Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Janka ... - Problemy i pytania

bprzem 18 Paź 2006 21:16 31581 153
    bioforge
    Poziom 12  
    Witam!!

Po dłuzszym czasie zabrałem się za odpalenie tej końcówki i jest mały problem. Mianowicie jak podłącze zasilanie do końcówki to palą mi sie rezystory 100ohm i 150ohm (zaznaczone w załączniku). Koncówkę odpalam bez tranzystorów mocy i diod D2 i D3. Jako sterujące zastosowałem Bd911/912. Rezystory palą sie momentalnie, bezpieczniki natomiast nie (500mA).Może wina jest w tym że te rezystory 150ohm dałem 0.25W?.Bardzo bym prosił o pomoc w rozwiązaniu problemu. Z góry dziękuje i pozdrawiam[/b]
  • TermopastyTermopasty
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    bioforge
    Poziom 12  
    wiem co to jest prąd spoczynkowy a reguluje się go pr 1k chyba, ale czy to napewno tego wina? Ile wynosić powinien prąd spoczynkowy? Prąd spoczynkowy reguluje chyba w momencie gdy podłącze traznystory mocy? a ja puki co ich nie podłączyłem. Miałem błąd zamieniłem sterujące miejscami i po poprawieniu błedu pali mi się już tylko rezystor 100ohm z ujemnej gałęzi zasilania. Dobra odpale dzisiaj końcówke z tą pr ustawioną ma maxa (czyli prąd spoczynkowy najmniejszy?) i zobaczę czy też pali.Dzięki za info pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
    coolombo
    Poziom 29  
    Już pisałem wcześniej że jak w układzie darlingtona damy tranzystory sterujące razem z końcowymi na jednym radiatorze to stabilizacja działa bez zarzutu. Jak działa dobrze to po jaką cholere to zmieniać?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    irek2
    Poziom 40  
    na tym schemacie montazowym janka zle zostaly narysowane tranzystory sterujace dlatego ten dym. Regulacja pradu spoczynkowego dziala tez bez tranzystorow mocy.

w ukladzie sziklai tranzystory sterujace odpowiadaja za stabilizacje pradu spoczynkowego i powinny byc na osobnym radiatorze razem z tranzystorem od stabilizacji tego pradu.

A ja moge napisac tak w ukladzie darlingtona ciezko o nasycenie stopni mocy i jego konca, szybsza praca, mniejsza pojemnosc wejsciowa niz w przypadku sziklai, mniejsze straty mocy na driverze, lepsza stabilnosc termiczna.

Chcesz sie czegos dowiedziec to zrob dwa takie same wzmacniacze jeden z darlingtonem a drugi w ukladzie sziklai. Pomierz stabilizacje pradu spoczynkowego, dynamiczna i statyczna a bedziesz wiedzial co jest prostsze.
    Wiekszosc wzmacniaczy audio pracuje w ukladzie zwyklego darlingtona.
    bioforge
    Poziom 12  
    Witam!!

No to ja muszę zapytać tak: które tranzystory zostały źle narysowane na schemacie montażowym wiem że sterujące ale czy tymi sterującymi są tip41/42c czy mje340/350? ja zamiast tip41/42c wstawiłem bd911/912 a zamiast mje340/350 wstawiłem bd139/140. Dlaczego źle narysowane, zamienione miejscami ?? sorki za takie proste pytania ale wolę wiedzieć dokładnie co jest co :) aha puki co pali mi się tylko jeden rezystor cały czas czyli R28 100ohm z ujemnej części napięcia. Dzięki i pozdrawiam
    coolombo
    Poziom 29  
    Jako sterujące daj 2sa1306 i 2sc3298 są jeszcze jakieś nowsze toshiby ale nie chce mi się teraz szukać, zobacz na stronie toshiby jest tabela tranzystorow sterujacych i koncowych. We wzmacniaczu napięcia mozesz dać BF471/472 BF871/872, mje340/350, para różnicowa MPSA42.

Co do samego wzmacniacza to polutowalem kilka sztuk i w kazdym stosowalem uklad darlingtona. Poki co zaden nie poleciał z dymem i maja sie dobrze.

p.s. irek pisałeś coś o tym że wzmacniacz przy wysokim napięciu zasilania ma spore napięcie nasycenia, możesz opisać co zmienić aby tak nie bylo?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    coolombo
    Poziom 29  
    O tym pisał irek, tylko że podanych jest kilka schematów wolę się upewnić.

