Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny podłogowe Klawisza na STX+TVM.

Klawish89 30 Sie 2006 11:57 5503 12
  • Witam!
    Na samym początku zaznaczę, że to jest moja pierwsza konstrukcja.
    Moim celem było skonstuowanie kolumn podłogowych o jak najkorzystniejszym stosunku Cena/jakość.
    Kolumny tanie, a jednocześnie stosunkowo dobrej jakości. Zestaw gra przede wszystkim rock oraz metal.

Przetworniki:
    Początkowo mój wybór padł na TVM ACOUSTICS XW-165-1398 oraz TVM ACOUSTICS ARV-104-03/8. Zestaw sprawdzony i pewny.
    W międzyczasie usłyszałem o STX'ie 18-120-6SW. Ponoć to bardzo udany model STX, który świetnie nadawał się do rocka oraz konstrukcji dwudrożnej.
    Postanowiłem wybrać niskotonowiec STX.

Obudowa:
    Pojemność 16L, strojona na 55Hz (rurka Bass-reflex o długości 13 cm, średnicy 6 cm).
    Chciałem mieć koniecznie kolumny podłogowe, nie lubię monitorów, dlatego postanowiłem odciąć komorę
    dla głośników. Kolumny mają wysokość 80cm, natomiast czynna wysokość to 47 cm.

Budowa wykonana z płyt wiurowej 18mm o kolorze mahoń. Przednia i tylna płyta jest wciągnięta do środka (patrz na zdjęcia).
    Na przedzie zastosowałem ozdobne plastykowe obrzeża. Reszta boków jest wykończona zwykłym obrzeżem.
    Cała obudowa klejona klejem do drewna.

Zwrotnica:
    Została wykonana wg. projektu Sound Wave'a, zmontowana na drewnianej płytce.
    Nie będę jej szczegółowo opisywał. Poniżej jej schemat.

Odczucia:
    Sprzęt pracuje na powierzchni 17m2^, pokój słabo umeblowany.
    Przy pierwszym odsłuchu zdziwiłem się. Jakość na prawdę mnie zaskoczyła.
    Dźwięk jest bardzo szczegółowy, bas ciepły. Dźwięk nie męczy.
    Nie będę dłużej opisywał brzmienia, bo odbiór jest subiektywny. Podsumowując, jestem bardzo
    zadowolony ze swojej konstrukcji. Uważam, że za wydane pieniądze nie osiągnąłbym lepszych wyników...
    ... czyli cel został osiągnięty ; ).

Kosztorys:
    STX 18-120-6SW 2x 46 zł
    ARV-104-03/8 2x 40 zł
    Zwrotnica 2x 32 zł
    Obudowa 2x 30 zł
    Ozdobne obrzeża 2x 14 zł
    Obrzeże 5 zł
    Kable 15 zł
    --------------------------
    = 350

Podziękowania przede wszystkim dla Luke666 za bierzącą pomoc przy realizacji;
    oraz dla Sound Wave za pomoc przy dobraniu przetworników.

Czekam na opinie, uwagi, pytania.

klawish89

Fajne!
  • #2 30 Sie 2006 12:09
    postiga
    Poziom 25  

Moze i nie jest wykonane "super" estetycznie, no ale wkoncu jest to pierwsza twoja konstrukcja. Sam sie biore za zbudowanie cos na tym stx'ie +visaton SC 10N. Stad nie bede zakladal nowego topica i sie spytam, czy ten stx, jesli u mnie bedzie przenosil jedynie tony srednie, ma byc w obudowie zamknietej, prawda ? :)

• #3 30 Sie 2006 12:59
    luke666
    Poziom 33  

Widać małe niedociągnięcia w wykończeniu, ale jak na pierwszą konstrukcje nie jest źle, powiedziałbym nawet, że jest dobrze :)
    Mógłbyś dać głośniki o 1cm bliżej siebie. Do reszty nie ma się chyba co przyczepić, przynajmniej przy pierwszej konstrukcji.

• #4 30 Sie 2006 15:09
    Kamilz89
    Poziom 16  

Konstrukcja bdb :) jedynie co to pomalowalbym glówki srub na czarno bo jakos tak sie w oczy rzucaja

• #5 31 Sie 2006 08:55
    kborowiec
    Poziom 17  

Niestety widać niedoróbki, a poza tym trochę rażą mnie wystające przed front boczne krawędzie, zwłaszcza, że nie widać maskownicy, która mogłaby choćby optycznie wygładzić front kolumn i takie, a nie odwrócone o 90° ustawienie kosza głośnika niskotonowego.
    Przy kolejnej konstrukcji warto się zastanowić nad takimi drobiazgami.

• #6 31 Sie 2006 15:25
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

luke i s-w dobrze doradzili, tylko po jaką zarazę to:" Przednia i tylna płyta jest wciągnięta do środka (patrz na zdjęcia)". Żaden z forumowiczów, daję sobie rekę obciąć, tego Ci nie doradził.
    Nad wykończeniem trzeba trochę jeszcze popracować.
    + za pomysł połączenia kolumny ze standem :D
    Ale Twoja mądrość polega na słuchaniu innych więc nie zrobiłeś kaszany, czyli przypadkowe przetworniki w skrzynce na ziemniaki.

• #7 31 Sie 2006 18:58
    Klawish89
    Poziom 14  

Jeśli chodzi o przednią i tylną ściankę to wciągnąłem je dlatego, bo nie chciałem wyklejać każdego boku obrzeżem klejonym na żelazko. Wydaje mi się, że te ozdobne obrzeża są dobrym rozwiązaniem. Myślę, że to dobre rozwiązanie, mi się to podoba.
    Racja, nikt nie nie doradził bym tak zrobił :D.

Czy są jakieś techniczne przeciwskazania dla takiego rozwiązania ?

• #9 02 Wrz 2006 11:39
    Klawish89
    Poziom 14  

Rozumiem... Wystające ścianki przeszkadzają w swobodnym rozchodzeniu się fal.

• #10 24 Gru 2006 20:45
    Klawish89
    Poziom 14  

Witam po dłuższej przerwie. Dodaję tutaj fotografię opisywanego zestawu- wyraźniejsza niż poprzednie. Zestaw jest na niej bardziej dopracowany.
    Przy okazji stawiam też pytanie, które wiążę z subwooferem.

Ostatnio zaczęło mi brakować niższego basu. Poprzez wykorzystaną konstrukcję, uzyskanie zadowalającego strojenia obudowy było uniemożliwione. Teraz chciałbym to nadrobić.

Chciałbym, żebyście zaproponowali w tym
    miejscu jakąś gotową konstrukcję. Wyżej dokładnie
    zamieściłem specyfikację sprzętu, także prosiłbym
    biorąc to pod uwagę, polecić mi jakieś rozwiązania.

• #12 26 Gru 2006 22:35
    Szwed32
    Poziom 10  

fAJNY MASZ TELEWIZOR:pa TAK NA POWAŻNIE KONSTRUKJA CAŁKIEM CAŁKIEM:)

• #13 28 Gru 2006 16:18
    kotu123456789
    Poziom 12  

fajna konstrukcja słabe wykończenie chociasz to pierwsza konstrukcja wiec potraktuje cię ulgowo daje 8/10

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME