Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt LAN >500m. Jak to zrobić? Ile urządzeń podłączę?

usrobo 01 Sep 2006 19:35 2240 18
    usrobo
    Level 10  
    Witam wszystkich.

Z elektroniki mam tylko postawy dlatego zwracam się do was.
    Potrzebuje rady i pokierowania.

chce puścić po słupach energetycznych skrętkę komputerową.
    wiadomo ze skrętka komputerowa moze mieć max 100m między urządzeniami aktywnymi, wiec co 100m ( na co 2 słupie) chce dać switch, który wzmocni sygnał i dodatkow rozdzieli sygnał na inne komputery.

i tu pojawia sie mały problem (dla mnie)
    zasilanie po skrętce, 4 przewody z 8 są wolne, na 2 chce puścić + na 2 kolejnych -.
    urządzenia switch mają zasilanie (tak pisze na zasilaczu)
    Zasilanie: zasilacz 9V DC 1A
    ile biorą naprawdę jeszcze nie wiem (nie mam ich fizycznie na stanie)
    ten prąd moze sie zmienić, moze wybiore inne switche,a te mogą mieć inny prąd zasilający.

Wymyśliłem tak (googlowałem troche)
    zasilacz stabilizowany np. 48V
    i przed każdym switchem stabilizator do tych 9V.

tyle teorii, i tu licze na waszą życzliwą pomoc.
    jak to zrobić, czy kupie coś gotowego?
    moze ktoś z grupowiczów podejmie sie wykonania takiego urządzenia
    (jeśli to bedzie działać bede potzrebowac wiekszej ilosci)

jeszce jedno pytanie, ile realnie urządzeń moge podłączyć do jednego zasilania ?
    Da sie do tego jakoś wbudować zabezpieczenie przeciprzepięciowe na pozostałych kablach? nie chce po burzy kupować nowego sprzętu.

dzieki za wszelkie sugestie.

michał
    Father
    Level 26  
    Obwiam się, że na 500m nie pójdzie za dużo przełączników w jednym segmencie sieci... lepiej światłowód, albo wi-fi...
    usrobo
    Level 10  
    to jest wykonalne. widziałem to na własne oczy.
    wifi i światłowód mnie nie interesuje.
    -RoMan-
    Level 42  
    Góglaj PoE (Power over Ethernet). Przenoszę do działu "Sieć...".
    usrobo
    Level 10  
    wg mnie to nie jest poe

to jest projekt zasilania i stabilizacji zasilania

poe to gotowe elementy dla zasilania 1 urządzenia, bez stabilizacji itp.

imho to ogromna róznica

Dodano po 52 [sekundy]:

zbyt pochopnie temat został przeniesiony.
    mpn103
    Level 34  
    powinno sie udać tylko te 4 przewody mnie martwią... jak to będzie działać...
    A tak na marginesie to po co w sieć wpuszczać 48V skoro stabilizator ją zetnie (jak sam nie wybuchnie :)) do 9V. Z tego co wiem stabilizatory na 9V maja max. napięcie 25V. Taki najsłabszy switch pobiera min 1A i stabilizator zasilany takim napięciem musiałby 39V zamienić w ciepło i oddać. Nie umiem sobie tego wyobrazić... Najszybciej to on pęknie, zaświeci się i umrze :)
    usrobo
    Level 10  
    tylko chodzi o to ze na tej lini bedzie kilka tych urządzeń.
    moze uda sie 5-6, 7-8 było by super.

i boje sie spadków napięcia na 500m-600m itp.
    trocse
    VIP Meritorious for electroda.pl
    przy takich odleglosciach koniecznoscia jest podawanie wyzszego napiecia szczegolnie prz tak duzym pradzie spadek przy stabilizatorze bedzie dosc znaczny. mozna zastosowa lepszej jakosci skretke zelowana a nawet skretke FTP, wiecej duzo jak te 100 wyjdzie. osobiscie pomyslalbym nad postawieniem tam zwyklej pary telefinicznej i pary VDSLi, o ile nie trzeba wypiac sie gdzies w polowie, jezeli jednak tak to chocby na allegro widzialem gotowe sprzeciki do takiego zasilania, co do przepiec burz itd, to montujemy poprostu netprotektor na poszczegolne segmenty skretki, to raczej konieczne przy takiej przewieszce
    mbo
    500m będzie działać na pewno na grubym koncentryku.
    Przy dobrych kartach może ruszyć na cienkim koncentryku.