Rozumię że tak miałoby to wyglądać. Roman pisał o zastąpieniu zenerek diodami LED.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    coolombo
    Poziom 29  
    Mozna jeszcze zmniejszyc wartosci C5,C8 i C12 zwiększyć wartość C3 oraz dobrać rezystory emiterowe, albo zmienić wartość dzielnika R23,24 jak jest 0,51R przy większej mocy włącza się ogranicznik pradu co objawia się harakterystycznym strzelaniem ja dałem mniejsze wartosci i jest ok, jest jedno ale jak wartosc bedzie za mala o ogranicznik zacznie dzialać przy zbyt dużym prądzie i tranzystory przy zwarciu bardzo szybko powiedzą papa.
    R33 jeżeli masz 0,5W to przy wzbudzeniu sie wzmacniacza bardzo szybko może poleciec z dymem.
    Ja widze że koledzy ktorzy naprawde znaja się na wzmacniaczach nabrali wody w usta i nic się nie udzielają, a szkoda bo można by doszlifować projekt do końca.
    Węzeł nie jest narysowany na schemacie, na plytce mam to polączenie.
    C8 i C12 są wogole potrzebe?

p.s. arcu co nie tak bylo z PA300? mialem zamiar zlozyc ten wzmacniacz, czyzby ludzie z elektrora nie znali sie na rzeczy?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    coolombo
    Poziom 29  
    Ja uzywam tego wzmacniacz głóenie jako napęd do subów. Chociaż w stereo też radzi sobie calkiem niezle.
    Jeżeli interesuje cię moc około 150W/4R to złóż symasyma, poki co na nic lepszego do tej pory nie trafilem. Ten wzmak rozwala wszystkie klocki jakie do tej pory slyszalem.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    irek2
    Poziom 40  
    Ja w dwojniku wyjsciowym (10om/100n) stosuje dwa opory 0,33W kazdy po 22omy polaczone rownolegle. Mozna tez kupic w tym wymiarze 0,5W a nawet 1W. Rezystor ten mozna spalic przy bardzo silnym przesterowaniu (prostokat na wyjsciu). Oczywiscie o wzbudzeniu nia ma mowy.

Ja sie wlasnie wzialem za UNIAMP czyli uniwersalny wzmak pracujacy w zakresie napiec +-24 do +-100V z rozszezeniami o tranzystory mocy wiec kazda moc jest mozliwa (do ok 1kW). Mozna bedzie zastosowac kazdy typ tranzystorow mocy (bipolary, darlingtony, mosfety) Uklad jest symetryczny ma bootstrapy napieciowe wiec charakteryzuje sie znikomym napieciem nasycenia. Do tego wszystkie zabezpieczenia. To co widac na rysunku ma ponad 300W.
    Wzmacniacz Janka ... - Problemy i pytania
    Dodatkowo limiter mocy, elektroniczny skrot mocy. A przy bardzo duzych mocach (>500W) plynne sciszanie i poglasnienie zeby ratowac przekaznik ktory moze sie skleic.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    irek2
    Poziom 40  
    A widziales schematy wzmacniaczy car-audio albo Krella KSA100? To wlasnie jest do nich podobny.
    Do puki nie bedzie wszystko zapiete na ostatni guzik to nic nie pokazuje. To ze prototyp dziala to jeszcze nie znaczy ze wzmacniacz jest skonczony. Musi przejsc jeszcze ze sto testow.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    irek2
    Poziom 40  
    ja tylko napisalem ze obecnie pracuje nad wzmacniaczem i wymienilem jego cechy konstrukcyjne. Nie pokazuje ukladu bo jeszcze nie mam ostatecznych wersji do kazdego rodzaju tranzystorow. Mam do przetestowania BD249/250, TIP35/36,BDW83/84,TIP142/147,IRFP240/9240, 2SC5200/2SA1943,MJL21193/4. A do tego we wzmacniaczu napieciowym BD139/140,MJE340/350 i BF871/2 oraz wejsciowe BC546/556, MPSA42/92 i 2SA970/2SC2240.
    Bede wykonywal ok 10 prototypow z roznymi tranzystorami do ktorych bedzie dobierana kompensacja termiczna i czestotliwosciowa oraz zabezpieczenie pradowe.
    Jak sam widzisz to troche potrwa.
    Zawodowo zajmuje sie projektowaniem koncowek mocy wiec bledow nie popelniam tylko wybieram rozne rozwiazania ukladowe zaleznie od potrzeb.
    Jak uklad bedzie gotowy to postaram sie go opublikowac w EDW. Sam schemat ukladu i plytka na nie wiele sie zdadza. Tu jest potrzebny wyczerpujacy opis.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    janek11389
    Poziom 42  
    arcu napisał:
    Pokaż schemat tego cuda.

