Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szumy w finezji 3. Co może generować takie szumy?

zex87 01 Wrz 2006 00:57 1499 13
  • #1 01 Wrz 2006 00:57
    zex87
    Poziom 13  

witam posiadam stary magnetofon Finezja 3 ktorego uzywam jako wzmacniacz, sygnal idzie z komputera, i tu zaczyna sie moj problem, mianowicie slychac szumy przy minimalnym poziomie wzmocnienia (potencjometr skręcony do min) jak i przy maxymalnym ustawieniu potencjometru .przewody sygnalowe raczej dobrze ekranowane ( choć wlasciwie to nie ma tu nic wspolnego bo nawet przy odlaczonym zrodle dzwięku szumy występują).
    Wzmacniacz jest po wymianie wszystkich elektrolitów.
    co moze generować takie szumy?prosze o pomoc.

0 13
  • #2 01 Wrz 2006 03:10
    andy_o
    Poziom 21  

To chyba cecha "konstrukcyjna" tych Finezji. Szumiały wszystkie (kolega wymienił dwie na gwarancji właśnie z tego powodu) oczywiście oprócz wersji SD - deck. Osobiście miałem kilkanaście sztuk w naprawie i wszystkie szumiały. Skoro konstruktor tego sprzętu nie dał rady to... ?
    Pozdrawiam.

0
  • #3 01 Wrz 2006 13:50
    grzejab
    Poziom 23  

Trzeba "przesunąć" potencjonetr siły głosu z wejścia przedwzmacniacza na jego wyjście tak aby sygnał z potencjometru dochodził bezpośrednio do wzmacniacza końcowego.
    W załączeniu schemat zmiany zannaczyłem na czerwono

0
  • #4 04 Wrz 2006 00:57
    zex87
    Poziom 13  

dopiero teraz po przeanalizowaniu orginalnego schematu z tym przerobionym skumałem o co chodzi. mam teraz "mały" remont w pokoju ale postaram sie to zrobic na dniach i powiem jak wyszlo.
    pozdrawiam

0
  • #5 04 Wrz 2006 16:41
    zex87
    Poziom 13  

hmm przeciez tam są 2 Potencjometry, wiec gdzie ten drugi umiescic? w zalaczniku przesylam schemat montazowy. prosze o zaznaczenie w ktore miejsce je przeniesc.

pozdrawiam

0
  • #6 07 Wrz 2006 09:02
    grzejab
    Poziom 23  

W załączeniu przesyłam schemat montażowy płytki po przeróbce, czerwonym kolerem zaznaczyłem gdzie należy przeciąć ścieżki, zielonym jak połączyć na nowo ,trzeba dołożyć w przejściu kond. np. 4,7µF/25V (zaznaczyłem na schemacie) tak aby składowa stała nie dochodziła do potencjometru. Wyjścia z potencjometru zaznaczyłem na niebiesko, trzeba je dołączyć do przewodów wychdzących do wzm. końcowych złącza 04 i 54 najlepiej te przewody odlutować i od tych złączy 04 i 54 i przylutować do wyjść potencjometru (2).
    I jeszcze jedna uwaga, tak przerobiony układ powoduje pewne niedopasowanie impedancji tzn. potencjometr o rezystancji 22kΩ będzie podawał sygnał na wzm końcowy o dość małej impedancji wejściowej około 10kΩ. Będzie to powodowało że potencjometr będzie musiał być dość wysoko podniesiony w stosunku do stanu z przed przeróbki.
    Żeby było prawidłowe dopasowanie impedancji po przeróbce potencjometry powinny mieć rez. 2,2kΩ zamiast 22 kΩ, mógłby być problem z kupieniem takich potencjometrów, jeżeli to zjawisko po przeróbce bdzie Ci przeszkadzać to wtedy trzeba będzie jeszcze dodać za potencjometrami wtórniki emiterowe, ale najpierw zrób przeróbkę.

Ja podobną przeróbkę zrobiłem w radiu Elizabeth Hi-Fi, przesunołem pot siły głosu z przed pot. balansu za pot. balansu skutek był bardzo dobry.

