Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat ładowarki do baterii Li-lon.

mariomario 01 Wrz 2006 15:23 2022 4
 • #2 01 Wrz 2006 17:39
  Elektrooonik
  Poziom 29  

  Jeśli zajrzysz do fabrycznych ładowarek to zobaczysz ze maja tylko transformator sieciowy i prostownik.

  0
 • #3 01 Wrz 2006 17:54
  zbig_wwl
  Poziom 17  

  No raczej nie polecałbym sposobu ładowania transformatorem i prostownikiem. baterie Li-Ion wymagają tzw. ładowania typu CC/CV, czyli stałym prądem aż do osiągnięcia napięcia 4.1V, a później to napięcie jest utrzymywane i ładowanie kończymy kiedy prąd zmaleje do określonego poziomu. Sposób z transformatorem i prostownikiem jest dość ryzykowny. Co prawdza w baterii powinien być jakiś układ nadzorujący pracę ogniwa, ale w zależności od telefonu jego funkcje może spełniać elektronika telefonu. Jak będziesz miał pecha to przekroczenie dopuszczalnego napięcia na ogniwie może skńczyć się wybuchem lub pożarem albo i jednym i drugim :cry: .
  Napisz do czego chcesz tę baterię wykorzystywać to może coś więcej będzie można powiedzieć.

  0
 • #5 01 Wrz 2006 22:35
  zbig_wwl
  Poziom 17  

  Kiedyś miałem ładowarkę zrobioną z 2 LM317 połączonych szeregowo. Pierwszy LM pracował jako źródło prądowe a drugi jako stabilizator napięcia. Na http://www.national.com/ds/LM/LM317.pdf na stronie 8 są obydwie konfiguracje regulatora i wzory na policzenie elementów. Przy tej pojemności baterii powinieneś ustawić prąd na ok 0.5A (im mniej tym bezpieczniej ale i dłużej) a napięcie na 4.1V. Baterie i tak musisz naładować pojedynczo (przynajmniej pierwszy raz), bo ogniwa z pewnością są różne i ładowanie połączonych szeregowo będzie niebezpieczne.
  Taka ładowarka ma szereg wad, ale za to jest prosta i spełnia swoje funkcje.
  Tak przy okazji zmierzyłem napięcie na swojej ładowarce do tel. komórkowego i napięcie wynosi prawie 6V - takie napięcie na pewno co najmniej uszkodzi baterię.

  0