Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka po nabraniu wody i kilku obrotach przestaje kręcić

yzrej 01 Sep 2006 07:34 2005 5
    yzrej
    Level 12  
    Witam.
    Mam problem z pralką której teraz akurat symbolu nie pamiętam , ale objaw jest taki iż wszystko niby OK wody napompuje silnik zaczyna kręcić przez 3 sekundy i przestaje potem już nic sie nie dzieje ja osobiście podejrzewam sterownik a w szczególności układ scalony który jest na płytce sterownika AKO 450155. Jest to stara pralka ale jest mi niezbędna.
    Pod tym linkiem jest fotka tego sterownika https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2170749#2170749
    Jest tam również tyrystor ale myśle sobie gdyby to on padł to silnik milczałby całkowicie chyba że się mylę.
    Proszę o praktyczne doradztwo w tym temacie.
    Autor poprzedniego tematu w sprawie sterownika po prostu wymienił cały sterownik ale ja go nie mam , przydałby się chociaż schemat elektryczny tego scalaczka.

Tytuł tematu!
    <skryn>
    maciek11
    Level 17  
    Wydaje mi się że jednak jest to uzwojenie silnika. Mogła się upalić część uzwojenia i zależnie od tego w jakiej pozycji ustawi się to może się kawałek obrócić.

Dodano po 1 [minuty]:

Sprawdź miernikiem rezystancje uzwojenia i będzie wiadomo.
    yzrej
    Level 12  
    Nie niestety to nie uzwojenie silnik jest po remoncie a poza tym on kręci kilka lub kilkanaście obrotów przez te parę sekund i to dosyć szybko.
    jmk
    Level 28  
    Sprawdź tachoprądniczkę- z tyłu silnika , czy jest magnes i czy cewka jest OK???
    staszekf
    Level 33  
    Ponieważ nie jest podany typ pralki to trudno coś konkretnego powiedzieć proponował bym zacząć od włącznika sieciowego lub blokady drzwi .
    maciek11
    Level 17  
    Silnik jest sterowany (prawo-lewo) przez tranzystory. Sprawdź rezystory, które przy nich są. U mnie w pralce(AEG Lavamat 568) jeden jest 30kOhm, a drugi mniej więcej koło 5 kOhm. Jak to nie pomorze t o będziemy dalej myśleć. Powodzenia.