Sprzętu w obu przypadkach musiałbyś szukać w 2 ręki.
    Nie byłby potrzebny HUB po środku.
    usrobo
    Level 10  
    moze nie wyraziłem sie zbyt jasno i moze przeniesienie tematu tez troche zagmatwało sprawę. Na nie chce zrobić połączenia na 500m. w tej chwili robie linki na kilka km i duzą przepustowościa i nie mam z tym problemów, ale do tego jest inna technika i nie o to mi chodzi w tym poście.

Szukam rad elektroników. jak zasilić 5 switchy 9V poprzez 4 przewody 0,6mm z jednego zródła zasilania uzględniając spadki napięcia i inne.
    lopr_pol
    Level 29  
    Wpuszczasz w wolne przewody napiecie okolo 40-50V (nawet niestabilizowane) i dajesz do kazdego switcha przetwornice step-down na zadane napiecie (kiedys na allegro jeden gosc sprzedawal tanie moduly przetw. do takich celow) Trzeba policzyc jeszcze czy przekroj przewodow wydoli na koncu linii. Najwazniejsze zmartwienie to beda burze, trzeba bedzie miec worek switchy na zapas :)
    usrobo
    Level 10  
    Sporą pomoc merytoryczną w tym temacie zaoferował user GREGBA.
    potwierdza on to co napisaliście wsześniej czyli:
    - zasilacz 48V lub transformator 230/48 oraz prostownik
    - przetwornica DC/DC

pozostało tylko ustalenie szczegółów

pozdrawiam

PS. czy ktoś z was ma takie coś działające?

michał
    mbo
    W profesjonalnym sprzęcie PoE po wolnych parach skrętki puszcza się zmienne napięcie - jest mniejszy spadek po drodze.
    Przy każdym switch'u prostownik, kondensator i stablizator.
    usrobo
    Level 10  
    bardzo w to wątpie
    zmienne napięcie razem z sygnałem?

jakoś mi to nie pasuje.
    wszytkie poe które ja widzialem były na DC.
    nawet te profesjonalne.
    zresztą standard poe mówi o 48V DC
    imadloo
    Level 12  
    I jak wykonał taki projekt ktoś ?
    Ja tez mysle o takim rozwiazaniu , tylko pytanie jest proste czy na dluzsza odleglosc wytrzymaja te pary skretki na ktoych poleci zasilanie.

Pomysł dobry ..
    Powodzenia usrobo !
    starob
    Level 28  
    Na 500m co 100m switch daje 4 a nie 5 - na końcu nie potrzebny.
    Cu - 0,017 ohm*mm2/m co daje w pętli około 12ohm/100m.
    Podziel zasilanie w połowie i zasil z dwóch stron, co daje max 200m.
    Do pierwszego w przewodzie płyną 2A do drugiego już tylko 1A co daje spadek odpowiednio 24V i 12V.
    Z tego wynika że na początku linii powinno być min 45V. Cały czas mówimy o jednej parze po zdublowaniu par (bo mamy wolne dwie pary) spadki napięcia zmaleją o połowę.
    Stabilizatory chyba powinny wytrzymać bo większość napięcia odłoży się na przewodach.

Stosując zasilanie 48V AC zmiejszysz prądy a tym samym spadki ok 5razy. Wtedy do zasilania punktów możesz zastosować proste zasilacze na transformatorze 220/40 o mocy ok 40VA, prostownika i stabilizatora.
    Spadki napięć będa znikome - można zasilić z jednego końca
    Powinno działać bez problemu - chyba że się pomyliłem w obliczeniach(przelicz bo liczyłem w pamięci).
    igrek1
    Level 2  
    Witam.
    Chcialem sie spytac czy projekt juz ruszyl i czy to dziala ;-) ja tez sie przymierzam do takiej przewieszki ale zastanawia mnie jeszcze kwestia formalna jak zalatwiles z Elektorwnia zeby Ci kabla nie ciachneli ??
    ;-)
    Ja myslalem o switchach co 150m u mnie mam kliku klientow na prawie 200m skretki cat5 i nie ma roblemu smiga az milo....

Pozdrawaim i czekam na jakies info....
    motorolek
    Level 12  
    usrobo:"Wymyśliłem tak (googlowałem troche)
    zasilacz stabilizowany np. 48V
    i przed każdym switchem stabilizator do tych 9V. "

zamiast "zwykłych" stabilizatorów polecam modułowe przetwornice DC/DC np. firmy Lucent , Tyco ... posiadają lepszą sprawność, szeroki zakres napięć wejściowych, różne nap. wyjściowe i sporą moc
    ~sojer
    Level 27  
    :D No to koledze rzeczywiście po roku czasu pomogłeś. A tak swoją drogą to chętnie bym przeczytał jak się autorowi tematu udał ten projekt. Osobiście mam wiekie wątpliwości co do zrobienia sieci na skrętce na taką odległość.