Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12>19 dwu-fazowa.

Dar.El 31 Sie 2006 11:12 43303 37
  • #1 31 Sie 2006 11:12
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Jest to całkowicie mój projekt przetwornicy podwyższającej dwufazowej. Dzięki zastosowaniu dwóch dławików które pracują w przeciw fazie, prąd w nich jest o połowę mniejszy niż w konwencjonalnej przetwornicy, przy Uwy=19V i 4A pobór prądu z 12V przekracza 7A a na dławikach w szczycie osiąga 4,6A. Ma niestety jedną wadę, maksymalne napięcie wyjściowe nie może przekroczyć podwojonego napięcia wejściowego minus 1V do 2V, czyli z 12V można zrobić max 22V. W załączniku jest schemat ale na razie jest to wersja prototypowa uruchomiona na płytce uniwersalnej (nie bez problemów :D , ale nie z powodu błędnego schematu ) i być może jeszcze zostanie zmieniony. Bardzo ważne jest stosowanie dobrych elementów przeznaczonych do pracy impulsowej i ułożenie ścieżek.
    Pytajcie a będzie wam odpowiedzone :D .

Jakiś chochlik namieszał i był błąd polegający na zamianie wartości rezystorów R3 i R4.
    Poprawiłem schemat i opis płytki oraz zmieniłem wartość rezystorów odpowiedzialnych za zabezpieczenie nadprądowe.

Obciążyłem przetwornice na 5A i okazuje się że rezystor R2 trzeba zmniejszyć do 220Ω albo jeszcze bardziej, jeśli ktoś chce żeby zabezpieczenie działało wcześniej niż 6-7A. Przy obciążeniu 5A przetwornica zamienia się w mały piecyk, więc wymagane jest chłodzenie wymuszone jeśli chcemy 5A średniego.

0 29
  • #2 31 Sie 2006 11:22
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Jak już wszystko będzie cacy, dopracowane, opublikowałbym to w prasie elektronicznej :)
    Schemat zdaje się wyglądać przyzwoicie.

0
  • #3 31 Sie 2006 11:29
    -RoMan-
    Poziom 42  

Schemat jest niemal poprawny. Błędem jest pobieranie sygnału dla sprzężenia zwrotnego zza filtra LC. Filtr wprowadza dodatkowe przesunięcie fazowe i przetwornica może (nie musi) pracować niestabilnie, szczególnie w warunkach zmiennego obciążenia.

Zastrzeżenia wzbudza też układ kontroli prądu - stała czasowa R7C5 byłaby wystarczająca dla kontrolera pracującego w trybie prądowym ale TL494 takim nie jest - nie jest w stanie wyłączać klucza na sygnał z czujnika prądu.

Zastanawia mnie jedna rzecz - dlaczego zdecydowałeś się na układ z dwoma dławikami i step-up, zamiast na układ push-pull z autotransformatorem i typowym dławikiem wyjściowym jak dla forward. Układowo zmienia się niewiele - miejsce podłączenia diod te same, tylko dławik wyjściowy zamiast w filtrze PI - za diodami.
    Układ z autotransformatorem da się zbudować na bardzo małym rdzeniu...

0
  • #4 31 Sie 2006 11:33
    Dar.El
    Poziom 40  

Jak będzie wszystko dopracowane to dam wam możliwość kupienia gotowej działającej przetwornicy ale i każdego elementu z osobna. Robienie takich przetwornic z zapasów własnych nie zawsze daje dobre wyniki, ważna jest płytka o odpowiednio porowadzonych ścieżkach ale też dławiki i kondensatory. Płytka będzie dwustronna a większość elementów SMD, ma to być bardzo mała przetwornica o bardzo dużych możliwościach :D . Dużą zaletą tej przetwornicy jest połączenie masy wejściowej i wyjściowej, nie będzie problemów jak się dotkną.
    Taki układ jak proponujesz RoMan zrobię później, najpierw ten dopracuję do końca. Ale myślę że ten mój będzie tańszy w wykonaniu.
    Pomiar prądu działa, przyjrzyj się dokładnie schematowi. Jak wygląda ten układ z autotransformatorem?. Sprzężenie zwrotne będzie działać bo musi być wolne a na wyjściu dużo kondensatorów.

