Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczne ogrzewanie do busa

31 Sie 2006 15:34 4504 3
  • Poziom 1  
    Witam.
    Jestem nowy i niewiem z kim pogadać.
    Ma ktoś może pomysł jak zrobić ogrzewanie elektryczne w busie ?
    Chodzi mi o ogrzewanie podczas jazdy.
    Myślałem o takim patęcie, otóż dodatkowy akumulator + przetwornica prądu + z 12V na 220V i do tego podłączyć farelka.akumulator byłby ładowany podczas jazdy z pradnicy ( chyba sie da ) a podczas postoju przez prostownik do gniazdka 220V.
    I tu moje pytanie czy to ma sens i czy będzie działać.
    Za wszelkiego rodzaju sugestie i pomysły z góry dziękuje.
  • Poziom 26  
    Krótko, nie ma sensu i nie będzie działać. Kup sobie webasto.
  • Poziom 17  
    W pełni potwierdzam to co napisał adamjk, farelka to jakies 2200W straty na przetwornicy to w sumie juz jakies 3000W coprawda prawie wszystko pójdzie na ciepło, ale to i tak mało w porównaniu z ogrzewaniem przez samochód...
    3000W to jakieś 200A prądu czyli baardzo dużo stałego poboru prądu jak na alternator, akumulator, kable...
    Jak się domyślam to ten bus ma silnik wysokoprężny? Ponoć są tak sprawne że nie grzeją wystarczająco.
    Ale przy takich mocach silników powinno tego ciepla jednak wystarczyć?
    Może dałoby się dodać parę nagrzewnic i podpiąć pod układ samochodu tak jak było w starych autobusach?
    To chyba byłoby najbardziej ekonomiczne...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Można jeszcze wykorzystać ciepło rur wydechowych. W starych vw "ogórkach" był taki patent, że na rurze wydechowej był płaszcz, przez który pompowano powietrze do wnętrza które ogrzewało się na radiatorze zamontowanym na rurze w tym tunelu. System właściwie bezpłatny, bo to tak tracone ciepło. Jedyny warunek, to szczelność układu wydechowego.
    A inna rada to faktycznie Webasto, Eberschpracher, czy jak to się tam jeszcze nazywało...