Pozdrawiam

0
  • #7 08 Wrz 2006 19:58
    zex87
    Poziom 13  

przerobilem uklad lecz nie działa jak powinien.z glosnika slychac tylko buczenie i lekko slyszalne wysokie tony. co moze byc zle?

0
  • #8 11 Wrz 2006 08:06
    grzejab
    Poziom 23  

Możliwe, że nie podłączyłeś sygnału do wejścia przedwzmacniacza, tzn to połączenie z (01) (51). Czy jak dotkniesz palcem teggo punktu 01 to przydźwięk siępowiększa?

0
  • #9 12 Wrz 2006 17:01
    zex87
    Poziom 13  

wszystko jest dokladnie przylutowane w miejsce jak na schemacie,

czerwnonymi liniami zaznaczylem miejsca przeciecia sciezek,
    zielonymi liniami zaznaczone wyprowadzenia do pot.
    niebieskimi liniami nowe sciezki.

ponadto do zlacz nr 3 na potencjometrach przylutowalem kolejno kabelki wychodzące z ukladu(z miejsc 04 i 54) do koncowych wzmacniaczy.

0
  • #10 13 Wrz 2006 09:16
    grzejab
    Poziom 23  

Odlutowany kabelek od złącza 04 i 54 należy dolutowaćdo złącz 2 potencjometru, natomiast do złącz 3 potencjometru należy dolutować
    ujemne bieguny kond.elektrolit. np. 4,7µF a dodatnie bieguny kont elektr. do płytki do złącz 04 i 54

Dodano po 1 [minuty]:

złącza nr 1 potencjometrów mają dochodzić do masy tak jak przed przeróbką

0
  • #11 13 Wrz 2006 17:40
    zex87
    Poziom 13  

witam
    po pierwsze dziekuje ze zdecydowales sie mi pomóc,
    po drugie tak podlaczony uklad nie dziala. zachowuje sie tak jakby nie bylo podawanego sygnalu.

aha i jeszcze jedno, dlaczego w nalezy przeciac sciezki w miejscach (zaznaczonych na czerwono) na ponizszym schemacie?bo tego nie rozumiem?

dlaczego C1101 i 1151 zostaly pominiete? tzn punkt do przylutowania nowej sciezki zostal wskazany za nimi.

pozdrawiam

0
  • #12 14 Wrz 2006 13:40
    grzejab
    Poziom 23  

Te przecięcie ścieżek są po to aby całkowice odłączyć potencjometry siły głosu "starego" układu (wyjątek stanowi masa podpięta zawsze do nóżki 1 pot.).

Nie można przeciąć ścieżek w miejscach zaznaczonych na Twoim schemacie ponieważdo punktów 04 i 54 dochodząścieżki z lewei i z prawej strony i muszą być połączone możnaby poprzecinać te ścieżki przy złączach 04 i 54 z obu stron następnie te odcięte ścieżki po lewej i prawej stronie połączyć ze sobą przewodem tak aby ominąćsame punkty 04 i 54.
    Łatwiej jest odlutowaćprzewody dochodzące do punktów 04 i 54 i je przylutować tam gdzie trzeba w nowe miejsca.

Do kond. C1101 sygnał idzie z kond.C511 początkowo wydawało mi się że nigdzie więcej nie idzie, ale teraz zauważyłem, że dochodzi jeszcze do RN701 i w takim razie muszą one pozostać oba i sygnał trzeba podać na wejśćie C1101 tam gdzie wcześniej dochodził potencjometr (nóżka2)

0
  • #13 14 Wrz 2006 18:38
    zex87
    Poziom 13  

wszystko juz gra, widocznie zle odczytalem z poprzedniego schematu i przeciąłem te "dobre" sciezki.
    mam tylko jeden problem, a mianowicie na jednym kanale slychac w tle "buczenie" ale drugi kanał gra bardzo czysto.

0
  • #14 15 Wrz 2006 10:49
    grzejab
    Poziom 23  

Poszukaj czy w tym kanale który buczy przypadkiem nie urwało się gdzieś połączenie ekranu kabla ekranowanego z masą. Czy teraz po przeróbce w dobrym kanale są rzeczywiście mniejsze szumy?

0