Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szlifierka Expert EX230 - ogranicznik prądu rozruchowego

willy_ber 01 Sep 2006 18:34 2385 0
    willy_ber
    Level 2  
    Witam
    Mam do przedstawienia problem ze sprzętem jak w temacie. Jest to sprzęt produkcji ChRL więc zrozumiem, że wszelkie próby naprawy mogą spełznąć na niczym.
    Szlifierka (podobno zakupiona w Nomi) jednofazowa o mocy 2350W została tragicznie potraktowana spadającą cegłą i nie dało jej się uruchomić. Po rozebraniu sprawdziłem włącznik (i powsuwałem na miejsce sprężynki dociskowe styków), sprawdziłem przejścia kabli i cewek stojana oraz wyrównałem odłamane kawałki szczotek grafitowych (rotor i zębatki obracały się bez oporów). Niestety to nie pomogło. Pozatym jest również kondensator, ale na włączniku pomiędzy fazą i zerem, więc chyba tylko kompensujący. Sam przełącznik prosty, 2we/2wy, pracujący tylko jako styk.

Jedynym układem, który pozostał jest kosteczka o nazwie DR 26 i opisem 2350W/230V z trzema wyjściami, gdzie dwa to napięcie prosto z włącznika a trzeci idzie do silnika (drugi zacisk zasilania silnika idzie prosto z włącznika). Po rozebraniu kosteczki okazało się, że jak to na sprzęt produkcji chińskiej przystało wszystko jest zalane czarnym plastikiem, że nie można poznać nawet układu ścieżek.
    Znad plastiku wychylają się korpusy dwóch kondenstatorów CD11C, dwóch diód prostowniczych, oraz chyba tyrystora Sn BTA16. Drugi tyrystor umocowany jest na płytce metalowej, porządnie okopcony i prawdopodobnie główny winowajca usterki szlifierki.
    Sam układ uzwojeń składa się z dwóch cewek w stojanie, gdzie po przejściu przez nie napięcie przekazywane jest poprzez szczotki na rotor. Do silnika doprowadzone są dwa kable, więc chyba nie ma jako takiego uzwojenia rozruchowego i wszystko działa na głównym.

Z tego co się zorientowałem kosteczka jest to ogranicznik prądu rozruchowego. W serwisie elektronarzędzi innych firm nie mogłem dostać nic tego typu. Jak mi wytłumaczono ogranicznik współpracuje z konkretnym typem włącznika i akurat w moim sprzęcie włącznik służy jedynie jako styk, bez dodatkowych funkcji. Nie muszę nadmieniać, że coś takiego jak serwis chińskich elektronarzędzi ciężko spotkać, gdyż są one wymieniane na nowe. Z tego też powodu odmówiono mi współpracy na naprawę pogwarancyjną w sklepie.

Mam kilka pytań do użytkowników forum na temat tego sprzętu.
    - Mógłbym pokusić się o wymianę okopconego tyrystora, ponieważ dwie nóżki zostały upalone jakieś 2 mm nad plastikiem. Tylko jeśli poszedł ten element to czy reszta jest sprawna. Można sprawdzić empirycznie.
    - Czy ktoś zna dojście do takiego układu lub zna serwis naprawiający takiego typu sprzęty? Sprzęt wart jest około 300 zł, więc naprawa równieź nie może byc zbyt droga.
    - Może ktoś zaproponuje inny układ spełniający tą funkcję, a mieszczący się w obudowie. Oryginalna kostka 3x4x1,2 cm. Układ cewek i parametry jak wyżej.
    - Spotkałem się również w jednym sklepie z opinią, że można wyrzucić całkowicie w/w kostkę. Trzeba się wtedy liczyć ze zwiększonym prądem rozruchu. Pytanie ile większym? Sądząc z mocy znamionowej szlifierka pobiera ok. 10A, więc ile może wynieść nieograniczony prąd rozruchowy? Czterokrotność ?

Z góry dziękuję za pomoc. Również oczekuje poprawek na temat użytego przeze mnie nazewnictwa jak i opisów działania czy rozumowania.