0
  • #5 01 Wrz 2006 12:41
    irek2
    Poziom 40  

To powinien byc dobry uklad, sam mialem juz dawno taki wykonac ale za bardzo nie mam na niego zastosowania. Tylko zasilanie laptopow w samochodzie przychodzi mi do glowy.
    Troche tylko przesadziles z tranzystorami mosfet no ale pewnie takie miales pod reka. Ich duza pojemnosc bramki wymaga wlasnie takich cudow w sterowaniu. Podejzewam ze nieco slabsze mosfety i wystarczylyby tylko wtorniki do masy. Sprobuj zastapic R8,12 rezystorem 1kom. Niby 470om powinien dac wiekszy prad ale w praktyce przy takiej wartosci pogarszaly sie parametry zboczy.
    OR1 w pomiarze pradu to zdecydowanie za duzo. Strownik mzoe wykrywac dowolnie male napiecia wiec mozna zredukowac ten rezystor. Stala czasu tak jak pisze roman wydaje sie dosc mala.
    Dlawik wyjsciowy w zasadzie jest niepotrzebny, sprzezenie zwrotne raczej powinno byc za diodami a dodatkowy filtr wyjsciowy zazwyczaj jest wtedy bierny.
    Nie wiem czemu nie udaje ci sie osiagnac wyzszego napiecia od tych 21V? W tego typu ukladzie mozna w zasadzie osiagac dowolne napiecia.

0
  • #6 01 Wrz 2006 13:50
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Ten układ ma nie grzać się przy 4A na wyjściu dlatego te tranzystory, być może wstawię gorsze ale na początek będą IRF3205. Przy pomiarze prądu musi być 0R1 ponieważ w tym układzie prąd tranzystorów nie przekracza 5A co daje spadek 0,5V, niestety na diodzie schottky tracę 0,3V i zostaje tylko 0,2V. Ale jeszcze będę próbował go zmniejszyć, ale pewnie 0,05 jest graniczne. W tym układzie nie można uzyskać wyższego napięcia niż podwojone wejściowe minus 2 ponieważ tranzystory pracują na zmianę i wypełnienie impulsów na dławikach nie przekroczą 48% co uniemożliwia osiągnięcie wyższych napięć. Można to zaobserwować bawiąc się symulatorami w internecie które są reklamowane przez RoMana. Ta topologia mi odpowiada bo daje prawie równomierny przepływ prądu przez co zmniejszy się szum i zakłócenia dla stabilniejszego zasilania laptopów.

0
  • #7 01 Wrz 2006 14:20
    -RoMan-
    Poziom 42  

Mylisz się - w układzie z dwoma niezależnymi dławikami nie ma ograniczenia górnej wartości napięcia. To jest nazwyklejsza w świecie przetwornica step-up.

0
  • #8 01 Wrz 2006 14:39
    Dar.El
    Poziom 40  

Jak na rzazie nie udało mi się na niej uzyskać wyższego napięcia niż przewidziałem. Dla maksymalnego otwarcia klucza 48% tak wychodzi jak w dławiku nie zanika prąd do końca i nie pomoże nawet że są dwa pracujące na przemian. Jak miała by działać przetwornica jak nie można byłoby przewidzieć czasu ON/OFF, jest to najzwyklejsza teoria którą trzeba zrozumieć.

