowany mikrokontroler dało by się kupić ?
    Mam już gotową płytke bo mi się spodobał więc nie ma sensu płacić ok. 40zł za płytke i mikrokontroler skoro płytkę mam :|
    Granat :)
    Poziom 34  
    kiler129 - a nie możesz sam napisać programu? :D
    program do takiego sterownika opiera się na prostych procedurach obsługi RTC, termometru, LCD itp. połaczonych w całość, w bascomie jest to bardzo proste ;)
    robiw
    Poziom 26  
    Granat :) napisał:
    kiler129 - a nie możesz sam napisać programu? :D
    program do takiego sterownika opiera się na prostych procedurach obsługi RTC, termometru, LCD itp. połaczonych w całość, w bascomie jest to bardzo proste ;)

Może i nie takie trudne ale czycha mnóstwo pułapek ;-) . Program ma ponad 1000 linii i muszę przyznać że dość trudną sprawą była rejestracja zdarzeń, przeglądanie i tworzenie list itp, sprostanie niedoskonałościom PCF8583 (brak pełnej daty i kontroli kalendarza), zmieszczenie w 4kB i wiele, wiele innych. Ale życzę powodzenia :-). Sam procek zaprogramowany to koszt około 20 zł + przesyłka (ok. 3.5). Pozdrawiam... robiw
    autoservice
    Poziom 20  
    ...radze uwazac ze sprzedawaniem czego co ma 230V na widoku i mozna dotknac, nie wspominajac o EMC, bo jak kogos pokopie i wyzionie ducha to producent bedzie mial cieplo (goraco) :|...zrob badania i wystawisz sobie znaczek CE, badania jedyne 4-5kzl :) a spac spokojnie mozna :)
    robiw
    Poziom 26  
    Co tam... w EP jest masa takich układów, nie mają certyfikatu tylko w instrukcji montażu ostrzegają przed 220V...robiw