Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Becker Europa 2000 (BE-1100). Tylko świeci podświetlenie.

killer 30 Aug 2006 01:43 4406 11
 • #1
  killer
  Level 19  
  Witam.
  Radio jak wyżej.
  Zdjęcie ze stronki studio24 (pozdrowienia dla p. Leszka djlj24 ;)):
  Becker Europa 2000 (BE-1100). Tylko świeci podświetlenie.

  Po podpięciu napięcia świeci tylko podświetlenie, brak czegokolwiek na wyświetlaczu LCD.
  Z racji jego modułowej budowy oraz płytek dwustronnych troche ciężko je analizować.
  Procesor to M83C54-438 intela. Nigdzie nie mogę namierzyć do niego jakiejś noty... czegokolwiek nt. jego wyprowadzeń (wiadomo zobacze tylko porty IO ale chociaż nózki zasilające oraz sygnały resetu gdzie wchodzą by się przydały).
  Wstępne pomiary pokazują, że zasilanie +5V jest.
  Większość nóżek procesora jest na potencjale +5V (m.in. klawiatura - wiadomo), co sugeruje pytanie czy procek wogóle jest resetowany zaraz po podpięciu zasilania.
  Kwarc pracuje na częstotliwości ok 4MHz (przynajmniej tyle mogę powiedzieć na podstawie pomiaru ruskim oscyloskopem)

  Widaż że ktoś wyciągał pamięć (85C82 www.datasheet4u.com/html/8/5/C/85C82_PhilipsSemiconductors.pdf.html ).
  Napięcie zasilania pamięci jest +5V. Na płytce pamięć ma ściągnięte wszystkie piny adresowe do masy (całość zalana cyną tak więc nie wiem czy prawidłowo jest ustawione adresowanie).
  Na pinach SDA oraz SCL na oscyloskopie nie widać aby coś się działo (analizatora I2C niestety nie posiadam - ew może ktoś coś sprawdzonego poleci), tylko podczas włączania zasilania można zauważyć na oscyloskopie w ułamku sekundy jakby przebiegi (troche to się różni od tego co się dzieje na zasilaniu +5V podczas załączania).

  Na przedni panel wychodzą napięcia 5V; 5.4V; 8.6V oraz zasilające z tym że nie potrafie narazie powiedzieć gdzie one idą w panelu bo nie mogę cholerstwa rozebrać :| (tu są jakieś zatrzaski? Bo śrub nie widzę).

  Może ktoś posiada wsad do tego radyjka? Przymując, że może aktualny jest nie prawidłowy skoro ktoś coś z pamięcią kombinował (pewnie kod o ile taki w tym modelu występuje).
  Schemat też by ułatwił znacznie pracę jeżeli ktoś posiada.
  Ew jakieś dodatkowe wskazówki?

  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam
 • #2
  SlaweK
  Level 43  
  Napierwszy rzut oka wygląda że żle je podłączyłeś. Po podłączeniu zasilania a nawet po włączeniu nie powinno się zaświecić podświetlanie wyświetlacza, ono powinno się zaświecić dopiero jak pojawi się plus ILL i jest włączone radio. Brak treści wyświetlacza może być spowodowany nieprawidłową zawartością pamięci też i to bym zaprogramował na początku zachowując "oryginalną" zawartość.
  To trudne do zepsucia radio ale i trudno naprawialne. Procesor to klasyczne 8051 z innym niż typowe wyposażeniem wewnątrz co nas nie interesuje przy naprawie. Zasilanie pin 40, reset jak pamiętam 9, kwarc sam widzisz. O schemacie można zapomnieć choć zapytałbym jeszcze w firmie Foxel, kiedyś chwalił się że ma sporo Beckerów.

  SławeK
 • #3
  killer
  Level 19  
  Ok. Dzięki. Popatrze za wsadem.
  Co do podświetlenia... niedopisałem tego, oczywiście zapala się dopiero po podłączeniu sygnału Illumination.
  Jeżeli ktoś ma wsad to też byłbym wdzięczny.
  Pozdrawiam
 • #4
  SlaweK
  Level 43  
  Tak ale nie powinno się ono zapalić dla samego wyświetlacza jeśli radio jest wyłączone a tylko dla klawiatury. A co do pinów pamięci to wydaje mi się że tak w niej jest, 1do4 są na masie ale jak mi wpadnie jakaś w rękę to powiem dokładniej.

  SławeK
 • #5
  killer
  Level 19  
  Witam.
  Co do tego podświetlania - pojawia się ono dla wyświetlacza jak ILL jest na +12V oraz radio jest włączone. Natomiast przy wyłączonym radiu jest tylko podświetlenie samego przycisku włączania (ILL dalej na +12V).