0
  • #9 01 Wrz 2006 15:06
    irek2
    Poziom 40  

a po co wogule Ci ta dioda szotkiego? Tam nic nie trzeba prostowac bo napiecie na rezystorze pomiarowym jest zawsze dodatnie.
    W step-up mozna osiagac dowolne napiecia wyjsciowe wiec niewiem czemu tu sie nie daje. Ograniczenie mocy wynika z indukcyjnosci dlawika ktory dla duzych pradow powinien byc bardzo maly. Wypelnienie nie ma zwiazku z napieciem wyjsciowym dla malych obciazen. Wiec sporobuj podniesc napiecie ale bez obciazenia, powinno sie dac co najwyzej moc spadnie bo dlawiki maja duza indukcyjnosc.
    A czy te dlawiki sa calkowicie neizalezne czy moze sa na wspolnym rdzeniu bo wtedy to by dziwnie bylo.

0
  • #10 01 Wrz 2006 15:19
    Dar.El
    Poziom 40  

Ta dioda schottkiego jest potrzebna bo to jest dostosowanie pomiaru prądu do potrzeb TL494. Z małym obciążeniem można uzyskać większe napięcie ale w momencie gdy prąd już nie zanika w dławiku napięcie wyjściowe jest zależne od wypełnienia ON/OFF . Jest to opisane w archiwalnych numerach EDW, poszukajcie i przeczytajcie o teorii działania przetwornic.
    Dławiki są niezależne a przetwornica jest projektowana dla dużych mocy.

0
  • #11 01 Wrz 2006 15:37
    -RoMan-
    Poziom 42  

Jest oczywiste, że do uzyskania większego napięcia potrzeba albo wyższego współczynnika wypełnienia albo wyjścia z CCM. Ale to nie oznacza, że się nie da uzyskać wyższego napięcia.

0
  • #12 01 Wrz 2006 16:07
    Dar.El
    Poziom 40  

Ta przetwornica została skonstruowana do konkretnych celów i wyższe napięcie jest niepotrzebne. Nie można zrobić przetwornicy do wszystkiego bo wtedy traci się na wielu parametrach a ja przede wszystkim chciałem zmniejszyć amplitudę impulsów prądowych na we. i na wy. . Prąd pobierany na wejściu jest prawie liniowy a na wyjściu niewiele gorszy więc laptop będzie działać na takim zasilaczu. Przy jednej cewce prąd na wyjściu skakałby od 0 do prawie 10A i kondensatory miałyby co robić. Dlatego są problemy z takimi przetwornicami bo do wygładzenia takich skoków prądu potrzeba dużo kondensatorów low ESR których to co nie którzy skąpią.

0
  • #13 01 Wrz 2006 16:38
    -RoMan-
    Poziom 42  

Ależ ja nie przeczę zaletom rozwiązania. Zwracam tylko uwagę, że pryjęcie odgórnego założenie niemożności uzyskania wyższego napięcia jest błędne. I tyle.

0
  • #14 01 Wrz 2006 17:00
    Dar.El
    Poziom 40  

Nie rozumiem o co ci chodzi. Błędne jest to że zrobiłem przetwornicę która ma jakieś ograniczenia, czy to ja błądzę pisząc że ta przetwornica nie da wyższego napięcia jak Uwex2-2.
    Może się założymy? :D

0
  • #15 01 Wrz 2006 19:33
    madart
    Poziom 25  

:arrow: -RoMan-
    Czy mógłbyś przytoczyć taki schemat z autotrafem? Bo nie wiem jak ma to wyglądać, czy do obu albo jednego z uzwojeń pierwotnych dowinąć więcej zwojów i to wyprostować?

0
  • #16 27 Wrz 2006 14:24
    Dar.El
    Poziom 40  

8.09.2006
    Witam
    Sprawdziłem przetwornicę bardzo dokładnie. Nie można uzyskać napięcia wyższego niż 2xUwe-2. Robiłem różne próby i jak ustawiłem na sprzężeniu zwrotnym wyższe napięcie to na wy. uzyskałem je tylko przez podniesienie napięcia wejściowego. Przy bardzo małym obciążeniu (dopóki w dławiku zanika prąd do zera) można uzyskać wyższe napięcie ale ta przetwornica została zaprojektowana na duże moce i działa dokładnie tak jak przewidziałem.