Witam! Jak długo jestem na elektrodzie to jeszcze nie widziałem żadnego konkretnego schematu od Kolego Irka, zawsze tłumaczy się tym, że zajmuje się tym zawodowo i nie może pokazywać schematów! Na forum jest mnóstwo ludzi, którzy tylko biorą i czerpią z elektrody korzyści materialne nie dając nic w zamian, to nie jest budujące, ani zbyt zachęcające, zwłaszcza dla amatorów, którzy poświęcają każdą wolną chwilę i całe swoje serce! Wiadomo, jak to hobbyści!
    Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Dar.El
    Poziom 40  
    Witam
    Może podpadnę tu komuś ale staje po stronie Irka. Trzeba wziąć pod uwagę dwie możliwości:
    1- Irek jest cienki i korzysta z wiedzy zawartej na ELEKTRODZIE.
    2- Irek jest specjalistą sprzętu audio i za razem pracuje w firmie gdzie konstruuje wzmacniacze i musi zachować tajemnicę tego co tam robi.
    Ja przychylam się do tej drugiej opcji, przecież nie jest łatwo nie wejść w konflikt z prawem i zarazem pomagać tu na FORUM. Ja nie mam tych problemów bo nie podpisałem żadnych zobowiązań wobec firmy, ale i tak nikt tu nie będzie robił twardych laserów (musiałby sprzedać najpierw swoje mieszkanie na części do lasera :D ). Jeśli Irek nadal pracuje przy konstruowaniu wzmacniaczy to na pewno jest w tym dobry, w tych czasach nie zatrudnia się takich co nic nie potrafią. Na pewno coś skorzystał tu na forum ale jego wkład jest na pewno większy. Jeśli chodzi o wiedzę elektroniczną zdobywaną tu na ELEKTRODZIE przez nielicznych fachowców chcących tu pisać to porównałbym to do dużego muru w którym gdzieniegdzie brakuje jakiejś cegiełki i od czasu do czasu uda im się ten brak uzupełnić. Nie jest to bardzo dużo do ich wkładu w budowanie takiego muru przez początkujących.
    irek2
    Poziom 40  
    Jestem na elektrodzie juz ladne pare lat i jak na razie tylko odpowiadam na pytania a nie je zadaje.
    Zajmuje sie zawodowo tematem elektroniki audio a forum jest zasadniczo amatorskie zeby mozna bylo pogadac o fachowych sprawach. Dlatego tez nie ma sensu zamieszczac skomplikowanych schematow bez jakichkolwiek ich opisow.
    Co do moich ukladow to rozdaje je za darmo z cala dokumentacja elektroniczna jak i mechaniczna. Przykladem jest tu znany od dawna subwofer7294 (mostek TDA z autowlaczeniem) oraz prosta wersja czyli sub7294. Te schematy sa dostepne na dyaudio i sa przyklejone zeby nie powstawaly nowe tematy w stylu chce zrobic tani wzmacniacz do suba. Dla mniej zdolnych mam gotowe uklady albo same plytki.
    Jesli wchodzimy w koncowki tranzystorowe i reszte elektroniki jak zasilacze to w EDW jest opublikowany moj wzmacniacz n-mosfet. Jest to typowy schemat z podrecznika akademickiego ale rozbudowany o bardzo ciekawe uklady. Opublikowalem tez zasilacz LDO, stabilizator impulsowy i przetwornice do car-audio. Wiec zarzuty co do tajnych schematow sa zupelnie bez sensu. Moje projekty sa bardzo dlugo testowane u ludzi i przezemnie zeby potem trafic w rece nastepnych testerow i ostatecznie do wydruku. Pokazywanie ochlapow schematow niedopracowaych ukladowo nie jest w moim stylu. Nie zdazaja mi sie wpadki z odwrotnym podpisywaniem tranzystorow jak we wzmacniaczu Janka przez co jeden z kolegow mial troche dymu przy uruchamianiu. Wiekszosc z ukladow na forum pochodzi od amatorow gdzie cos im sie udalo. A tak naprawde nie wiedza jak to dziala i nie wykonali zadnych pomiarow. W wiekszosci takich ukladow od razu widac ewidentne bledy konstrukcyjne. Zreszta slawetny Holton zaleznie od kopii ma tez wady ukladowe i jest tak sprzedawany przez jedna firme zajmujaca sie KIT-ami.

Jestem daleki od zasypywania ludzi wzorami bo jak tylko wchodze w takie tematy to nikt nie potrafi nic policzyc. Wiekszosc ludzi nie potarfi zmierzyc mocy wyjsciowej wzmacniacza a takie parametry jak napiecie nasycenia czy impedancja wyjsciowa to juz czarna magia.

Co do schematow prawda jest taka ze te wartosciowsze sa od razu kopiowane przez sprytniejszych i sprzedawane na allegro.

No ale sama topologie mozecie zobaczyc. Jak bedzie wszystko zapiete na ostatni guzik beda i wartosci elementow.
    coolombo
    Poziom 29  
    Będziesz go publikował w EDW ? Jak tak to kiedy można się go spodziewać?

------------------------
    Sorry niedoczytalem co wyżej jest napisane. Czekamy na publikacje ;)
    bocian90
    Poziom 27  
    Witam! Mam pytanie do Kolegi Irka - o jakim błędzie w kicie holtona mowa?