  Bez podświetlania radio pobiera ok 80mA prądu.
  Znalazłem jedną diodę SMD która miała 0,2V na przewodzniu (nie sądze aby to była germanowa) - dałęm zwykłą krzemową.
  Do tego tranzystor NPN zaraz obok kwarcu miał między BE i BC 0,9V. Podmiana oczywiście dalej nic nie wnosi.
  Ręczny reset procesora też niestety nie pomaga.
  Pamięć programowałem kilkoma wsadami znalezionymi w sieci m.in. tymi z elektrody (nie ma bata któryś na bank jest dobry) jednak dalej nic. Wyświetlacz głuchy :(
  Próba wpisywania kodu na ślepo tak aby ruszył licznik błędów pokazuje że procesor komunikuje się z EEPROM ponieważ licznik się zmienia (a więc reset procka ok).
  Jest coś nie tak z LCD .... a przynajmniej sterowanie LCD z procka być może nie idzie. Niestety nie wiem jak jest realizowane sterowanie LCD. Jak uda mi się rozebrać przedni panel będe wiedział coś więcej (może ktoś może doradzić jak się dostać do wyświetlacza?).
  Żeby cokolwiek dalej robić pasowało by ten wyświetlacz na początek jakoś uruchomić.

  Pzozdrawiam
  Oczywiście dalsze jakiekolwiek wskazówki będą mile widziane ;)
 • #6
  SlaweK
  Level 43  
  Wygląda na to że teraz pozostał Ci do wymiany PCF8577 sterujący wyświetlaczem. Kilka razy go wymieniałem w różnych radiach. Odbiera po I2C i steruje samym wyświetlaczem.

  SławeK
 • #7
  killer
  Level 19  
  Witam
  Na jakiś czas radio poszło w odstawke zanim dostałem PCF'a.

  Niestety podmiana PCF'a nic nie wniosła. Na LCD dalej ciemno. Na szynach SDA i SCL na oscyloskopie widać że coś idzie (mrugnięcia jak w przypadku szyny dla EEPROM) przy wpisywaniu kodu na ślepo.
  Na wyjściu z PCF'a nic się nie dzieje.
  Napięcie drivera LCD - idelane 5V.
  Na wyjściu OSC PCF'a przebieg piłokształtny ok 4,2kHz - reszta wyprowadzeń cicha.
  Sam wyświetlacz myśle że sprawny - podczas lutowania PCF zapalały się niektóre segmenty.
  PCF z TME więc nie sądze aby był uszkodzony - co prawda też nie wykluczam takiej możliwości.
  Po wymianie dalej pobór prądu się nie zmienił - 80mA przy wyłączonym podświetleniu.

  Może ktoś ma na wierzchu takie radio rozebrane i mógłby podać zmierzone napięcia na taśmie łączącej płytkę LCD z resztą radia?
  Pewnie bez analizatora I2C się nie obędzie - trzeba sprawdzić czy PCF jest prawidłowo sterowany i czy odpowiada. Bo jak pierwsze nie przejdzie to pewnie procek. Jak drugie to PCF. A jak OK to coś pewnie Z LCD.

  Macie może jakieś wskazówki?
 • #8
  djlj24
  Car audio specialist
  Wygląda więc na to, że nie masz kontrastu. W PCF często było potrzebne dodatkowe 8V oprócz 5V. Sam wyświetlacz też często pękał na krawędzi w wyprowadzeniami do lutowania (i wtedy "ładunkiem" dało się pobudzić segmenty ale nie chodziły sterowane z PCF). Bez podstawienia przodu ciężko coś wyrokować.
 • #9
  binis
  Level 22  
  Mam podobny problem więc postanowiłem się podłączyć . Taki sam odbiornik po przejściach. Brak wył. "EIN". Patrząc od przodu są cztery duże pola lutownicze i dalej trzy małe. Podejrzewam że te cztery duże powinny być połączone (obudowa wył ?). Po połączeniu 2 z tych małych radio zaświeciło bez treści. Świeci wyświetlacz i klawiatura bez 12 v na ilu. To podobno nieprawidłowe. Komunikacja procesora 11XMA5091 z pamięcią jest. Nie ma komunikacji procesora z PCF8577CT. Są tylko skoki ze stanu niskiego na wysoki. Odkryłem obok wyłącznika w strone magnetofonu dwa półksiężyce połączone cyną . Po rozlutowaniu radio udaje martwe. Nie reaguje na ilu. Czy to świadczy o tym że jest po zawodach , czy może są szanse na ratunek.
 • #10
  piksior
  Level 10  
  Witam
  Jeśli ktoś może mi powiedzieć ilu woltowe są tu żarówki w podświetlaniu panela. Nie mam schematu a nie chcę rozkręcać radia dwa razy. Dzieki
 • #11
  crunck
  Level 11  
  Witam

  Nie chcę zaśmiecać forum nowym tematem ...

  Czy ktoś może mi powiedzieć jak wykonać ręczny reset procesora ??
  Oraz jak się do niego dostać :/

  Po włączeniu i odczekaniu nawet ponad godzinę na wyświetlaczu same kreski i brak możliwości wpisania kodu :/


  Pozdrawiam
 • #12
  SlaweK
  Level 43  
  Po włączeniu procesor sam się zawsze resetuje a tobie trzeba odczekać karę za kilkukrotne wpisanie kodu lub odpowiednie poprawienie pamięci w której ten zapis się znajduje. Obawiam się że z tą wiedzą to tylko pozostaje Ci poprawne podłączenie obu zasilań i odczekanie kary aż pozwoli wpisać kod.

  SławeK