Zaprojektowałem już płytkę, wymiary 8cm x 5,3cm i myślę że nie przekroczy 2cm całkowitej wysokości. Wyszło tylko 1W/cm³ , niestety wszystko przez te kondensatory elektrolityczne które są duże.
    -----------------------------------------------------------
    27.09.2006
    Mam już płytki i zaraz zabieram się do montowania, jak tylko polutuję wszystko to umieszczę zdjęcia.
    Rysunków płytki nie umieszczam bo jest dwustronna z metalizacją.

--------------------------------------------------------------
    29.09.2006
    Zmontowałem wszystko i wykonałem pierwsze próby. Przy napięciu 19V na wyjściu i 2A obciążenia przetwornica nic się nie nagrzała a oscyloskop nie pokazał na wyjściu (na poziomie własnych szumów) żadnych szpilek ani zakłóceń. Za jakiś czas sprawdzę "ile fabryka dała", ale podejrzewam że wytrzyma 120W mocy chwilowej (więcej nie da rady, dławiki się nasycą). Zamieszczam parę zdjęć, taki długie coś to rezystor 50mΩ wykonany z 20 SMD.

Koszt budowy tej przetwornicy nie przekracza 30zł.

0
  • #17 30 Wrz 2006 11:20
    madart
    Poziom 25  

Te kondy to sa low esr ? Bo w sklepach widzialem ale byly tylko na niskie napiecia. Plyteczka fajna, jak z kosztami? Bo myle ze napewno taniej niz te dostepne w sklepach.
    A czy testowales to juz z jakims laptopem? Na pewno taki test by sie przydal :)

0
  • #18 04 Paź 2006 12:20
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Koszt jest podany zaraz pod zdjęciami, na laptopie będzie test jak tylko kolega go otrzyma. Kupił na allegro i okazało się że go nie mają i musi czekać :cry: . Kondensatory oczywiście tylko low esr , a można kupić do 50V max. Jeśli ktoś by chciał obniżyć sobie koszt i zastosować zwykłe elektrolity to lepiej niech sobie kupi coś made in china. A wiecie co znaczy znaczek CE na wyrobach z Chin, "China Export" :D
    -----------------------------------------------------------------------------
    Przetestowałem trochę dokładniej. Korzystając z zasilacza jaki mam w pracy udało mi się obciążyć na 3,5A przy 19V na wyjściu. Tętnienia są na poziomie 10mV p-p bez szpilek. Na rezystorze ograniczającym prąd są małe przepięcia i prąd obu faz jest równy. Tranzystory przy tym obciążeniu nie grzeją się (zastosowałem IRF3710), dławiki są lekko ciepłe a dioda trochę cieplejsza od dławików. Jak tylko będę miał oscyloskop w domu, to przyniosę akumulator i sprawdzę przy większych obciążeniach. Dałem trochę za małe wzmocnienie na wzmacniaczu błędu i teraz siada napięcie wyjściowe o 0,1V na 1A, ale zmienię rezystor w sprzężeniu zwrotnym na większy i ograniczę te spadki. Nie można ustawić bardzo dużego wzmocnienia, ponieważ przetwornica mogłaby się zacząć wzbudzać i mogłaby powstać różnica prądów faz.

0
  • #19 04 Paź 2006 15:14
    trol.six
    Poziom 30  

Dar.El napisał:
    Pytajcie a będzie wam odpowiedzone :D .

Mam pytanie, bo jestem bardziej praktykiem niż wypasem wiedzy, i nurtuje mnie zastosowanie dławików, których pole magnetyczne nie jest zazbytnio zamknięte przez rdzeń?

Osobiście wolałbym zastosowanie albo EFD15 szczelina ok 0.7, bądź specjalne rdzenie toroidalne, mała przenikalność, może nawet proszkowe.
    Albo jak sie ma kase to specjalne proszkowe o małych stratach.
    W sumie jakosć dławika w przetwornicach ma spore znaczenie.

