Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w rurkach

01 Wrz 2006 11:59 2974 6
 • Poziom 11  
  Witam serdecznie;
  Chciałbym sie dowiedzieć o sposobach wykonania instalacji elektrycznej w rurkach? O Dobrym rozplanowaniu instalacji w domku zakładając że bedzie kilka obwodów dla piwnicy, parteru i petra(piwnica - 2gniazda 3 fazowe po 32a, owietlenie, gniazdka, pralnia; parter - kuchenka 3faz, łazienka, gniazdka, oświetlenie, kuchnia; piętro - oświetlenie, gniazdka, łazienka) Chciałbym wiedzieć jak dobrać zabezpieczenie przedlicznikowe (czy topik czy przysłowiowa "S" o charakterystyce np "D"?)
  Za wszelkie informacje dziękuję Smile
  JIM
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 18  
  Witam
  Wojtek_Jim napisał:

  Chciałbym wiedzieć jak dobrać zabezpieczenie przedlicznikowe (czy topik czy przysłowiowa "S" o charakterystyce np "D"?)

  JIM


  z tego co się orientuje to zabezpieczenie przydziela ZE i to on wybiera czy to będzie topik czy S-ka. Ty decydujesz się jedynie jaką moc przyłaczeniiową bedziesz chciał.
 • Poziom 11  
  Masz racje. Sprawdziłem i okazało sie że ZE ustala rodzaj zabezpieczenia przedlicznikowego. Zapomniałem o tym. Poniżej umieszczam przykładowy schemat takiej instalacji. Jeśli ktoś miałby jakieś sugestie na ten temat to bardzo proszę o wyrażenia sie o tym
  Pozdrawiam
  JIM
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  ZE ustala amperaż ale również określa rodzaj zabezpieczenia czy to bedzie topik czy eska. Czasem też, w niektórych gdzie indziej niesprecyzowanych przypadkach określa typ/model. Sprawdziłem te informacje na podstawie kilku różnych warunków przyłaczeniowych i rzeczywiście tak jest. Ale to również zależy od rejonu działania danego ZE. Umowy które sprawdziłem, były wydane w różnych częściach woj. pomorskiego.... Ale głównie chodzi mi o prowadzenie instalacji w rurkach. I o wpływ temperatury na przewody oraz ich wytrzymałość czasową(w latach) przy stałym, maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu dla danego typu przewodów.
 • Poziom 18  
  Witam

  Cytat:
  ZE ustala amperaż ale również określa rodzaj zabezpieczenia czy to bedzie topik czy eska. Czasem też, w niektórych gdzie indziej niesprecyzowanych przypadkach określa typ/model. Sprawdziłem te informacje na podstawie kilku różnych warunków przyłaczeniowych i rzeczywiście tak jest. Ale to również zależy od rejonu działania danego ZE.


  Można by było powiedzieć "Co .... ZE to obyczaj" :)

  http://www.netelektryk.com/tematy9/instalacja-w-podlodze-vt475.htm tutaj znajdziesz speca w dziedzinie "rurkowej" :). Może tam dowiesz się konkretów.
 • Poziom 26  
  A moim skromym zdanie to klient powinier określić rodzaj zabezpieczenia topik czy "S". To ja decyduję czy mroźnego ranka jak mi wywali dwa zabezpieczenia (w domu-końcowe"S" i te w skrzynce na zewnątrz) to czy mam zasuwać w slipach aby "S " załączyć. Osobiście nigdy się nie zgodzę (mogą mnie straszyć opłatami za przyjazd ekipy i wymianę bezpieczników) na postawienie "S" przed licznikiem(chyba, że zafundują mi selektywną). Po prostu zabezpieczenie przedlicznikowe pełni rolę ograniczenia mocy przyłączeniowej i nic więcej, a przypadkowe zwarcie to powinna wyłączyć "S" końcowa w rozdzielnicy mieszkania. Oczywiście przy dobrze zaprojektowanej instalacji.


  P.S. A co do charakterystyki "D" to ona odnosi się tylko do krotności prądu zwarciowego i nie ma nic do czasów wyłączeń.