Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar (V)SWR anteny dla sygnału WiFi

gulson 01 Wrz 2006 18:03 7320 1
 • Pomiar (V)SWR anteny dla sygnału WiFi
  Kontynując tematykę pomiaru sygnału WiFi chciałbym jeszcze przedstawić jeden projekt DIY dotyczący pomiaru SWR a dokładnie (V)SWR anteny WiFi. Podobnie jak przy antenach CB, gdzie wymagane jest strojenie anteny i wyregulowanie współczynnika SWR na poziom zbliżony do 1.00

  Nie trzeba ukrywać, że takie przyrządy pomiarowe przeznaczone dla WiFi są dosyć drogie.

  Pozwala na pomiar VSWR w paśmie WiFi 802.11b/g a dodatkowo w paśmie amatorskim 2m, 70cm, 13cm. Całość składa się z dwóch części. Pierwsza tak zwana bardziej analogowo-detekcyjna część RF i druga bardziej scalona. Moc wyjściowa z urządzenia powinna wynosić minimum 30mW.

  Część wysokoczęstotliwościowa RF:
  Pomiar (V)SWR anteny dla sygnału WiFi

  Płyta strona górna:
  Pomiar (V)SWR anteny dla sygnału WiFi

  Płytka strona dolna:
  Pomiar (V)SWR anteny dla sygnału WiFi

  Montaż:
  Pomiar (V)SWR anteny dla sygnału WiFi

  Widok zmontowanej pierwszej części z różnymi gniazdami
  Pomiar (V)SWR anteny dla sygnału WiFi

  Sygnał Wifi jest bardzo impulsowy. Wychodzący sygnał z Wifi z pierwszej części układu jest trudny do pomiaru. Z tego względu na TL084 zbudowano prosty przetwornik na stabilne napięcie. Jeden z wzmacniaczy operacyjnych tworzy dobrze znaną wirtualną ziemie a tylko po to, aby zasilać wszystko z 9V baterii - łatwość przenoszenia.

  Całość układu:
  https://obrazki.elektroda.pl/37_1157125480.gif

  Do kalibracji będzie nam potrzebne sztuczne obciążenie. Można je wykonać za pomocą dwóch rezystorów SMD 100 ohm połączonych równolegle bezpośrednio przylutowanych do złącza BNC. Przyda się także jedna wtyczka zwarta.

  Użycie:
  Podłącz wejście RF in do Access pointa lub karty radiowej (max moc 200mW). Podłącz zwartą wtyczkę do gniazda Zx, wykalibruj za pomocą P3 maksymalne wskazania mernika. Podłącz sztuczne obciązenie 50 ohm do gniazda Zx, wskazanie VSWR powinno być zbliżone do 1, jeżeli nie skoryguj pojemności przy porcie Zx. Podłącz antenę do portu Zx, użyj jak najkrótszego kabla, odczytaj wskazania VSWR.

  Źródło:
  http://pe2er.nl/wifiswr/index.htm

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  gulson
  Administrator Systemowy
  Offline 
  Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
  gulson napisał 18412 postów o ocenie 1619, pomógł 63 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2001 roku.