Co do tranzystorów to irfz44n myśle że byłby wystarczający.

Wzmocnienie można troche podnieść bez ryzyka stabilności, jednak trzeba pamiętać, że na pewno odbije sie to na parametrach podczas skokowego obciążenia, nie mam czasu wszystkiego przeliczać, ale można troche temu zaradzić, dając troche wyższa częstotliwość oraz mniejsze dławiki. Zachowując te same pojemności. Choć może nie ma takiej potrzeby.

Tyle moich rozważań.

No i zbadać dokładnie straty, szczególnie dławika. W końcu prądy rzedu 4 A na pewno wnoszą strarty, jak dławik wytrzymuje efekt naskórkowości? sumarycznie to sie uzbiera, i kompensacja ma więcej do roboty.

A cała koncepcja bardzo fajna jest.

0
  • #20 04 Paź 2006 16:18
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Dławiki takie zastosowałem bo miało to być tanie urządzenie. Jeśli chodzi o nie zamknięte pole magnetyczne to też nie ma problemów, słabnie z kwadratem odległości i nie ma ochoty wyłazić na zewnątrz. Można to sprawdzić zbliżając otwarty rdzeń do innego i sprawdzać w jakiej odległości zacznie rosnąć indukcyjność. Rdzenie proszkowe nie nadają się do takich zastosowań, nie wytrzymują zbyt głębokiego przemagnesowania. Przetwornica jest już ustawiona na max częstotliwości TL494, 200kHz ale wychodzi po 100 dla mosfeta i dławika. Dławiki mają podane 3,5A skutecznego i 7A nasycenia, to przy 4A na wyjściu mają te 3,5A skutecznego i przy 6A na wyjściu zbliżą się do nasycenia. Najprawdopodobniej będzie można ciągnąć przez chwilę 6A ale ciągłego 4A z powodu wydzielanego ciepła na dławikach i na diodzie. Tranzystory zastosowałem takie ponieważ są tanie i w obudowie SMD, IRFZ musiałbym ciąć na gilotynie.

0
  • #21 04 Paź 2006 16:36
    trol.six
    Poziom 30  

czyli takie granice konstrukcyjne,

W sumie nurtuje mnie pobieranie napiecia do wzmacniacza błędu po dławiku filtrujacym, nie lepiej pobrać bezpośrednio z kondensatorów, i dobrać elementy w torze kompensacji? Czy na dławiku wyjściowym pojawi sie jakaś strata przy 4 A, że trzeba ja brać pod uwagę?

0
  • #22 04 Paź 2006 16:49
    Dar.El
    Poziom 40  

Nie sądzę aby były straty na dławiku wyjściowym. Dałem za dławikiem pomiar napięcia tak dla przekory (wszyscy pisali że będzie źle) i po to żeby nie powstała różnica prądów w cewkach. Przy 3mF na wyjściu te 2,2µH nie wpływa już na nic, dla mniejszych pojemności pewnie by mogło się coś wzbudzać.
    --------------------------------------------------
    Jak ktoś chce zrobić taką przetwornicę to jestem gotowy do pomocy.

0
  • #23 05 Paź 2006 14:47
    DarekBytom
    Poziom 17  

Witam

Bardzo mnie zaciekawił projekt Twojej przetwornicy 12>19 VDC , i myślę żeby zaprzęgnąć ją do mojego Dell'a Latitiude D610. Mam jednak kilka pytań odnośnie samego wykonania pcb . Czy płytka drukowana jest dostępna u Ciebie tylko w wersji smd , czy także masz gdzieś wersje jednostronną z wykorzystaniem elementów "klasycznych" ,tylko nie umieszczałeś jej na forum. I drugie pytanko - ile sobie cenisz same pcb ?.

Czekam na info , jak nie chcesz podawać ceny na forum to napisz mi na prv.

Pozdrawiam
    DarekBytom.

0
  • #24 05 Paź 2006 17:48
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    :arrow: DarekBytom
    Niestety jest tylko wersja dwustronna, na jednostronnej nie uzyskałbym zadawalających efektów. Trzeba powoli przechodzić na SMD, ja kiedy pojawiły się takie elementy byłem szczęśliwy że można je stosować choć kupić 100szt. to był problem.
    :arrow: eP
    1.- Dławik ma 10mΩ a kondensator chyba 80mΩ.
    2.- Jeszcze takich testów nie robiłem, ale przy gwałtownej zmianie prądu zachowywała się czysto rezystancyjnie.
    3.- Dławik ma 2,2µH i 5,4A max, w tym wypadku chodziło tylko o wycięcie szpilek i można dać 1µH.
    4. Elementy w tej przetwornicy trzeba stosować takie jak wymaga tego płytka i zasady budowy przetwornic. Jak ktoś zrobi ją na innej płytce to też będzie działać, ale może już trochę gorzej.

Sam jestem zaskoczony brakiem szpilek na wyjściu, nigdy nie udało mi się tego uzyskać. Sprawność przetwornicy też jest wysoka, ale dokładnie tego jeszcze nie mierzyłem. Powoli wszystko posprawdzam ale nie koniecznie z obciążeniem 10kHz.

0
  • Pomocny post
    #25 05 Paź 2006 23:16
    -RoMan-
    Poziom 42  

Myślę, że juz wszystko, co można było o tym projekcie napisać - zostało napisane. Temat zamykam - autor może go ponownie otworzyć, gdy uzna to za konieczne. Ewentualne pytania o szczegóły mozna kierować do autora bezposrednio.

Wątek ideologiczny na temat metod projektowania został wydzielony i wylądował tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic597803.html

0
  • #26 13 Paź 2006 21:40
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Nie mogę wygenerować poprawnych obrazków do PDFa, niestety niektóre otwory znikają, być może dlatego że dałem przelotki na padach. Naprawdę próbowałem ale cały czas powstaje ten błąd, więc jeśli by wam udało się wykonać we własnym zakresie to i tak by nie działała przetwornica z powodu braku dużej ilości połączeń.
    Ostatnio trochę przetestowałem tą przetwornicę i jednak ma jedną wadę, ma tylko 88% sprawności a spodziewałem się więcej :cry: . Dławiki fabryczne są jednak słabe, może się nie nasycą ale zastosowany w nich cienki drut powoduje wydzielanie się ciepła. Bez obudowy nie ma problemu można ciągnąć z niej 4A ale gdy włoży się ją do pudełka to ciepło jakie wydziela się z diody, tranzystorów i dławików będzie podgrzewać kondensatory elektrolityczne. Obudowa musi być wykonana z aluminium z otworami wentylacyjnymi ale jak dodać wentylatorek 4cm to z tej przetwornicy można pociągnąć nawet 5A.
    Tak myślałem żeby zrobić wersję o wyższej sprawności, zastosować większe rdzenie np. E20 i zamiast diody prostownik synchroniczny, ale czy warto o te 3-4% podnosić koszty i komplikacje. Jak zasilacz sieciowy do laptopa ma max 3,5A to ten zasilacz wyrobi się bez problemu i nawet jakąś drukarkę laptopową pociągnie przez chwilę.

0
  • Pomocny post
    #27 13 Paź 2006 23:07
    irek2
    Poziom 40  

wentylatorek przy takich mocach to chyba przesada. Zreszta zobacz ile kosztuja takie wentylatorki chyba tyle co dwie takie przetwornice.
    Kondy, zapewne low esr sa z natury na 105stopni a do tylu to ich na pewno nie rozgrzejesz. Uklad nie jest do pracy ciaglej tylko od czasu do czasu wiec nie ma sie co martwic o kondy. Obecne zasilacze do laptopow maja moc ok 100W i sa w malych plastikowych obudowach. Ich sparwnosc na pewno nie jest lepsza od 88%. Te 88% to nie tak zle zwazywszy na to ze step-up czy invert sa najmniej sprawnymi przetwornicami.

0
  • #28 14 Paź 2006 23:33
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Ja nie szukając długo znalazłem wentylatorek 4cm za 11zł, który umożliwiłby ciągły pobór prądu przekraczający 4A. Umieszczam dokumentację tej płytki na prośbę użytkowników ELEKTRODY, ale ostrzegam że brakuje dużo przelotek i nie potrafię ręcznie tego naprawić, muszą po obu stronach być w tym samym miejscu. Opis jest w skali 2:1 a PCB jest odwrócone. Przypominam że mam parę płytek na zbyciu, liczyłem że parę osób będzie chciało zrobić ten zasilacz i zrobiłem więcej w celu obniżenia ceny za jedną, jeśli nie pozbędę się nich to więcej się nie wpakuję w taki interes.

Poprawione zostały opisy elementów.

0
  • #29 16 Paź 2006 00:13
    Misian@
    Poziom 27  

Czyli tak:

Wszystkie elementy rezystancyjne maja byc o tolerancji 1% w miarę możliwości tak??
    Jaką masz wartośc wejściową R14,15??
    Czy zamiast IRF3205 mogę zastosować IRF4905 lub jakis inny ?? Bo tak się skłąda że u mnie nie umiem dostać IRF3205 :(
    Czy zamiast MBR2035CT mogę podmienić ją na MBR1045CT lub troszkę droższą MBR1545CT Obie te diody są słąbsze od MBR2035CT.
    Czy można dać 1 większy opornik R11? Bo ja się naliczyłem 16 oporników 0,1R SMD... a jeden bodajrze kosztuje 0,20gr...
    Mógłbyś napisać więcej info co do tych dławików?? Jakie rdzenie, liczba zwoi i średnica drutu....??

Pisałeś wcześniej że można zasilić ta przetwornica wzmacniacz TDA2052 który ma zasilanie symertyczne...
    Ja narazie widze tylko J1 i J2... czy potencjał mcowy jest między +12V i +21V na wyjściu?? bo na to mi wygląda...
    P1 ustawia sie wartośc napięcia na wyjściu tak??

Dziękuję za umieszczenie kompletnej dokumentacji tej przetwornicy w imieniu użytkowników Elektrody

Pozdrawiam
    Misian@

0
  • #30 16 Paź 2006 00:56
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Powtarzam, brakuje trochę przelotek w wzorach PCB i nie potrafiłem tego ręcznie naprawić. Trzeba wg schematu poszukać brakujących połączeń między górną warstwą płytki a dolną. Ja stosowałem zwykłe elementy 5%, wszystkie brakujące wartości elementów są w opisie płytki. Zamiast IRF3205 nie można stosować IRF4905 ponieważ jest to MOSFET z kanałem P. Ja zastosowałem tranzystory IRF3710 bo takie mam i są w obudowie SMD. Diodę ja mam MBR2025 (a dokładnie coś w tym stylu), możesz stosować jakie chcesz ale będą się więcej grzały. Rezystor R11 zrobiłem z 20 sztuk 1Ω w obudowie 1206 i w cenie 1gr za sztukę, taki opornik jest bezindukcyjny przez co ułatwia pomiar prądu a zastosowanie jakiegoś drutowca na pewno pogorszy działanie przetwornicy. Ten zasilacz nie nadaje się do wzmacniacza samochodowego ponieważ nie ma oddzielenia galwanicznego napięć i byłyby problemy z sygnałem wejściowym (duże zakłócenia na masie). Dławiki kupiłem gotowe po 2zł więc płytkę zaprojektowałem do ich wymiarów, mają 22µH i 7A nasycenia.

Obawiam się że jak tak będziesz zastępował elementy tym co masz w szufladzie to efekty będą mierne.

0